سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

منشاء فسادهـای اقتصادی کشور از کـره مریـخ نیامده است

پرونده فساد اقتصادی هم در حال حاضر در کشور وجود دارد که 3، 4 برابر فساد سه هزار میلیارد تومانی است که ابعاد آن در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.
رئیس دیوان عدالت اداری کشور گفت: مجموعه مطالعات و یافته ها نشان می دهد میزان و وضعیت سلامت نظام اداری کشور متناسب با جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که ریشه در معارف قرآنی و سنت رسول الله دارد نبوده و تفاوت زیادی در این زمینه وجود دارد.

به گزارش مهر، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری ظهر شنبه در جلسه شورای اداری زنجان افزود: از نظام اداری کشور ایران انتظار بهتر از این بودن را داریم کشوری که به نام ائمه و معصومین شناخته می شود و پرونده های عظیم مالی در کشور اسلامی نباید پس از گذشت سالها از استقرار نظام جمهوری اسلامی وجود داشته باشد و نباید شاهد پرونده های این چنینی که تعفن آن فضای جامعه را آلوده کند در کشور اسلامی ایران وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه منشاء فسادهای اقتصادی در کشور از کره مریخ نیامده و آبشخور این پرونده ها بیرون از مرزهای کشور نیست، افزود: آبشخور و ریشه پرونده های فساد اقتصادی در داخل کشور بوده و این فسادها در داخل کشور صورت می گیرد.
حجت الاسلام منتظری افزود: گرچه منشاء و ریشه برخی مسائل موجود در کشور خارج از مرزهای ایران است اما منشاء و آبشخور و محل تغذیه فسادهای مالی و اقتصادی بیرون از مرزهای کشور نیست و باید ریشه این مسائل را در داخل کشور جستجو کرد و از اهرم بازدارندگی در این زمینه استفاده شود.
رئیس دیوان عدالت اداری کشور با اشاره به پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی ادامه دارد: پرونده فساد اقتصادی هم در حال حاضر در کشور وجود دارد که 3، 4 برابر فساد سه هزار میلیارد تومانی است که ابعاد آن در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.

وی گفت: باید در دستگاههای اجرایی فرایندی ایجاد شود که بتوان از ایجاد زمینه فساد جلوگیری کرد که لازمه این امر تعامل و همکاری دیوان عدالت اداری با دستگاههای اجرایی به معنای عام است به گونه ای که تلاش این است که همه ابعاد تعامل به شکل مطلوب صورت گیرد.
حجت الاسلام منتظری افزود: اگر تعامل بین بخشی برای اجرای قوانین وجود نداشته باشد آثار آن برای همه خواهد بود و باید بستر فسادها را مطالعه کنیم نه اینکه تنها بخواهیم دستگاههای قضایی با مجرمان برخورد کنند به همین خاطر شناختن بستر فساد باید اصل کار قرار گیرد و علل و دلایل بروز فساد در دستگاهها مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و عوامل بازدارنده در این خصوص اعمال شود.
وی ادامه داد: ثمره تعامل بین دیوان عدالت اداری و دستگاههای اجرایی به نفع مردم و خود دستگاههای اجرایی خواهد بود و مسئولان باید مراجعات مردم را به لحاظ امکانات، توانمندی ها و مقدورات تسهیل کنند.
حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه مدیران باید در زمینه رسیدگی به شکایات از دستگاهها فرایند موجود را تسهیل و در اسرع وقت به شکایات رسیدگی کنند، گفت: باید در دستگاهها اجرایی از ایجاد زمینه فساد جلوگیری شود و این امر با تسهیل در رسیدگی به پرونده های شکایات می تواند گام مهمی محسوب شود.

وی ادامه داد: بارها شاهد آن بودیم که عدم رسیدگی مطلوب به شکایات از دستگاهها، ضررهای میلیاردی به بیت المال وارد کرده است.
رئیس دیوان عدالت اداری کشور تصریح کرد: اعتقاد ما در دیوان عدالت اداری بر این است که اگر تعامل بین بخشی برای اجرای قوانین وجود داشته باشد آثار آن در همه بخش ها به خوبی مشاهده خواهد شد و خواهیم توانست از وقوع فساد اقتصادی و جرائم در دستگاهها جلوگیری کنیم.
حجت الاسلام منتظری افزود: متاسفانه در بسیاری از موارد دستگاه قضایی به یکباره با فسادی روبرو می شود که یک دستگاه بستر ایجاد آن را موجب شده است در حالی که اگر این دستگاه بر اساس قانون رفتار می کرد و مدیر مربوطه در این خصوص آگاهی و بصیرت داشت چنین وضعیتی پیش نمی آمد.
وی با یادآوری رشد چشمگیر شکایات از دستگاههای دولتی طی سال 91 در مقایسه با سال 90 افزود: خوشبختانه امسال شاهد شکایات چشمگیری هستیم.
رئیس دیوان عدالت اداری کشور گفت: سال گذشته بیش از 120 هزار پرونده در دیوان اداری رسیدگی شد که این میزان عدد بالایی است و باید مدیران با انجام کارهای کارشناسی مانع از بروز نارضایتی و طرح شکایات در دیوان عدالت اداری شوند.

حجت الاسلام منتظری با اشاره به کاهش دو درصدی آمار شکایات از دستگاههای استان طی 9 ماهه سال جاری گفت: سال گذشته شاهد افزایش 22 درصدی شکایت از دستگاهها در استان زنجان بودیم که این روند امسال سیر نزولی داشته هر چند 5 دستگاه استان دارای رشدهای 33، 25 و 20 درصدی شکایت هستند که استاندار زنجان باید رسیدگی لازم را از ادارات مربوط داشته باشد.
وی، دیوان عدالت اداری را محل تظلم، دادخواهی و شکایت مردم ایران از تصمیمات و اقدامات، مصوبات دولت، آئین نامه ها، بخشنامه ها و مدیران و کارمندان دولتی عنوان کرد و افزود: پیشگیری از وقوع جرم از وظایف قوه قضائیه است و این امر تنها از عهده این دستگاه برنخواهد آمد و نیازمند تعامل، هم افزایی و همکاری قوای دیگر است.

رئیس دیوان عدالت اداری کشور با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر آموزه های قرآن و اسلام است، بیان کرد: مسئولان باید جایگاه خود را کرسی خدمت بدانند که مسئولیت ها، کرسی ها، پست ها و مقامات جایگاهی زودگذر و جایگاهی پاسخگو است که باید در این جایگاه خدمت صادقانه داشته باشند.
در این مراسم مهدی حجازی به عنوان مسئول دفتر دیوان عدالت اداری در استان زنجان معرفی شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٢, ١٩:١٣

   

پر مبحث ترین ها