سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پولیتیکو: «نیروی واکنش سریع»؛ راه حل جدید اعراب برای مقابله با ایران

پولیتیکو نوشت: کشورهای عربی تشکیل یک نیروی واکنش سریع را با تایید امریکا بررسی می کنند.

 به دنبال اجلاس کمپ دیوید که ظاهرا هیچ نتیجه ای به همراه نداشت به نکته ای در بیانیه مشترک اشاره می شود که می تواند دستاورد بزرگی محسوب شود و آن احتمال حمایت آمریکا از تشکیل نیروی جدید واکنش سریع کشورهای عربی است.‌

این موضوع برای برخی از ناظران سیاست خارجی حائز اهمیت است چرا که تعدادی از مقامات دولت اوباما درباره تاثیرات بی ثبات کننده احتمالی ایجاد نیروی واکنش سریع توسط کشورهایی که اکثرا سنی هستند ملاحظاتی دارند.

مقامات عربی گفته اند این تشکیلات می تواند شامل بیست تا چهل هزار نیرو باشد. البته برخی از کارشناسان بر این باورند که لحن کاخ سفید درباره تشکیل چنین نیرویی مبهم است.

این موضوع قبلا هم مطرح شده اما به جایی نرسیده بود و با ظهور گروههای شبه نظامی مثل داعش و احساس خطر کشورهای عربی در مورد نفوذ ایران در منطقه دوباره مطرح شد و جان تازه ای گرفت. اوباما از یک طرف می خواهد آمریکا را از درگیری نظامی در منطقه رها کند و از طرف دیگر هم نگران تسلیم کردن منطقه نفت خیز و مهم استراتژیک به دیگری است.

یک نیروی واکنش سریع عرب می تواند موجب بی ثباتی و خوشنت های بیشتر با عواقب غیرقابل پیش بینی در منطقه خاورمیانه شود.

ترکیب هر گونه نیروی نظامی عرب احتمالا اینگونه خواهد بود که رهبری آن را کشورهایی مثل مصر یا عربستان که خودشان را با گروههای افراطی سنی مثل القاعده و داعش و همینطور ایران و عواملش در جنگ می بینند بر عهده خواهند داشت.

ری تکیه کارشناس شورای روابط خارجه آمریکا می گوید:« همکاری این کشورها بطور سیستماتیک با همدیگر کار دشواری است.

وقتی کشورهای منطقه با توانایی های محدودشان در جنگی داخلی مداخله می کنند اوضاع خراب تر می شود.»

 

منبع: تیک

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٢-١٣٩۴, ١۴:١۴

   

پر مبحث ترین ها