سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آخرین نتایج انتخابات انگلستان

حزب محافظه کار اکثریت پارلمان را به دست آورد

نتایج شمارش آرای انتخابات انگلستان تاکنون نشان می‌دهد حزب محافظه‌کار دیوید کامرون تاکنون با 261 کرسی پیشتاز انتخابات است.

 

 آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی انگلیس به شرح زیر است:

حزب محافظه کار: 261 کرسی

حزب کارگر: 213 کرسی

حزب ملی اسکاتلند: 55 کرسی

حزب لیبرال دموکرات: 7 کرسی

حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ): 1 کرسی

سایر احزاب: 21

این در حالی است که اد میلیبند، رهبر حزب کارگر انگلیس روز جمعه پس از اعلام شکست حزبش در انتخابات پارلمانی از سمت خود استعفا داد. پس از آن که مشخص شد حزب کارگر انگلیس در رقابتی تنگاتنگ از محافظه‌کاران به رهبری دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس شکست خورده است، رهبر حزب کارگر از سمتش کناره‌گیری کرد. در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داد، نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس در پی نتایج ضعیف حزبش در انتخابات پارلمانی نیز استعفا کرده است. نیک کلگ هم‌اکنون معاون دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس است، و حزبش تاکنون تنها هشت کرسی بدست آورده است.

نتایج نظرسنجی پس از انتخابات از رای‌دهندگان نشان می‌دهد که حزب محافظه‌کار بریتانیا با کسب 316 رای نزدیک به اکثریت قاطع است، اما برای تشکیل دولت به ائتلاف با حزبی کوچکتر نیاز دارد. اکثریت مطلق پارلمان انگلیس 326 کرسی از مجموع 650 کرسی است. به نوشته روزنامه گاردین، نظرسنجی پس از انتخابات از کسانی به عمل می‌آید که از حوزه‌های رای‌گیری خارج می‌شوند و از آنها پرسیده می‌شود که دقیقا به چه کسی رای داده‌اند.

براساس آن، حزب محافظه‌کار 316 کرسی، حزب کارگر 239 کرسی، حزب ملی اسکاتلند 58 کرسی، حزب لیبرال دموکرات 10 کرسی، حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) 2 کرسی و سایر احزاب 25 کرسی بدست آورده‌اند. این میزان کرسی‌ها نشان می‌دهد که محافظه‌کاران می‌توانند با ائتلاف با یکی از احزاب کوچکتر به راحتی 326 کرسی اکثریت (نیم به علاوه یک) را بدست آورده و دولت ائتلافی تشکیل دهند. با این حال شمارش آراء از زمان پایان رای‌گیری در ساعت 10 شب پنج‌شنبه به وقت محلی آغاز شده است و عصر جمعه نتایج نهایی مشخص می‌شود.

انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمان انگلیس برای تعیین تکلیف 650 کرسی روز پنج‌شنبه آغاز شد. رقابت میان اد میلیبند از حزب کارگر و دیوید کامرون از حزب محافظه‌کار٬ از تنگاتنگ‌ترین رقابت‌های انتخاباتی بریتانیا در یک قرن گذشته است. شهروندان در انگستان٬ اسکاتلند٬ ولز و ایرلند شمالی که زیر چتر بزرگ بریتانیا گرد هم آمده‌اند٬ پنج‌شنبه در بریتانیا به پای صندوق‌های رای رفتند و در واقع در برهه‌ای حساس و سرنوشت‌ساز از تاریخ این کشور تکلیف یکی از تنگاتنگ‌ترین رقابت‌های انتخاباتی این کشور در صد سال گذشته را روشن می‌کنند.

انتخاب نخست‌وزیر در بریتانیا به صورت غیرمستقیم صورت می‌گیرد. دولت بعدی بریتانیا بسته به اینکه کدام حزب به تنهایی یا با ائتلاف با احزاب دیگر بتواند اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست آورد، تعیین خواهد شد. با این حال نتایج نظرسنجی پس از انتخابات حاکی از پیروزی محافظه‌کاران است و نشان می‌دهد که آنها آرایی نزدیک به اکثریت بدست آورده‌اند و می‌توانند ائتلاف کنند. رهبر حزبی که بیشترین کرسی‌های پارلمان را کسب کند٬ نخست‌وزیر آتی بریتانیا خواهد بود. حزب محافظه‌کار٬ حزب کارگر٬ حزب لیبرال‌ دموکرات٬ حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) و حزب سبزها٬ از مهم‌ترین مدعیان این دوره انتخابات سراسری بریتانیا هستند.

نرسیدن حزب محافظه‌کار به اکثریت موجب می‌شود تا پارلمان معلق (Hung Parliament) ایجاد شود. پارلمان معلق به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن هیچ یک از احزاب نتوانند اکثریت کرسی‌های مجلس عوام بریتانیا را در اختیار گیرند. به این حالت که در آن دولت نمی‌تواند بدون حمایت آرای سایر احزاب قانون تصویب کند، پارلمان معلق گفته می‌شود.

وضعیت پارلمان معلق باعث می‌شود تا دولت ائتلافی یا دولت اقلیت و یا انحلال پارلمان در دستور کار قرار گیرد. در همین حال، باور عمومی بر این است که دولت برخاسته از شرایط پارلمان معلق، دولتی موثر و قوی نیست. این نکته به ویژه در میان گردانندگان امور اقتصادی طرفداران بیشتری دارد و بنابراین پاسخ بازار به دولت ائتلافی منفی است.

تکلیف دولت جدید بریتانیا باید تا 11 روز دیگر (18 مه) و پیش از تشکیل جلسه مجلس عوام مشخص شود. ملکه الیزابت قرار است روز 27 ماه مه (ششم خرداد) برنامه دولت جدید را رسما در پارلمان بخواند. ملکه در بریتانیا رسما ریاست هیات دولت را برعهده دارد٬ اما این فقط عنوانی صوری است و وی با انتصاب نخست‌وزیر قدرت سیاسی را تفویض می‌کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٢-١٣٩۴, ١٨:٠٧

   

پر مبحث ترین ها