سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی: دخالت نظامی ایران در یمن تهمت است

بروز شده : ٩-٠١-١٣٩۴, ٢٢:١٧    نسخه چاپی    
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع حمله به یمن را مصیبت جدیدی برای منطقه دانست و دخالت، حضور و یا کمک نظامی ایران به کشور یمن را تهمتی ظالمانه، مسخره و بهانه های کشورهای متجاوز به یمن به منظور یارگیری در حمله به این کشور دانست.

 

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اکبر هاشمی رفسنجانی افزود: کمک های ایران تنها جنبه انسان دوستانه از جمله در اختیار گذاشتن دارو و غذا برای یمنی ها داشته که آن هم از ذات انسانی انقلاب اسلامی ایران و عواطف دینی و مذهبی مردمان آن سرچشمه می گیرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه گروه های تروریستی و مسلمان کشی در کشورهای منطقه شرایط سختی را برای مردم ایجاد کرده و تلاش های دشمنان اسلام برای ایجاد و تعمیق شکاف میان شیعه و سنی موجب تاسف است و امیدواریم که این درگیری ها هر چه زودتر خاتمه یابد.

هاشمی رفسنجانی گروه های تکفیری مثل داعش و بوکوحرام را حاصل فشارها و زورگویی های حکومت ها دانست و گفت: این گروه ها با انجام کارهای نابخردانه و افراطی، خشم و کینه خود را از فشار حکومت ها به این شکل جبران می کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: تجاوز به این کشور در واقع دامن زدن و تشدید اختلافات مذهبی در منطقه است.


شرایط مذاکرات هسته ای سخت تر از مذاکره با صدام

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات اخیر تیم هسته ای ایران با 1+5 در لوزان اشاره کرد و گفت: اعضای این تیم دلسوزانه و با در نظر گرفتن تمامی منافع ملت ایران در حال گفت وگو با طرف های غربی خود هستند.

هاشمی رفسنجانی افزود: کار آن ها بسیار سخت و پیچیده است و من شرایط دشوار آن ها را درک می کنم چرا که در زمان مذاکره با صدام و پذیرش قطعنامه چنین شرایطی را البته نه به سختی شرایط حاضر تجربه کرده ام.

وی با گلایه از افراطیون داخل کشور و کارشکنی های کشورهای غربی بدون هیچ گونه ادله سیاسی تاکید کرد: اعضای این تیم حداقل نباید از داخل دچار فشار و تنش های سیاسی شوند، بلکه باید توسط مردم به ویژه در سال جدید، حمایت و دلگرم شوند.


نگرانی غرب درباره ساخت سلاح هسته ای دور از عقل است

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که نگرانی غرب در مورد ساخت سلاح هسته ای توسط ایران بی جا و دور از عقل است، گفت: ما چه طور می توانیم در شرایطی که مقام معظم رهبری ساخت هرگونه سلاح هسته ای را حرام اعلام کرده اند به این کار بپردازیم؟

هاشمی رفسنجانی تحریم های کشورهای غربی علیه ایران را ظالمانه و بدترین نوع تحریم ها برشمرد و افزود: اگر چه مردم با مشکلات متعددی روبه رو شدند اما در سایه همدلی و محبت توانستند به زندگی عادی خود ادامه دهند و اگر این روحیه برادری ادامه پیدا کند به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کنند.


اختلاف سلیقه به درگیری منجر نشود

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که تحقق کامل شعار «دولت وملت، هم دلی و هم زبانی» در شرایط فعلی کشور بسیار حائز اهمیت است، گفت: با توجه به این که امسال انتخابات را در پیش داریم، باید مراقب باشیم تا از این ناحیه آسیبی به وحدت ملی نرسد و شاهد بداخلاقی های سیاسی نباشیم.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به این که اختلاف سلیقه و عقیده در کشور امری اجتناب نا پذیر است، خاطر نشان کرد: نباید تفاوت دیدگاه ها و نظرات به درگیری و نزاع منجر شود.

وی با تشریح اوضاع کشور در سال های اول انقلاب و پس از پایان جنگ و قیاس آن با شرایط فعلی گفت: دولت را با 51 درصد کسری بودجه و 16 درصد بیکاری و در حالی که 5 استان کشور نیمه مخروبه، انبارها خالی از مواد اولیه، کارخانه ها و مراکز تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل و عدم وجود امکاناتی نظیر برق تحویل گرفتیم و پس از مدتی با همت و همراهی مردم، کشور را بهتر از گذشته ساختیم.

رییس دولت سازندگی ادامه داد: از جمله عواملی که سبب شد کشور در آن شرایط سخت و با آن امکانات محدود بتواند روی پای خود بایستد و دوران سازندگی خود را سپری و آباد شود کمک، همدلی و همزبانی مردم بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با اتخاذ سیاست خارجی معقول و معتدل و از همه مهمتر پشتیبانی ملت، چرخ های صنعت به کار افتاد و کارخانه ها یکی پس از دیگری تاسیس شد و بیکاری از 16 به 9 درصد کاهش یافت.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه علیرغم مشکلات فراوان دولت تدبیر و امید پیشرفت خوبی داشته است، گفت: اگر تحریم ها، عوام فریبی ها و کم لطفی های داخلی نبود، قطعاً پیشرفت های بهتری با سرعت بیشتری صورت می گرفت.

وی در ادامه به تشریح سرنوشت انقلاب های متعدد به وقوع پیوسته در اقصی نقاط جهان پرداخت و گفت: تنها انقلاب اسلامی ایران بود که توانست با ایمان مردمش سرپا بایستد و از هرگونه گزند در امان بماند، در حالی که می بینیم در خیلی از کشورها که انقلاب کرده اند به دلیل اتخاذ سیاست های افراطی و حضور گروه های تندرو، مردم هر روز شاهد درگیری و انفجار هستند و روی آرامش را ندیده اند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان این که اعتدال یک اصل اساسی در اسلام و اعتقادات اهل بیت(ع) است، اظهار داشت: مردم راه درست را که راه اعتدال است انتخاب کردند و نتایج آن را هم به خوبی می دانند.

در نهمین روز از فروردین ماه سال 94 جمع دیگری از وزرا، مسؤولان، نمایندگان مجلس، کارگزاران نظام، مدیران بخش های دولتی و غیردولتی، روسا و اساتید دانشگاه ها طی چهار دیدار جداگانه با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سال نو را به وی تبریک گفتند.

در جریان این دیدارها وزرا و مسؤولان بانک ها و بخش های دولتی و خصوصی، در سخنانی گزارش های کوتاهی از شرایط سیاسی بویژه شرایط منطقه و بحران یمن و مذاکرات تیم هسته ای و انتخابات پیش رو در سال 94 ارایه کردند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠١-١٣٩۴, ٢٢:١٧

   

پر مبحث ترین ها