سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زکریا: در حضور انگلیس و روسیه و... اعتمادی بین ایران و آمریکا ایجاد نمی شود

بروز شده : ۶-١١-١٣٩٢, ١٠:٠۵    نسخه چاپی    
آمریکایی ها همچنان می خواهند که ایران رآکتور آب سنگین اراک را تعطیل کنند. اما ایران در مقابل می گوید خواهان حفظ برنامه صلح آمیز هسته ای خود می باشد.رئیس جمهور ایران می گوید هر چه قدر می خواهید بازرسی کنید.اما ما هم سانتریفیوژهای خود را می خواهیم و هم راکتور آب سنگین اراک را برای تامین نیازهای پزشکی مردم ایران.
فرید زکریا رزنامه نگار و تحلیل گر مسائل بین المللی آمریکا نظرات جالبی درباره شکل گیری فضای اعتماد بین ایران و آمریکا ارائه کرده است.

به گزارش «تابناک» وی در مورد مصاحبه هایی که با مقامات ایرانی در روزهای اخیر داشته می گوید که با مشص شدن تدریجی اهداف دو طرف اختلافات هم بیشتر به چشم می خورد.او می گوید آمریکایی ها خواهان از بین بردن تعداد قابل توجهی از سانتریفیوژهای ایران هستند؛ آمریکایی ها همچنان می خواهند که ایران رآکتور آب سنگین اراک را تعطیل کنند. اما ایران در مقابل می گوید خواهان حفظ برنامه صلح آمیز هسته ای خود می باشد.رئیس جمهور ایران می گوید هر چه قدر می خواهید بازرسی کنید.اما ما هم سانتریفیوژهای خود را می خواهیم و هم راکتور آب سنگین اراک را برای تامین نیازهای پزشکی مردم ایران.

زکریا ادامه می دهد که اگر چه رئیس جمهور ایران سیگنال های بسیار مثبتی ارائه می کند و قویا معتقد است که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و آن را حرام می داند،با این وجود پل زدن بین دیدگاه ایران و آمریکا در این زمینه کار بسیار دشواری است.کاری است که اعتماد متقابل زیادی بین طرفین را می طلبد،اما این اعتماد در حال حاضر بسیار کم است چرا که دو کشور چندین دهه است که با همدیگر مکالمه ای نداشته اند.

این تحلیل گر آمریکایی می گوید که در مذاکرات اخیر هم اعتمادی زیادی بین ایران و آمریکا شکل نمی گیرد چرا که در اتاق مذاکره ای که این همه کشور وجود دارد احتمال شکل گیری اعتمادی کمی بین ایران و آمریکا وجود دارد.
وی اضافه می کند در اتاق مذاکره با ایران علاوه بر آمریکا پنج کشور دیگر یعنی روسیه،انگلیس،فرانسه ،آلمان و چین هم حضور دارند و در هر دور مذاکره هم ممکن است یکی از این کشور راضی نباشند.

به نظر می رسد که فرید زکریا با ایراد چنین سخنانی می گوید که اعتماد متقابل ایران آمریکا در گفت و گوی طرفینی شکل می گیرد و پل زدن بین خواسته های ایران و آمریکا که البته فاصله زیادی نیز با هم دارند تنها از طریق گفت و گوی دو طرفه برای جلب اعتماد و دادن تضمین های طرفینی قابل شکل گیری است.موضوعی که ظاهرا پیش شرط آن، عدم تعیین پیش شرط و گفت وگوی از موضع دو کشور مستقل است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١١-١٣٩٢, ١٠:٠۵

   

پر مبحث ترین ها