سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برای مظلومیت ظریف

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩۴, ١٣:۴۶    نسخه چاپی    
این چه بازی است برخی راه‌انداخته‌اند که باید فضا به گونه ای پیش برود تا هر گونه توافقی به کام کشور تلخ شود؟ چرا برخی می ترسند که دولت روحانی با توافق خوب فضای سیاسی کشور را به نفع خود رقم زند؟

 

روز پنج شنبه نشست خبری با عنوان « نشست خبری تجمع بزرگ احقاق حقوق ملی و اعتراض به روند ذلت بار مذاکرات هسته ای» با حضور مسئولان بسیج دانشجویی چهاردانشگاه تهران برگزار شد که در آن تاکید شد قرار است تجمعی همزمان با دوم خرداد مقابل مجلس صورت گیرد. تجمعی که به گفته مسئولان برگزار کننده آن قرار است محل حضور دانشجویان دانشگاه‌های تهران و مردم باشد. طبق اصول متعدد قانون اساسی همه مردم می توانند نظرات خود را پیرامون مسائل کشور با تجمع‌های مسالمت آمیز نشان دهند. لذا در اصل برگزاری تجمع برای اظهار نظر هیچ شکی نیست. موضوعی که می تواند نگران کننده باشد یک شبیه سازی از 9 دی برای سوء استفاده برخی جریان‌ها از مسائل جاری کشور است.

مذاکرات هسته‌ای و سیاست خارجی همواره عرصه افت و خیزهای بین المللی بوده است. فلسفه مذاکره نیز همین است. هیچ دولتی پای میز مذاکره نمی نشیند مگر اینکه منافع ملی خود یا منافع حزبی خود را در نظر بگیرد نه منافع طرف مذاکره کننده. به خصوص زمانی که دولت‌ها از نظر داخلی نیز زیر ذره بین منتقدین و مردم و مسئولان قرار دارند. مذاکرات هسته ای نیز همواره طی یک دهه گذشته دچار این افت و خیزها بود. 6 کشور بزرگ و صنعتی جهان همواره ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم کردند و فعالیت‌های هسته ای ایران را پنهانی خطاب می کردند و حتی حق غنی سازی را هم برای کشورمان نمی پذیرفتند. کار به مرحله‌هایی کشیده بود که با سوءمدیریت داخلی برخی مسئولان و همکاری طیف‌های شعارزده با این سوء مدیریت، قطعنامه‌های پی در پی علیه مردم ایران راهی شورای امنیت سازمان ملل متحد شده و از دل آن تحریم‌های رنگارنگ بیرون می آمد. با روی کار آمدن دولت یازدهم و تلاش‌های متداوم رئیس دولت و سایر مسئولان برای از بین بردن فضای ایران هراسی، تا حدی فضای بین المللی برانگیخته شده علیه ایران تعدیل یافت و چهره ایران روز به روز بهتر از دوره قبل شد. تا جایی که حقوق هسته ای ایران و حق غنی سازی و ادامه فعالیت در داخل نیز از سوی 6 کشور بزرگ صنعتی که طرف مذاکره کننده هسته ای بودند پذیرفته شد و این گروه را از درون دچار بحران و دو دستگی کرد. کفه ترازو آرام آرام به سمت تیم مذاکره کننده ایرانی و مردم ایران چرخید. تا جایی بیش از یک سال است دور جدید مذاکرات آرامش را از سران رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس گرفته است. کسانی که تا دیروز به دلیل خطاهای دیپلماتیک خیالشان از بابت تحریم‌های جدید و انزوای ایران در منطقه راحت بود، امروز دیگر این امنیت را احساس نمی‌کنند. زیرا دنیا به این نتیجه رسید که باید برای حل موضوع هسته ای پای میز مذاکره با راه حل‌هایی که دو طرف بتوانند بر رویش مذاکره کنند، بنشیند.

از سوی دیگر کشورهای مذاکره کننده و در رأس آن‌ها آمریکا که پرونده سوء استفاده‌ها و رفتارهای نامتعارفش زبان زد خاص و عام در محیط بین الملل است، آمریکایی که اگر خود خطایی کند می شود لطف اگر دیگران برای تامین منافع خود کاری کنند می‌شوند تروریست، بار دیگر براساس فشارصهیونیست‌ها، برخی سران عرب و البته حفظ هژمونی خود بهانه گیری‌هایی را مثل همیشه آغاز کرده است. این درحالی است که تیم مذاکره کننده ایرانی تا اینجای کار به گفته خود، رسانه‌های غربی و حتی مسئولان داخلی به خصوص رهبر معظم انقلاب شجاعانه در مقابل زیاده خواهی‌های دشمنان ایستاده است.. حضرت آیت الله خامنه ای نه تنها در گذشته اعلام کردند که این تیم متشکل از فرزندان انقلاب است و ایشان در کنار اینکه بر رعایت حقوق هسته ای تاکید دارند، از این تیم نیز حمایت می کنند، بلکه با نامگذاری سال 94 به سال همدلی و همزبانی دولت و ملت، نشان دادند که اعضای تیم مذاکره کننده نمایندگان دشمنان این ملت در مذاکرات نیستند، بلکه فرزندان این ملتند و هرآنچه دارند در چارچوب دیپلماتیک و رسمی و منطقی برای حفظ حقوق مردم خود به کار می گیرند.

اخیرا که بازهم هیئت آمریکایی از بازرسی مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته ای سخن به میان آورد، رهبر معظم انقلاب ضمن هشدار به هشیاری تیم مذاکره کننده، و مخالفت صریح با پذیرش این موضوع، اعلام کردند که این تیم شجاعانه در این کارزار حضور دارد و باید به همین طریق نیز ادامه دهد.

بنابراین چگونه می توان پا را از نقد فراتر گذاشت و این تیم را که در سخت ترین شرایط منطقه درحال کار است خودفروخته، دست نشانده یا خائن خطاب کرد و روند فعالیت شبانه روزی آن‌ها را ذلت بار خواند؟ آیا تیم ظریف می توانند بدون هماهنگی با مسئولان داخلی و با خودمحوری خود تصمیم به تعطیلی جایی گرفته یا اجازه بازرسی از مراکز نظامی به غربی‌ها بدهند؟ آیا چنین اختیاری به آن‌ها داده شده است که امروز عده ای مردم را با نام مقابله با مذاکرات ذلت بار در جایی جمع می کنند و فرزندان انقلاب را خائن می خوانند؟ چرا کسی جلوی این آدمهای نام ونشان دار را نمی‌گیرد؟کسی نیست از مظلومیت تیم مذاکره کننده دفاع کند و بگوید تضعیف و تخریب فرماندهان نبرد بزرگ دیپلماسی و فرزندان شجاع ملت وانقلاب آنهم در حساس ترین مرحله نبرد، گناهی نا بخشودنی است؟! راستی ما را چه شده است ؟چرا این همه سرگرم منافع حزبی و گروهی شده ایم ؟ این چه بازی است برخی راه‌انداخته‌اند که باید فضا به گونه ای پیش برود تا هر گونه توافقی به کام کشور تلخ شود؟  چرا برخی می ترسند که دولت روحانی با توافق خوب فضای سیاسی کشور را به نفع خود رقم زند؟

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩۴, ١٣:۴۶

   

پر مبحث ترین ها