سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صالحی: نیازی به غنی سازی 60 درصد نداریم

واقعیت این است که ما نیازی به غنی سازی درحد 60 درصد نداریم و اگر هم داشته باشیم برای راکتور هسته ای مناسب است که هم حجم کمتر و هم بهره وری بیشتری دارد، از این رو به صرفه تر است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه نیازی به غنی سازی درحد 60 درصد نداریم، گفت: اگر روزی هم قصد داشته باشیم از این انرژی برای قوای محرکه کشتی ها و یا زیردریایی ها استفاده کنیم ، بهتر است از راکتور هسته ای بهره گرفته شود.
علی اکبر صالحی روز شنبه در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به درخواست برخی از نمایندگان مجلس برای غنی سازی 60 درصد افزود: البته اگر نمایندگان مجلس مصلحت کشور را اینگونه تشخیص دهند که غنی سازی 60 درصدی برای منافع کشور مفید است و این خواسته را به قانون تبدیل کنند، ما چاره ای جز تمکین نداریم.
وی افزود: اما واقعیت این است که ما نیازی به غنی سازی درحد 60 درصد نداریم و اگر هم داشته باشیم برای راکتور هسته ای مناسب است که هم حجم کمتر و هم بهره وری بیشتری دارد، از این رو به صرفه تر است.

رییس سازمان انرژی اتمی که در برنامه ˈایرانی سلامˈ شبکه 1 جام جم برای ایرانیان خارج از کشور پخش می شود، گفت: وقتی ما سال ها پیش غنی سازی را آغاز کردیم،داوطلبانه غنی سازی را 5 درصد انجام می دادیم. البته براساس اساسنامه آژانس ما می توانستیم در هر حجم و با هر شیوه ای اقدام به این کار کنیم،اما ما در حد مورد نیاز دست به غنی سازی می زدیم.

وی افزود: ایران تنها در حد تامین سوخت نیروگاه بوشهر دست به غنی سازی می زند. البته اگر 20 درصد مورد نظر برای امری صلح آمیز نیاز باشد، باید کشورهای خارجی آن را به ما بفروشند،در غیراین صورت ما می توانیم برای تامین آن خودمان اقدام کنیم.
وی درخصوص نظرات مطرح شده در مجلس درباره غنی سازی 60 درصد گفت:از منظر غربی ها ما قصد داریم با بالا بردن درصد غنی سازی به 60 درصد ،مقدمات دست یابی به غنی سازی 90 درصد را فراهم کنیم.درواقع آنها این گونه القاء می کنند که هر چه درصد غنی سازی ایران بالاتر رود ،برای دستیابی به درصدهای بالاتر مسیر هموارتری پیش رو دارد.

صالحی اضافه کرد:در حالیکه ما فتوای مقام معظم رهبری در خصوص استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی را داریم و در طول 10 سال اخیر نیز حسن نیت خود را نشان داده ایم و تا امروز هیچ تناقضی درگفته هایمان وجود نداشته است.
رییس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: سه سال پیش ما اعلام می کردیم که تجهیزات ما آلوده بوده، اما طرف مقابل این گفته را نمی پذیرفت، تا اینکه با آزمایش های گوناگون این امر برای آنها ثابت شد.

** شفاف سازی فعالیت های هسته ای ایران به منظور جلوگیری از بهانه جویی هاست
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به توضیح درباره تفاوت های غنی سازی های 5 درصد با 20 درصد برای مخاطبان ایرانی خارج از کشور پرداخت و گفت: آنچه در این عرصه بیش از همه اهمیت دارد اصل فرآیند غنی سازی است.درواقع وقتی که دستگاه های سانتریفیوژ ساخته می شود، درصد غنی سازی چندان پیچیده نیست و با کمی تفاوت می توان به هر میزان از غنی سازی دست یافت.

صالحی با اشاره به روند غنی سازی و جداسازی اورانیوم 235 از 238 با استفاده از گاز عنوان کرد: ما نسل های مختلف سانتریفیوژها را داریم هر کدام در مرحله ای خاص قراردارند.البته ساخت سانتریفیوژ گران است و برای تولید آن مراحل مختلفی باید طی شود.حتی در مواردی از مرحله طراحی تا بهره وری 5 تا 6 سال زمان صرف می شود.
ریس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد:ما هر زمان که سانتریفیوژ می سازیم و گاز اورانیوم به آن تزریق می کنیم این موضوع را از باب شفاف سازی به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی می رسانیم.در حالیکه طبق توافق می توانیم 6 ماه بعد از وارد کردن اورنیوم به آژانس اطلاع دهیم.
telegram 19dey.com
محمدکاظم یوسفی    21 دی 1392 12:13
شما را به خدا یه فکری به حال کارگران فصلی ساختمان بکنید بنده دوتا از برادرانم کارگر فصلی هستند اما دوساله که این در وآن در میزنیم برای بیمه اما افسوس....
بنده خودم به ناچار در شهرستان دیگه وبه زور و التماس بیمه شدم اما دوتا برادرم خیر ....
شاید باور نکنید اما بیشتر از خودمان برای مدیران نالایق شما افسوس میخورم که فردای قیامت درآن یک وجب جا چه جوابی برای کارگران واقعی ساختمان دارند ....
آیا مغازه دارها یا طلا فروشان یا دیگر اصنافی که (البته طبق شنیده ها ) از ویتامین پ برای گرفتن بیمه کارگری استفاده میکنند بدادشان خواهند رسید؟
کوهدشت لرستان
تازمانی که حق به حق دار برسد بنده این مطلب را در هر جایی که بتوانم بیان میکنم
  • +1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٢, ٠٨:۵٧

   

پر مبحث ترین ها