سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عراقچی: قبول بازرسی ها با لحاظ کردن دغدغه های امنیتی نظام خواهد بود

مذاکره کننده ارشد کشورمان در برنامه گفت وگوی ویژه خبری آخرین اخبار و جزییات مذاکرات هسته ای را تشریح کرد و با تاکید بر این که تحریم ها در روز اجرای توافق لغو می شود، گفت: ما رژیم بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی را نخواهیم پذیرفت.

 

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در ارتباط زنده با بخش گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، با تشریح روند مذاکرات اخیر در نیویورک، تاکید کرد: بعد از چهار روز مذاکره مفصل، این مذاکرات امروز پایان یافت.

وی که به صورت ارتباط زنده از نیویورک با گفت وگوی ویژه خبری صحبت می کرد، خبر داد که دور جدید مذاکرات هفته آینده در وین اتریش ادامه خواهد یافت.

پرانتزهای باز همچنان وجود دارد
عراقچی در مورد پرانتزهای باز نیز اظهار داشت: بله این مساله هنوز باز است، متنی که در حال نگارش است، بسیار مفصل و پیچیده است و همه ابعاد را در بر می گیرد.

عراقچی بیان کرد: همه مباحث از جمله آنچه در مورد فردو و اراک و همچنین بخش نظارت ها است در این متن بحث می شود، بخشی نیز تحت عنوان تحریم ها است و آنچه قرار است برداشته شود با ذکر دقیق موارد خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که این متن یک جدول زمانی خواهد داشت، اضافه کرد: این متن مفصل البته ضمایم بسیاری خواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره این که آیا درباره تحریم ها به جمع بندی رسیده اید، گفت: این مساله مهم ترین بحثی بود که در مذاکرات داشتیم، طبق آنچه مد نظر ما است تحریم ها در همان ابتدای شروع توافق باید برداشته شود.

معاون وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: تمامی تحریم ها در همان روز اجرای توافق باید لغو شود و این صورت خواهد گرفت، مسائل مربوط به قوانین تحریم مورد بررسی قرار می گیرد و سعی داریم آنها را روی کاغذ بیاوریم.

کنگره آمریکا به دنبال تاخیر در توافق نهایی است
عراقچی یادآورشد: روزی که توافق امضا شود یا به جمع بندی برسد، دو طرف باید اقداماتی انجام دهند تا آماده اجرا شوند، الان کنگره آمریکا وارد شده و در حال دخالت هستند که ممکن است اجرایی شدن توافق را به تاخیر بیندازد.

عراقچی بیان داشت: در این فاصله دو طرف برای اجرای تعهداتی که به عهده گرفته اند آماده خواهند شد، در روز اجرای توافق اقدامات ما شروع و تحریم ها همان روز لغو خواهد شد.

وی اضافه کرد: تا زمانی که اجرایی شود ما به تعهدات خود عمل می کنیم، آنها در همان ابتدای توافق تحریم های خود را لغو خواهند کرد، اما اجرایی شدن آن روزی خواهد بود که از سوی دو طرف اجرایی شود.

بیانیه لوزان با توافق ژنو تضادی ندارد
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مفاد توافق ژنو و تفاوت آن با بیانیه لوزان درباره لغو تحریم های اقتصادی و مالی و این که آیا این مساله شامل تحریم های تجاری، فناوری و انرژی می شود یا بحث جداگانه ای است، خاطرنشان کرد: این یک سؤ تفاهمی است که نسبت به توافق ژنو پدید آمده است.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان اضافه کرد: در توافق ژنو آمده است که تمامی تحریم های مرتبط با هسته ای رفع خواهد شد و دسترسی های ایران به بازارهای انرژی، فناوری مالی و تجاری فراهم خواهد شد.

عراقچی خاطرنشان کرد: این مزیتی است که در توافق لوزان آمده است و طرف مقابل متعهد شده که آن را انجام دهد، از سویی دیگر آنها نیز وارد همکاری های هسته ای با ما خواهند شد، در حوزه اقتصادی نیز علاوه بر رفع تحریم ها دسترسی به بازارها نیز به عنوان مکمل و اضافه بر رفع تحریم ها وجود خواهد داشت.

تمامی تحریم ها در توافق نهایی لغو می شود
معاون وزیر امور خارجه گفت: در توافق ژنو آمده تمامی تحریم های چند جانبه و یک جانبه لغو خواهد شد، در بیانیه لوزان نیز همین نکته تصریح شده است و همه تحریم های اقتصادی و مالی یکجا برداشته می شود.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران یادآورشد: در متن توافق نهایی این مساله مورد پذیرش است و تمامی تحریم ها برداشته خواهد شد.

توافق نهایی بیست صفحه خواهد بود و بیش از 50 صفحه ضمیمه خواهد داشت
وی درباره این که بهتر نبود که در متن توافق نهایی مساله لغو تحریم ها به صورت جزیی و کاملا مشخص ذکر می شد، تصریح کرد: چیزی که در حال نگارش هستیم رفع تحریم ها با جزییات ذکر خواهد بود، بیانیه لوزان کلیتی بود از آنچه اتفاق می افتد؛ توافق نهایی بالای بیست صفحه خواهد بود و بالای 50 صفحه ضمایم خواهیم داشت.

عراقچی اضافه کرد: بیانیه لوزان یک بیانیه مطبوعاتی است و متن خاصی ندارد، آنچه داریم کار می کنیم بر اساس راه حل هایی است که در لوزان به آن رسیده ایم.

آمریکایی ها فضا سازی می کنند تعجب می کنم چرا در ایران به راحتی پذیرفته می شود
عراقچی درباره ادعاهای مقامات آمریکایی درباره نظارت های ابدی و این که آیا قرار است فراتر از پروتکل کاری انجام دهیم، بیان داشت: تعجب می کنم فضاسازی که طرف مقابل انجام می دهد این قدر راحت در ایران پذیرفته و منعکس می شود.

وی در این باره توضیح داد: ما به عنوان عضو ان پی تی وقتی امضا کردیم قبول کردیم تمامی تاسیسات خود را در معرض بازرسی قرار دهیم و در مقابل از امتیازات آن برخوردار باشیم و این چیزی نیست که تنها ایران انجام داده باشد.

عراقچی افزود: طبق معاهده پادمان بازرسی از تاسیسات هسته ای تا وقتی عضو آن هستیم برای همیشه خواهد بود.

درباره پذیرش پروتکل الحاقی تابع تصمیم مجلس هستیم
وی تاکید کرد: جان کری یک امری بدیهی را می گوید و آن را تبدیل به فضای روانی می کند و این قدر آسان در کشور ما قبول می شود این جای تعجب ندارد.

عراقچی با بیان این که پروتکل الحاقی را به شرط تصویب دولت پذیرفته ایم، تصریح کرد: دولت ممکن است برای مقطعی داوطلبانه آن را اجرا کند، اما همان نیز منوط به نظر مجلس است.

راه های که می تواند زمینه سوء استفاده آژانس را فراهم کند بسته شده است
وی در بخش دیگری از گفت وگوی ویژه خبری درباره نظارت های آژانس برای راستی آزمایی خاطرنشان کرد: ما رژیم بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت.

وی بیان کرد: ما همه راه هایی که نظارت ها و بازرسی ها بتواند منجر به سؤ استفاده شود را با همکاری سازمان انرژی اتمی و دیگر نهادها شناسایی و بسته ایم.

عراقچی تاکید کرد: قبول نظارت ها و بازرسی هایی که پذیرفته ایم با لحاظ کردن دغدغه امنیتی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی اضافه کرد: ما طبق فتوای رهبر معظم انقلاب سراغ سلاح هسته ای نبوده و نخواهیم رفت و برای شفاف سازی مشکلی نداریم، نگرانی ما در این است که در این بازرسی ها و شفاف سازی ها سؤ استفاده ای صورت گیرد و روی اینها به شدت حساسیم.

بازرسی آژانس از مراکز غیر هسته ای مدیریت شده خواهد بود
مجری برنامه از عراقچی پرسید اگر امکان بازرسی از مراکز نظامی را به آژانس ندهیم چه خواهد شد که وی در مقام پاسخ گفت: برای مراکز هسته ای ترتیبات خاصی اندیشیده شده است، در مورد سایر مراکز نیز حتما آژانس باید دلایل خود را به صورت مشخص و تفصیلی بیان کند و در نهایت اگر به این نتجیه برسند که بازرسی کنند یک بازرسی مدیریت شده خواهد بود.

وی درباره درز اطلاعات هسته ای ایران از سوی آژانس در دوره های مختلف و احتمال سیاسی کاری دوباره آژانس گفت: مجموعه موازی با آژانس وجود ندارد و نمی شود هم ایجاد کرد، تنها مرجع راستی آزمایی آژانس است، خودمان باید روزنه های نفوذ را ببندیم.

وی تصریح کرد که راستی آزمایی ربطی به مراکز نظامی ندارد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سؤال که اگر بگویند پارچین را می خواهیم نظارت کنیم و اجازه به آنها داده نشود چه اتفاقی می افتد، اظهار داشت: این ربطی به توافق نهایی نخواهد داشت، البته در آینده ممکن است در راستای اجرای پروتکل الحاقی آژانس مدعی شود در مراکز غیر هسته ای ما فعالیتی انجام می شود، که باید مدارک لازم را ارائه کند، وقتی اجازه داده شود ماموران آژانس تحت شرایط خاص به آنجا برده خواهند داشت.

وی در مورد بحث پی ام دی نیز خاطرنشان کرد: این بحث مربوط به گذشته است و ربطی به همکاری های آینده ما نخواهد داشت ما ادعاهای آنها را رد کرده ایم و همکاری کرده ایم که سؤالاتی که از سوی برخی مراجع خاص طراحی شده بود پاسخ داده ایم.

مذاکره کننده ارشد کشورمان یادآورشد: ما در این رابطه چارچوبی را تنظیم می کنیم که سؤالات گذشته نیز پاسخ داده شود و مانعی در اجرای توافق نباشد.

در بازرسی آژانس از مراکز نظامی هیچ مشکل امنیتی پیش نخواهد آمد
مجری برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره پاسخ مقامات نظامی کشورمان مبنی بر این که پاسخ ایران به هر گونه بازرسی از اماکن نظامی سرب داغ خواهد بود از معاون وزیر خارجه پرسید که وی پاسخ داد: بحث دسترسی به شیوه ای که در جامعه مطرح شده نیست، هیچ شخصی در این کشور به خارجی اجازه دسترسی به مراکز نظامی را نخواهد داد، اما در چارچوب پروتکل راه هایی برای دسترسی آژانس پیش بینی شده که خطر امنیتی برای کشور ایجاد نمی کند.

عراقچی خاطرنشان کرد: اگر در گذشته گاهی به شکلی عمل شده که اطلاعاتی درز کرده شاید ناشی از اشتباه و درست عمل نکردن ما بوده باشد، ما معتقدیم همه این ها راه و شیوه هایی دارد و همه از همین طریق عمل می کنند، بنابراین معتقدم با این شرایط هیچ دغدغه امنیتی پیش نخواهد آمد و خطوطی که رهبری ترسیم کردند حتما رعایت می شود.

معاون وزیر امور خارجه درباره تشکیل کمیته ای در خصوص زمینه های نظارت فراتر از پروتکل الحاقی نیز تصریح کرد که هیچ نهادی که بالاتر از آژانس باشد از نظر ما پذیرفته نخواهد شد.

هر تصمیمی مجلس درباره پروتکل الحاقی بگیرد تابع هستیم
در ادامه گفت وگوی ویژه خبری مجری برنامه از مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان پرسید اگر مجلس پروتکل الحاقی را رد کند چه خواهد شد، که عراقچی جواب داد ما تابع مجلس هستیم، اگر آنها تصمیم بگیرند به هر فعالیتی خاتمه بدهیم ما طبق همان صلاحدید باید عمل کنیم.

معاون وزیر امور خارجه درباره افق مذاکرات هفته آینده که قرار است در وین برگزار شود، گفت: سه شنبه هفته آینده تا جمعه مذاکرات را در وین دنبال خواهیم کرد، احتمال می دهم تا آخر هفته آینده به متنی خواهیم رسید که پرانتز ها به حداقل ممکن رسیده باشد.

امکان رسیدن به توافق تا قبل از ده تیر هم وجود دارد
وی در پاسخ به این سؤال که اگر تا دهم تیرماه به توافق نرسیم چه می شود، ابراز داشت: ما اصراری به توافق رسیدن نداریم اگر توافق خوبی نباشد، ما حتما دنبال توافق خوب هستیم، تا یازده تیر اگر بشود بهتر و تلاش می کنیم زودتر به آن برسیم.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان افزود: امکان رسیدن به توافقی که مورد نظر ما ست تا قبل از ده تیر وجود دارد، جو مذاکرات خوب است، ما در لوزان به مجموعه ای از راه حل ها رسیده ایم، الان در حال پیاده کردن آن روی کاغذ هستیم و البته این هم چندان آسان نیست.

وی اضافه کرد: ما گرچه آهسته اما به شکل خوبی در حال پیشرفت هستیم.

مجری برنامه که کامران نجف زاده بود مجددا از عراقچی پرسید اگر مجلس پروتکل الحاقی را نپذیرد چه خواهد شد و آیا امضای دولت بدون تصویب مجلس اعتبار دارد؟ که وی در پاسخ گفت: پروتکل الحاقی باید روال خودش را طی کند، اول دولت ها امضا می کنند و بعد برای تصویب نهایی به پارلمان خود می دهند و تنها زمانی که مجلس تصویب نهایی کند لازم الاجرا می شود.

وی بیان کرد: دولت چند قبل سال پروتکل الحاقی را امضا کرده اما هنوز مجلس تصویب نکرده است.

توافق نهایی نیازی به تصویب مجلس ندارد مگر این که تصمیم دیگری گرفته شود
کامران نجف زاده از معاون وزیر خارجه کشورمان پرسید آیا توافق نهایی باید به تصویب مجلس برسد یا خیر که وی در پاسخ اظهار داشت: حقوقدانان نظرات مختلفی دارند، اما چون یک سند سیاسی است، از نظر ما شاید نیاز به ارسال به مجلس و یا پارلمان کشورهای 1+5 نداشته باشد و البته این منوط به جمع بندی کشور است.

وی افزود: کنگره اصرار دارد این توافق به کنگره ارسال شود، اگر مجلس شورای اسلامی نظرات مشابهی داشته باشند ما تابع هستیم، وقتی از نیویورک برگشتیم توضیحات لازم را به نمایندگان محترم خواهیم داد، اگر تصمیم بگیرند به مجلس ارسال شود ما تابع خواهیم بود.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان تاکید کرد: بنابراین طبق آنچه حقوقدانان می گویند از نظر ما فعلا نیازی به تصویب مجلس نیست مگر این که جور دیگری تشخیص داده شود. /924/

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩۴, ١٠:۵١

   

پر مبحث ترین ها