سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هیچ گاه اطاعت از رئیس جمهور را اطاعت از خدا ندانسته ام

بروز شده : ۴-١٠-١٣٩٢, ١٢:۵۴    نسخه چاپی    
شما به خوبی می دانید که بنده مدافع نظریه مردم سالاری دینی یا دو مؤلفه بودن مشروعیت، یعنی حقانیت و مقبولیت هستم، هرکدام از دو مؤلفه این فلسفه سیاسی محدودیتی برای دیگری ایجاد می کند، مردم سالاری یا مقبولیت نظام، امکان کودتا و ترور را از واجدان صلاحیت رهبری جامعه و حقانیت حاکمان
در پی مصاحبه سعید حجاریان با خبرگزاری ایسنا و اشاره وی به اصلاح قانون اساسی و امکان درخواست انحلال پارلمان توسط رئیس دولت، واکنش های متعددی نسبت به این موضوع رقم خورد و از جمله آنکه عماد افروغ به عنوان یکی از تئوریسین های جریان اصولگرا در چندین وهله به مصاحبه پرداخته و سخنان حجاریان را به نقد کشید. او منجمله در گفت و گو با سلام نو، تاکید کرده بود: «صحبت‌های آقای حجاریان بوی دیکتاتوری می‌دهد». پس درج خبری در خرداد در اینجا روز گذشته دکتر عماد افروغ توضیحاتی پیرامون نظرگاه خود نسبت به مقولات مطروحه و نوع دیدگاهش نسبت به مردم سالاری دینی و مقبولیت و مشروعیت آن ارسال داشته که عیننا بدون هیچ دخل و تصرفی در پی می خوانید.

با سلام، چون از بنده سؤالی شده است وظیفه دارم به آن پاسخ دهم. شما به خوبی می دانید که بنده مدافع نظریه مردم سالاری دینی یا دو مؤلفه بودن مشروعیت، یعنی حقانیت و مقبولیت هستم، هرکدام از دو مؤلفه این فلسفه سیاسی محدودیتی برای دیگری ایجاد می کند، مردم سالاری یا مقبولیت نظام، امکان کودتا و ترور را از واجدان صلاحیت رهبری جامعه و حقانیت حاکمان، امکان اطاعت مسلمانان از غیر واجد صلاحیت را سلب می کند. همواره از شرعیت دو سویه فرمان رهبری و نظارت مردمی سخن گفته ام. نظارت مردم به همان میزان فرمان رهبری شرعیت دارد. به عبارت دیگر مردم هم شرط مقبولیت نظام اند و هم حضور و نظارتشان از شرعیت برخوردار است. بر این اساس، حق انحلال مجلس را برای احدی چه رهبری و چه رئیس جمهور را موجه و مشروع نمی دانم. در ضمن اگر تردیدی نسبت به مواضع بنده دارید به کتاب ماقال و من قال مراجعه کنید. به علاوه جهت اطلاع برخی عزیزان و همان گونه که در بحبوحۀ انتخابات هم مکتوب کرده ام و در وبلاگ حقیر هم قابل رؤیت است، بنده از هیچ کاندیدایی حمایت نکرده ام. لطفا بد اخلاقی نکنید. در خصوص اظهار نظر در مورد موارد فوق، در قانون اساسی پیش بینی رد صلاحیت رییس جمهور و با تایید رهبری شده است، همان گونه که در مورد بنی صدر هم عملی شد. هیچگاه اطاعت از رییس جمهور مورد نظر را اطاعت از خدا ندانسته ام و مردم را واجد حق می دانم که به آن اشاره کردم. امکان تغییر قانون اساسی را نیز منتفی نمی دانم، اما به جد طرفدار اصل تفکیک قوا هستم. موفق باشید.

عماد افروغ
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٠-١٣٩٢, ١٢:۵۴

   

پر مبحث ترین ها