سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

المانيتور: واکنش کاربران فضاي مجازي به بازگشت پيکر ۱۷۵ غواص ايراني درخور توجه است

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:٣۶    نسخه چاپی    
اين پايگاه آمريکايي نوشت: خبر بازگشت پيکر غواصان همدردي ايرانيان را در شبکه‌هاي اجتماعي بر انگيخت و بسياري از کاربران فضاي مجازي عکس اين غواصان را به اشتراک گذاشتند.المانيتور در گزارشي مي‌نويسد: سردار سيد محمد باقرزاده، فرمانده کميته تحقيق و تفحص نيروهاي مسلح اعلام کرده است که پيکر ۱۷۵ غواص ايراني که با دستان بسته طي جنگ ايران و عراق زنده دفن شده‌اند از کشور عراق به ايران باز گشته است. اين خبر همدردي ايرانيان را در شبکه‌هاي اجتماعي بر انگيخت و بسياري از کاربران فضاي مجازي عکس اين غواصان را پيش از ناپديد شدن در سال ۱۹۸۶ به اشتراک گذاشتند.

در مراسمي که به مناسب بزرگداشت پيکر اين غواصان برگزار شده بود، سردار باقر‌زاده اعلام کرد: شهدايي که امروز وارد کشور مي‌شوند، غواصاني هستند که با دستان بسته توسط رژيم بعث در عمليات کربلاي ۴ به شهادت رسيده‌اند. برخي از اين بدن‌ها هيچ جراحتي ندارد و از اين رو متوجه شديم که زنده به گور شده‌اند.

وي در ادامه تصريح کرده است که پيکر اين شهدا از مرز شلمچه وارد ايران شده است، شهري که در جنوب غرب خوزستان و در مرز ايران و عراق قرار دارد. اين شهر يکي از شهر‌هاي اصلي است در حمله عراق به ايران بود که طولاني‌ترين جنگ قرن بيستم محسوب مي‌شود. عمليات کربلاي ۴ که در آن اين غواصان مفقود شدند نزديک رودخانه اروند صورت گرفت.

در مصاحبه با فارس، سردار عراقي که در کربلاي ۴ حضور داشته است، اين عمليات را يکي از سخت‌ترين و نگران کننده‌ترين عمليات‌هاي دفاع مقدس خواند و گفت که اين عمليات زمينه ساز عمليات کربلاي ۵ بود که بزرگ‌ترين نبرد جنگ شد و هزاران نفر در آن به شهادت رسيدند.

جنگ ايران و عراق، براي مردم ايران پيوندهاي احساسي زيادي دارد و واکنش کاربران فضاي مجازي نسبت به اين اخبار بسيار بوده است. افراد بسياري اخبار را با هشتگ‌هاي #۱۷۵martyrs و #tiedhands منتشر کرده‌اند.

سيد عباس عماد حقي نيز تصويري از غواصي کشيده است که زير آب است و عدد ۱۷۵ بر سينه‌اش نقش بسته است. حقي درباره طرحي مي‌گويد که زماني که داشتم اين تصوير را ترسيم مي‌کرد و دستانش را بسته کشيدم، ترسيدم، حتي بستن دستان کسي در دنياي مجازي وحشتناک است چه برسد به انجام چنين کاري در دنياي حقيقي.

اين تصوير مکرر در فيس بوک بازنشر شده است.

خبرنگار بي‌بي سي نيما اکبرپور هم در صفحه توييترش نوشته است: وقتي کلاس اول بودم، جنگ شروع شد. کلاس يازدهم بودم که جنگ به پايان رسيد اما به نظرم جنگ هيچ وقت تمام نشد و هنوز هم اخبار اين جنگ به گوش مي‌رسد.

بي‌شک خبرهاي اين جنگ هرگز به پايان نمي‌رسد. مقامات جمهوري اسلامي خاطرات اين جنگ را زنده نگه مي‌دارند. صدام حسين تجاوزگر بود و آمريکا، ‌اروپاي غربي، کشورهاي عرب خليج فارس همگي از صدام حسين حمايت کردند.

 

منبع : نسیم

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:٣۶

   

پر مبحث ترین ها