سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمار قربانیان زلزله نپال از مرز 2500 تن گذشت

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩۴, ٠٠:۴٢    نسخه چاپی    
روزنامه نیویورک تایمز روز یک شنبه در گزارشی از کاتماندو از افزایش لحظه ای آمار قربانیان زلزله روز شنبه نپال و رسیدن آن به بیش از دو هزار 500 نفر خبر داد.



این گزارش همچنین به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا از مرگ سه تبعه آمریکایی در این زلزله خبر داد و افزود: این حادثه تا ظهر یکشنبه به وقت محلی نپال، همچنین نزدیک به شش هزار زخمی در پی داشته است.

این گزارش بدون اشاره به جایگاه اجتماعی این اتباع آمریکایی اعم از اینکه شخصیت رسمی بوده و یا گردشگر آمریکایی به حساب می آمدند، افزود: با افزایش مجروحان این حادثه ناگوار بعید نیست تعدادی از اتباع آمریکایی نیز در آن کشور زخمی شده باشند.

این گزارش افزود: در پی درخواست روز یکشنبه دولت نپال از کشورهای مختلف جهان برای کمک های فوری به حادثه دیدگان این کشور، نخستین محموله های کمک انسان دوستانه جامعه جهانی صبح یکشنبه از سوی برخی کشورهای جهان از جمله آمریکا، کره جنوبی، چین، پاکستان، هند و پاکستان روانه نپال شد.

منابع خبری نپالی در گزارشی از وضعیت امداد رسانی به آسیب دیدگان زلزله اعلام کردند که به علت قطع برق، تخریب جاده ها، پل ها و شبکه ارتباطی و مخابراتی، امدادرسانی با مشکل مواجه است و هنوز در بسیاری از مناطق دورافتاده و صعب العبور امدادرسانی به کندی صورت می گیرد.

به گفته برخی شاهدان عینی به رغم تلاش نیروهای امدادی، هنوز تعداد زیادی از مصدومان از زیر آوار خارج نشده اند.

برخی منابع خبری همچنین احتمال افزایش تعداد تلفات این زمین لرزه را به بالای 40 هزار نفر پیش بینی کرده اند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از اجساد قربانیان زلزله همچنان در خیابان ها رها شده اند و احتمال شیوع بیماری ها نیز وجود دارد.

مقام های امدادی نپال نیازهای فوری زلزله زدگان را دارو، تجهیزات پزشکی، آب آشامیدنی و مواد خوراکی اعلام کردند و از کشورهای جهان خواستند کمک های خود را برای زلزله زدگان نپالی ارسال کنند.

برهمین اساس صلیب سرخ جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه از آمادگی این نهاد برای ارسال بیش از 40 تن کمک بشر دوستانه ایران به نپال خبر داد.

بر اساس گزارش رسانه ها، بیش از 80 درصد از ساختمان ها مناطق روستایی و حدود 30 درصد ساختمان های مناطق شهری در اثر شدت زلزله تخریب شده است.

همچنین گفته می شود بیش از یک میلیون نفر بر اثر این زلزله 8.1 ریشتری آواره شده اند.

خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز روز یکشنبه در گزارشی از کاتماندو نوشت: از زمان وقوع زلزله روز شنبه نپال تاکنون ده ها پس لرزه در اطراف پایتخت به ثبت رسیده است که قوی ترین آن بر اساس مرکز لرزه نگاری آمریکا 6.7 درجه در مقیاس امواج درونی زمین - ریشتر - بوده است.

سازمان لرزه نگاری آمریکا محل وقوع زلزله روز شنبه نپال را 10کیلومتری عمق زمین و در شمال شرق کاتماندو و نزدیک مرز با چین اعلام کرد.

کاتماندو پایتخت کشور 28 میلیونی نپال، اندکی بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و گفته می شود در حال حاضر حدود 300 هزار گردشگر نیز در این شهر حضور دارند.

در همین حال کارشناسان لرزه نگاری زمین پیش بینی می کنند که پس لرزه های زلزله روز گذشته نپال تا دو روز آینده نیز ادامه خواهد یافت.

این کارشناسان به مردم هشدار دادند که تمهیدات لازم برای درامان ماندن از این پس لرزه ها را بیاندیشند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩۴, ٠٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها