سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف: بسیاری از اعضای داعش غربی‌اند

چرا این تعداد بالا از اتباع غربی به گروه‌های تروریستی پیوسته‌اند؟ باید پرسید که به چه دلیل افرادی از نسل دوم مسلمانان غربی، یعنی کسانی که در غرب به دنیا آمده‌اند، در آنجا رشد کرده و در آنجا تحصیل کرده‌اند، به این گروه‌ها پیوسته‌اند؟وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه به شدت از رویکردهای دوگانه غرب در بحث حقوق بشر و استفاده از این مبحث به عنوان ابزاری برای تغییر ساختار منطقه، انتقاد کرد.

، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس، به انتقاد از استفاده ابزاری از مبحث حقوق بشر پرداخت.

آقای ظریف در ابتدای اظهاراتش، به انتقاد از ترویج اسلام‌هراسی در کشورهای غربی پرداخت و گفت اظهارات ضدیهودی امری محکوم است، اما نباید از یکسو به مبارزه با این امر پرداخت و از سوی دیگر نه فقط از مسلمانان حمایت نکرد بلکه به ترویج و تشویق اسلام‌هراسی نیز پرداخت.

وی همچنین به پدیده شکل‌گیری گروه‌های تروریستی از جمله داعش در منطقه پرداخت و با اشاره به ترویج اسلام‌هراسی در غرب، گفت باید به این سوال پاسخ داد که چرا این تعداد بالا از اتباع غربی به گروه‌های تروریستی پیوسته‌اند؟ باید پرسید که به چه دلیل افرادی از نسل دوم مسلمانان غربی، یعنی کسانی که در غرب به دنیا آمده‌اند، در آنجا رشد کرده و در آنجا تحصیل کرده‌اند، به این گروه‌ها پیوسته‌اند؟ باید پرسید چرا افرادی با لهجه روان غربی، دست به اقدامات وحشتناکی چون سر بریدن می‌زنند؟

وزیر امور خارجه ایران در ادامه به انتقاد از استفاده ابزاری از مبحث حقوق بشر توسط «قدرت‌های بزرگ» پرداخت و گفت باید توجه داشت، «کسانی که امروز دوشادوش داعش می‌جنگند، کسانی هستند که تا چند سال قبل مبارزان آزادی خوانده می‌شدند.»

وی همچنین شکل‌گیری گروه‌های تروریستی را ناشی از طراحی‌های صورت‌گرفته برای تغییر ساختار منطقه و همچنین تضعیف دولت‌هایی دانست که از سوی برخی قدرت‌ها، دوست تلقی نمی‌شوند.

آقای ظریف با تأکید بر اینکه «باید تفکرات جنگ سردی کنار گذاشته و پذیرفت که همه افراد یکسان هستند»، تصریح کرد که در پیش گرفتن راهبرد بازی حاصل جمع صفر، نهایتا به نتایج منفی منجر می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران در پایان خواستار تلاش جهانی برای جلوگیری از گسترش و رشد اسلام‌هراسی و همچنین مبارزه با تفکرات افراطی و گروه‌های تروریستی شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩٣, ١٨:١٢

   

پر مبحث ترین ها