سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

العربيه:

فرانسه مانند گذشته درمذاکرات هسته‌اي با ايران کارشکني مي‌کند

شبکه العربيه گزارش داد: فرانسه مانند دوره هاي قبلي مذاکرات هسته اي با ايران، در دستيابي به توافقنامه جامع کارشکني مي کند.

 

حسين فياض قنيبر خبرنگار شبکه تلويزيوني العربيه در لوزان سوئيس درباره تاکيد طرف ايراني بر توافق با آمريکا در مورد نود درصد مسايل فني گفت: طرف هاي مذاکره کننده حاضر نيستند به مسئله اي که همچنان مانع دستيابي به توافق مي شود، اشاره کنند. اما احتمالا اين مسئله مربوط به درخواست آمريکا براي تعيين سازوکار قابل اعتماد نظارت بين المللي بر برنامه هسته اي ايران است تا صلح آميز بودن آن را تضمين کند.

آمريکاييها مي گويند آنچه از ايرانيها براي دستيابي به توافقنامه مي خواهند، تضمين اين مسئله است که تهران مقدار سوخت هسته اي لازم را که امکان استفاده از آن در توليد بمب هسته اي وجود ندارد، در اختيار نخواهد داشت. ساخت بمب هسته اي با غني سازي اورانيوم با درصد بالا يا ماده پلوتونيوم که رآکتور اراک آن را توليد مي کند، امکان پذير است. بنابراين آمريکاييها خواهان تضمين هايي هستند که فعاليت رآکتور آب سنگين اراک از سر گرفته نخواهد شد.

خبرنگار اين شبکه افزود: مذاکرات در لوزان همچنان محدود بين ايران و آمريکاست. هيچ نشست فراگيري با حضور نمايندگان همه اعضاي گروه پنج بعلاوه يک در لوزان برگزار نشده است. بعضي از ناظران معتقدند اختلاف نظر آمريکا و فرانسه درباره مضمون توافقنامه سياسي با ايران باعث تاخير در برگزاري اين نشست شده است. مذاکرات صبح امروز جان کري و محمد جواد ظريف هم سه ساعت طول کشيد. سخنان خوشبينانه هنوز محدود به طرف ايراني است. آمريکاييها همچنان اصرار دارند بگويند از نظر فني امکان دستيابي به توافق وجود دارد، اما مستلزم اراده سياسي از طرف ايران است.

وي خاطر نشان کرد: ظريف روز گذشته به بروکسل رفت تا مذاکرات جنبه دوجانبه بين ايران و آمريکا پيدا نکند. مذاکرات روز گذشته در بروکسل نشان داد فرانسه همچنان موضع احتياط آميزي در برابر آنچه نرمش آمريکا در برابر ايران مي خوانند، دارد. سخنان جان کري درباره مذاکرات با بشار اسد، فرانسويها را غافلگير کرد. گفته مي شود فرانسويها در برابر اين سخنان غافلگيرکننده جان کري درباره سوريه، موضع غيرمنتظره اي در پرونده ايران اتخاذ خواهند کرد و براي به تاخير انداختن توافق با تهران تلاش مي کنند. فرانسه در اين مورد سابقه دار است. پاريس باعث تاخير در دستيابي به توافقنامه موقت ژنو در ماه نوامبر سال 2013 شد. جان کري در آن زمان مجبور شد دو بار به پاريس سفر کند تا لوران فابيوس همتاي فرانسوي خود را راضي کند. اين نگراني مطرح است که تاريخ دوباره تکرار شود و پاريس مانع دستيابي به توافقنامه سياسي با ايران شود. به ويژه که اين توافقنامه بايد تا پايان اين ماه امضا شود تا زمينه براي توافقنامه نهايي تا پايان ماه ژوئن آينده فراهم شود.

خبرنگار العربيه گفت: آمريکاييها به طور رسمي تاکيد مي کنند پرونده هاي منطقه اي ارتباطي به پرونده هسته اي ايران ندارد. جان کري ده روز پيش در نشست خبري مشترک با فابيوس در پاريس بر اين مسئله تاکيد دارد. اما در عمل بعيد نيست که مسايل منطقه اي در حاشيه مذاکرات بين ايرانيها و آمريکاييها مطرح شود. در پاييز سال گذشته در وين شاهد گفتگو درباره نقش ايران در عراق بوديم که آمريکاييها ابتدا اين گفتگوها را تکذيب کردند، اما بعدا به آن اذعان کردند. ايرانيها معتقدند ايران ممکن است نقش مثبتي در عراق داشته باشد، اما نقش تهران در يمن، سوريه و لبنان منفي است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٢-١٣٩٣, ٠٠:١٧

   

پر مبحث ترین ها