سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آینده توافق ژنو

بروز شده : ١-١١-١٣٩٢, ٠٨:١٨    نسخه چاپی    
هم دولت ایران و آقای روحانی و هم آمریکا و اروپایی ها تمایل دارند موضوع هسته ای ایران به سرانجام برسد
ک استاد دانشگاه گفت: «در داخل ایران نیز مخالفت ها دیگر آن شدت و حدّت اولیه را ندارد و به نظر می رسد مخالفین توافق نیز متوجه شده اند حرفشان در میان مردم خریداری ندارد.»

امروز بر اساس توافق صورت گرفته میان ایران و 1+5 توافق ژنو اجرا شد و ایران غنی سازی بیست درصدی خود را تعلیق کرد.

همچنین فرآیند اکسید کردن و رقیق سازی ذخیره 196 کیلوگرمی اورانیوم 20 درصد از سوی ایران آغاز شد.

آغاز تعلیق غنی سازی 20 درصد ایران و با اعتراض هایی در داخل کشور همراه بوده است. احمد توکلی نماینده مردم تهران در جلسه علنی مجلس با اشاره به توافقنامه ژنو گفت: "اشکالات متون ذیربط خیلی زیاد است به طوریکه به سختی می توانیم امیدوارم باشیم منافع ملی به درستی استیفا شود."

همچنین برخی روزنامه ها نیز به اجرایی شدن توافق ژنو از سوی ایران واکنش نشان دادند و با آن مخالفت کردند.

در این میان کاترین اشتون ابراز امیدواری کرد در صورتی که روند تعلیق غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در ایران به خوبی پیش برود، مذاکرات گروه 1+5 و ایران در چند هفته آینده ادامه خواهد یافت.

سیاست استخوان لای زخم مخالفین توافق
دکتر داوود هرمیداس باوند استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با فرارو گفت: «در راستای تکالیفی که توافق ژنو برای طرفین وضع کرده امروز شاهد تعلیق غنی سازی بیست درصد از سوی ایران بودیم. از آن طرف وزرای اتحادیه اروپا در رابطه با رفع تحریم ها تصمیم گیری می کنند و فردا نیز آمریکا درباره لغو تحریم ها تصمیم خواهد گرفت.»
باوند با بیان اینکه این پتانسیل در دو طرف وجود دارد که به یک توافق جامع دست پیدا کنند گفت: «هم دولت ایران و آقای روحانی و هم آمریکا و اروپایی ها تمایل دارند موضوع هسته ای ایران به سرانجام برسد.»

این استاد دانشگاه درباره برخی مخالفت ها با اجرای توافق ژنو در داخل ایران گفت: «عده ای تلاش می کنند پرونده هسته ای را از انحصار وزارت خارجه خارج کنند. لذا سعی می کنند با بیان صحبت هایی سیاست استخوان لای زخم را پیش ببرند. در همین راستا برخی رسانه ها و شخصیت ها نیز به نوعی با این توافق مخالفت می کنند.»

وی ادامه داد: «درباره میزان اثرگذاری این فشارها باید صبر کرد و دید دولت و آقای روحانی تا کجا مقاومت می کند. یعنی موفقیت یا عدم موفقیت مخالفین توافق به آقای روحانی بستگی دارد و اینکه تا چه میزان بتوانند پشتوانه مردمی را برای اجرای توافق بدست آورند.»
وی افزود: «مسلما اگر آقای روحانی بخواهند سیاست مماشات را در پیش بگیرند این احتمال وجود دارد که همچون آقای خاتمی کاری از پیش نبرند.»

امکان رسیدن به توافق نهایی بسیار زیاد است
اما دکتر علی بیگدلی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با فرارو گفت: «به نظر من سخت ترین مرحله رسیدن به توافق در پرونده هسته ای همین مرحله مقدماتی بود که اکنون وارد فاز اجرایی شد و به نظر می رسد ادامه کار و رسیدن به یک توافق جامع با مشکل خاصی روبرو نخواهد شد.»

وی ادامه داد: «اکنون طبق توافق ژنو ایران غنی سازی بیست درصدی را تعلیق کرده و بازرسان آژانس باید گزارشات خود در این باره را به آژانس ارائه کرده تا آژانس این موضوع را به خانم اشتون انتقال دهد که با تایید این موضوع از آن طرف اروپایی ها نیز اقدام به رفع برخی تحریم ها خواهند کرد.»
وی افزود: «البته در مرحله اول تمامی تحریم ها لغو نمی شود و صرفا مواردی که در توافق ذکر شده کنار گذاشته خواهد شد. لذا به نظر می رسد اگرچه کنگره آمریکا به تلاش های مسخره ای برای تصویب تحریم های جدید دست می زند اما در این کار موفق نخواهد شد.»
این استاد دانشگاه گفت: «در داخل ایران نیز مخالفت ها دیگر آن شدت و حدّت اولیه را ندارد و به نظر می رسد مخالفین توافق نیز متوجه شده اند حرفشان در میان مردم خریداری ندارد.»
وی ادامه داد: «البته تفاوت مهمی میان مخالفت ها با توافق ژنو در ایران و آمریکا وجود دارد و آن اینکه در ایران مخالفت ها فردی و سلیقه ای است در حالی که در آمریکا مخالفت ها سیستمی است.»

وی افزود: «اما به هر حال به نظر می رسد در داخل ایران و به خصوص پس از فرمایشات اخیر رهبری شدت مخالفت ها کمتر شده و راه به جایی نخواهد برد. از این منظر من معتقدم امکان رسیدن به توافق نهایی میان ایران و گروه 1+5 بسیار زیاد است.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١١-١٣٩٢, ٠٨:١٨

   

پر مبحث ترین ها