سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جدال لفظی دیپلمات ایرانی با همتای سعودی

روزنامه الدیار از مجادله لفظی یکی از مسئولان نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با همتای سعودی خود خبر داد.به گزارش ابنا، رضوان الدیب نویسنده این روزنامه نوشت: «پس از تحولات جدیدی که در منطقه رخ داد، محور ترکی - عربی که تحت فرماندهی آمریکا عمل می‌کنند، وارد فاز جدیدی شدند.

چندی پیش یک دولتمرد عالیرتبه عربستان به ترکیه سفر کرد تا مرحله جدیدی از عملیات در سوریه را کلید بزند.

در پی این سفر، مقامات ترکیه، عربستان، اردن و قطر توافق کردند که به اتحاد گروه‌های مختلف تروریستی در شمال سوریه کمک و آنها را به سلاح‌ها و موشک‌های پیشرفته‌تر مجهز کنند.

این اقدام که با شارژ مالی مرتب کشورهای عربی خلیج فارس انجام شد، با در اختیار قرار دادن جدیدترین وسایل ارتباطی و نیز حضور افسران عالیرتبه آمریکایی برای آموزش دادن به عناصر معارض سوریه تکمیل شد.

در راستای این اقدامات، ترکیه به شکل مستقیم و با ارسال نیرو و تجهیزات وارد جنگ شد که به پیشروی‌های گروه تروریستی «النصره» در ادلب و جسر الشغور منجر شد.

این پیشروی‌ها پس از آن صورت گرفت که ترک‌ها در سیستم ارتباطی ارتش سوریه اختلال و پارازیت ایجاد کردند.

این موفقیت‌های میدانی در سوریه و نیز حملات هوایی به یمن، محور عربستان سعودی، ترکیه، قطر و اردن به رهبری آمریکا را بر آن داشت تا از آن به عنوان حربه‌ای در سازمان ملل متحد جهت فشار آوردن به سوریه استفاده کند.

آنها قصد داشتند با پشتوانه این اقدامات نظامی، دوباره «مرحله ما بعد بشار الاسد» و ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر سوریه را مطرح کنند.

مطابق اخبار رسیده از سازمان ملل، راهروها و سالن‌های این سازمان در چند روز گذشته شاهد درگیری‌های شدید دیپلماتیک بین موافقان و مخالفان این طرح بود.

در یکی از این درگیری‌ها «عادل الجبیر» نماینده سابق عربستان سعودی در سازمان ملل و وزیر خارجه فعلی این کشور، سوریه را به انتقال عملیات «عاصفه الحزم» به حلب تهدید کرد و گفت که باید روی شمال سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد شود.

در این هنگام، یک دیپلمات ایرانی برخاست و خطاب به سعودی‌ها گفت: اگر مرد هستید این کار را امتحان کنید و پاسخ ایران را ببینید.

این پاسخ قاطع که نشان از عزم ایران برای دفاع از مقاومت دارد، موجب دخالت آمریکایی‌ها و ترس ترک‌ها شد و باعث شد که طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شورای امنیت را مسکوت بگذارند.»

رضوان الدیب در پایان مقاله خود ادعا کرد: «اطلاعات دیگر حاکی از آن است که فرماندهان و ژنرال‌های عالیرتبه روسیه، چین، ایران و برخی از کشورهای آمریکای لاتین، رایزنی‌هایی داشته‌اند تا اقدامات میدانی مشترکی را علیه این خطرات و تحرکات ترک‌ها در سوریه انجام دهند.»

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٢-١٣٩۴, ٠٠:٠٢

   

پر مبحث ترین ها