سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله هاشمی : حمله تندروها به مطهری حادثه‌ای ننگین بود

متأسفانه کسانی دست به چنین اقدامی زده‌اند که ادعاهای دینی و انقلابی دارند.

کسانی که به مطهری حمله کردند ادعاهای دینی و انقلابی دارند
واکنش آیت‌الله هاشمی به حمله تندروها به مطهری: حادثه‌ای ننگین بود
آ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار جمعی از مسؤولان و دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس، با تبریک پیشاپیش سال نو، به فضای سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: عده‌ای تحت تأثیر ادبیات مارکسیست‌ها می‌خواستند همه چیز را دولتی کنند.

به گزارش آفتاب،رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان مباحث بعضی از جلسات شورای انقلاب در آن شرایط، اظهار داشت: وقتی بعد از حادثه ترور و بهبودی جسمی به شورای انقلاب برگشتم، دیدم بسیاری از مراکز و نهادها، حتی چند مدرسه غیر دولتی زمان پهلوی را، دولتی کرده‌اند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خویش با تشریح اوضاع کشور مخصوصاً در بعُد آموزش عالی، گفت: در سراسر کشور حدود 150 هزار دانشجو داشتیم که دانشگاه‌ها هم در چند شهر مهم بودند.

ایشان با یادآوری صف طولانی کنکور و سرخوردگی جوانان و نا امیدی خانواده‌ها، به جلسه خویش با امام راحل اشاره کرد و گفت: وقتی شرایط را توضیح دادم، خیلی زود پذیرفتند و تأکید کردند که برای شکستن طلسم دولتی کردن، کمک مادی و حمایت معنوی می‌کنند و همان یک میلیون تومان و دو سه بار حمایت بیانی در سخنرانی‌ها، چنان با برکت بود که هنوز آثار آن را می‌بینیم و حس می‌کنیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر مشکلات جامعه، خانواده‌ها و جوانان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور، خاطر نشان کرد: علاوه بر ارز کلانی که از کشور خارج می‌شد، خانواده‌ها نسبت به کیفیت تحصیل و آینده فرهنگی و اخلاقی فرزندان خویش نیز نگران بودند.

به گزارش آفتاب،رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: دانشگاه آزاد اسلامی کار را با استفاده از فضاهای خالی مساجد، حسینیه‌ها، مدارس و تدریس مدیران با سوادی که ظرفیت علمی داشتند، شروع کرد و امروز می‌بینید که علاوه بر گستردگی در کشور، وارد مقاطع عالی و تحقیق و پژوهش شده است.

ایشان با ابراز تأسف از فترت دو ساله دانشگاه آزاد اسلامی و برگشت آن به مسیر حقیقی، گفت: با صراحت اساسنامه، هیچ‌کس در دانشگاه مالکیت ندارد و هرکس به خاطر مسؤولیت‌ها، حقوق می‌گیرد و بعضی‌ها حتی حقوق هم نمی‌گیرند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه این دانشگاه، گفت: تحقیق و پژوهش چنان ظرفیتی در کشور دارد که اگر دانشجویان و استادان وارد شوند، می‌توانند برای بسیاری از مشکلات آتی کشور از جمله کم آبی و خشک شدن تدریجی دریاچه‌ها و تالاب‌ها کار کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور و گسترش مقاطع عالی را در جهت کمک به مردم و کم کردن رفت و آمدها و دوری فرزندان، مخصوصاً دختران خانواده‌ها دانست و گفت: در دوره اخیر، بیش از 200 نماینده مجلس از این اقدام دانشگاه آزاد اسلامی تقدیر و تشکر کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برنامه‌های هیأت مؤسس و هیأت امنا برای ایجاد واحد در کشورهای متعدد، گفت: در سفر زمان ریاست جمهوری‌ام به آفریقا، تقریباً در تمام کشورهای میزبان درخواست داشتند که به آنان در جهت مبارزه با بی‌سوادی کمک کنیم.

ایشان تأسیس شرکت‌های دانش محور را برنامه دیگر دانشگاه آزاد اسلامی خواند و گفت: هدف اصلی به تجارت و صنعت رساندن طرح‌های دانشجویان و استادان است که مرحله آزمایشی را گذراندند و آماده کاربرد در تولید هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تشویق شدن مبتکران و مخترعان، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کشور را از ابتدایی‌ترین دستاوردهای تجاری سازی طرح‌های دانشگاهی دانست و گفت: باید از این ظرفیت بسیار مهم برای تقویت طرح‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم که بزرگترین راه تقویت علم و دانش در کشور است.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی طرح تجمیع واحدهای گسترده را در جهت تقویت پردیس‌های دانشگاهی توصیف کرد و گفت: نباید از مزاحمت‌ها ترسید، چون کارهای بزرگ، همیشه مخالف داشته و دارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگر از سخنان خویش که پاسخ به سؤالات دانشجویان بود، کرسی آزاد اندیشی را مطالبه رهبری از دانشگاهیان دانست و گفت: متأسفانه، اینکار جدّی گرفته نشده و به کارهای سطحی در حد برگزاری چند همایش بسنده شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری سؤالی که چند سال پیش مجله حوزه در خصوص آزاداندیشی از ایشان پرسید و منتج به نوشتن مجموعه‌ای تحت عنوان «روشنفکری دینی و آزاداندیشی اسلامی» شد، افزود: حکومت‌های اسلامی با دانشگاه جندی شاپور که مأوای بهترین دانشمندان دنیا بود، پس از یک دوره ترجمه، به تحقیق و پژوهش پرداخته شد.

ایشان با بیان نمونه‌هایی از آثار بسیار مهم ایرانی و اسلامی که سال‌ها منبع و مأخذ مراکز علمی و دانشگاهی غرب بود، گفت: حاصل آن، گسترش تمدن بزرگ اسلامی است که مادر همه تمدن‌های بشری پس از خود شده است.

ایشان فرهنگ اصیل مکتب اسلام و مذهب تشیع و تمدن با سابقه ایران باستان را دو ظرفیت بسیار مهم برای تعمیم آزاداندیشی در همه مباحث و موضوعات دانست و گفت: براساس تأکیدات اسلام و خواسته‌های رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی درصدد ایجاد واحد درسی با عنوان آزاداندیشی دینی است که مطمئناً با نظرات دانشجویان و استادان روز به روز تکمیل‌تر می‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره آزادی بیان که از سؤالات دانشجویان بود، گفت: آزادی بیان، نتیجه آزادی اندیشه است که کسی نمی‌تواند مانع اجرای این دستور رهبری در دانشگاه‌ها شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برخورد با آقای علی مطهری در شیراز را حادثه‌ای ننگین و کاملاً برخلاف مصالح دانست و گفت: متأسفانه کسانی دست به چنین اقدامی زده‌اند که ادعاهای دینی و انقلابی دارند.

ایشان با اشاره به شخصیت حقیقی و حقوقی آقای مطهری، گفت: ایشان به عنوان یک شهروند و نماینده مجلس حق اظهارنظر دارد و اصلاً زیبنده نظام اسلامی نیست که با فرزند شهید مطهری چنین برخوردی شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص بازنگری قانون اساسی، با اشاره به روند تدوین قانون اساسی اول و اجرای آن در کشور، گفت: پس از 10 سال، امام(ره) تشخیص دادند که باید قانون اساسی بازنگری شود و این در قانون اساسی پیش‌بینی شده که از اختیارات رهبری است.

ایشان با تأکید بر اصول مترقی قانون اساسی، گفت: اگر این اصول درست و براساس قانون عمل شوند، بسیاری از مسایل مردم و جوانان حل می‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤالی درباره نظارت بر دستگاه‌های تحت نظر رهبری، گفت: اصل این موضوع به عنوان قانون در آیین‌نامه مجلس خبرگان موجود است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی که «چرا دانشجویان می‌ترسند؟» گفت: ترس اگر مثبت باشد، سازنده است. آن‌گونه که انسان پس از آفرینش در خوف و رجا به سوی کمال می‌رود.

ایشان « ليْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى» را یک اصل قرآنی دانست و گفت: اصلاح جامعه یک کار بسیار مهم و تدریجی است و نباید نا امید شد.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی که «برای کم کردن بروکراسی اداری در دانشگاه آزاد اسلامی چه برنامه‌ای دارید؟» گفت: در برنامه‌های ماست که با کم کردن کاغذ بازی‌ها، کارهای دانشجویان و استادان را تسهیل نماییم.

ایشان در خصوص همزبانی دلواپسان با سناتورهای آمریکایی پاسخ داد: مطمئناً این همزبانی قراردادی نیست، ولی نگاه مشترک آنها در دوری از مذاکره و دامن زدن به جنگ‌های لفظی، آنان را در یک مسیر قرار داده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩٣, ٢٠:١٧

   

پر مبحث ترین ها