سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تفاوت حسن روحانی با حسن روحانی

روحانی بر اساس آنچه که خود و نزدیکانش تاکید دارند دولت را با انبوهی از مشکلات تحویل گرفتند، مشکلاتی که دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست و بخشی از آثار آن حداقل بر سفره بسیاری از مردم ایران نمایان شده است.
- «حسن روحانی» نامزد انتخابات ریاست جمهوری، با «حسن روحانی» رییس جمهوری تفاوتی کرده است؟ این نه سوال که دغدغه بسیاری از شهروندانی است که با امید فراوان برای تغییر فضای هشت سال گذشته پای صندوق‌های رای رفتند تا نامزد منتخبشان را راهی پاستور کنند.
حدود ۵ ماه از انتخاب حسن روحانی می‌گذرد و همین اندک زمان می‌تواند مجالی باشد برای آنکه رای دهندگان به حسن روحانی، حداقل در خلوت خود، آنچه را که او وعده داده بود را با آنچه که تاکنون عمل شده است را مقایسه کنند.

با توجه به تفاوت سطح انتظارات با واقعیت‌های صحنه سیاسی و اجرایی، دسته‌ای از رای دهندگان به روحانی برای این سوال که آیا منتخبشان در انتخابات در مقام ریاست جمهوری تفاوت کرده است یا خیر را به پاسخ مثبت یعنی بروز تفاوت رسانده است.
هر چند این پاسخ قاطبه رای دهندگان به روحانی نیست و دسته دیگری هم وجود دارند که معتقدند اولا ارزیابی اینکه روحانی توانسته است به وعده‌های خود عمل کند یا خیر زمان بیشتری را طلب می‌کند و ثانیا عملکرد دولت در همین اندک زمان گواهی است بر اینکه او هنوز به شعار‌هایش وفادار است.

از جمله افرادی که در دسته دوم قرار علی اکبر هاشمی رفسنجانی است. او معتقد است که «آقای روحانی از آنچه که در تبلیغاتشان می‌گفتند؛ هیچ عقب نشینی نکردند که بسیار قابل توجه است.»
هاشمی در گفتگو با انتخاب تاکید کرده بود که «گاهی انسان‌هایی هستند که در انتخابات وعده‌های زیادی می‌دهند و اظهار نظر‌هایی می‌کنند، اما وقتی به عمل می‌رسند؛ ممکن است فراموش کنند. اما ایشان فراموش نکرده و به همه آن‌ها وفادار است. ممکن است هنوز فرصتی پیش نیامده که وعده‌ها را تحقق ببخشد. اما هنوز روی نظر خودش ایستاده است.»

این سخنان از جانب مردی مطرح شد که با حمایت‌های خود در به کرسی ریاست جمهوری، نشاندن روحانی نقش انکار ناپذیری داشت. هرچند این اواخر عده‌ای تلاش داشتند این ادعا را مطرح کنند که رابطه این دو دیگر همچون گذشته نیست و هاشمی از روحانی دلخور است.
برخی منابع، دلیل دلخوری هاشمی را عدم واگذاری مناصب دولتی مهم به نزدیکان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح می‌کردند و سه جلسه غیبت روحانی در جلسات مجمع را هم بر افزایش بروز این دلخوری تاثیرگذار می‌دانستند.
همچنین مدعیان دلخوری هاشمی از روحانی تلاش داشتند تا وجود چنین دلخوری را به سید محمد خاتمی هم تعمیم دهند البته بهانه دلخوری از خاتمی را نه واگذاری مناصب دولتی بلکه عدم توجه دولت به وعده رفع حبس‌ها و حصر‌ها عنوان می‌کردند.

این در حالی است که سید محمد خاتمی در یکی از سخنرانی اخیر خود در جمع استانداران اعلام کرده بود که «موفقیت دولت جناب دکتر روحانی، موفقیت نظام و مردم و موفقیت کشور و همه ماست. همه ما باید برای آن هم دعا بکنیم و هم هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام بدهیم، توقعاتی بیش از آنچه در اختیار دولت است نداشته باشیم.»
متناسب کردن سطح تواقعات درخواستی که بسیاری از همراهان دولت دارند، چرا که معتقدند روحانی برای تحقق به وعده‌های با توجه به فشار‌ها و سنگ اندازی‌های که در مسیر این دولت می‌شود نیاز به زمان بیشتری دارد.

روحانی بر اساس آنچه که خود و نزدیکانش تاکید دارند دولت را با انبوهی از مشکلات تحویل گرفتند، مشکلاتی که دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست و بخشی از آثار آن حداقل بر سفره بسیاری از مردم ایران نمایان شده است.
کاهش مشکلات اقتصادی، حسابرسی و حساب کشی از انبوه فساد مالی، اداری و اقتصادی که در هشت سال گذشته از شکل فردی به شکل گروهی و سیستماتیک تبدیل شده بود و پایان دادن به تنش‌های پیدا و پنهان جمهوری اسلامی در مناسبات بین المللی، رفع محدودیت‌هایی امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تثبیت شده گذشته و... از جمله موانعی است که پیش روی دولت برای عمل به وعده‌هایش تبدیل شده است.

جدا از آن دولت روحانی با موانع غیرمترقبه و پیش بینی نشده‌ای از جمله اعمال فشارهای سیاسی و جناحی به خصوص از جانب مجلس روبرو شده است که در کارت زرد نمایندگان مجلس به وزرای دولت تبلور یافته است.
بنابراین تحقق وعدهای دولت حسن روحانی با این موانع زمان‌بر‌تر شده است. هر چند روحانی در دیدار با هنرمندان تاکید کرد که دولت به تمام وعده‌های خود پایبند است و از کارت زرد‌ها هم نمی‌ترسد.
فرارو
telegram 19dey.com
علی    24 دی 1392 05:29
این حرفها درست نیست خواهشا بذارید دولت کار کند .شما سیرید تورو خدا به مردمی هم که نان و دارو ندارند فکر کنید 8سال دولتتان پدر مردم را درآورد ارزش پول ملی را کم کرد .اما حالا این تو 5ماه شق القمر کند تازه اختلاس های رحیمی ،مرتضوی ،بذر پاش،مشاءی و...در می اید انشالله درسنت میشه مردمی که رای دادند عاقلانه رای دادند .
  • +1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٩٢, ٠٩:٠٩

   

پر مبحث ترین ها