سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حق شناس: عبور از روحانی خواست اصولگرایان خردگرا نیست

بروز شده : ٧-١١-١٣٩٢, ١١:٢٨    نسخه چاپی    
همراهی جریان اصلاح‌طلب با جریان اصولگرای خردگرا، فضا را مبدل به فضای توفیق سیاسی روحانی در کشور کرد.امروز عبور از دولت روحانی نه تنها خواسته اصلاح‌طلبان نیست که‌ خواسته اصولگرایان عاقل و خردگرا هم نیست. آنچه ‌موجب روی کار آمدن روحانی شد، نتیجه برخورد خردمندانه بوده که مشترکا توسط آحاد میلیونی مردم و نظام سیاسی و جریان‌های عدالت محور سیاسی در دوجناح شکل ‌گرفت.
با انتخاب آقای روحانی به ‌ر‌یاست جمهوری در دولت یازدهم و انتخاب شعار اعتدال برای نامگذاری مشی دولت، تاکنون پرسش اساسی این بوده‌ که رابطه دولت با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چیست. به بیان دیگر، دولت روحانی برآمده از کدام نحله فکری در کشور است؟
برخی از تحلیلگران بر این باورند که دولت آقای روحانی برآمده از اندیشه اصلاح‌طلبی است و در مقابل، برخی دیگر این باور را دارند که دولت روحانی، برآمده از اندیشهٔ جدید و حد وسطی میان دو جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی است.

بنابراین، ‌«تابناک» برای پاسخ به این پرسش‌ها و ارزیابی کارکرد دولت یازدهم با محمد جواد حق‌شناس، قائم مقام عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از فعالان اصلاح‌طلب به گفت‌و‌گو نشسته است.
حق شناس در پاسخ به سوالی پیرامون عملکرد دولت یازدهم تا به امروز عنوان داشت، با نگاهی ‌‌واقعی‌ به اوضاع و فضای کشور، در خواهیم یافت که دولت روحانی در چه موقعیت تاریخی و‌ چه وضعیتی کشور را تحویل گرفته است؛ بنابراین، ما باید بر پایه واقعیات عملکرد چند ماهه دولت را ‌ارزیابی کنیم.
وی ادامه داد، بر این اساس نه تنها دولت روحانی و یا هر دولت دیگری که بنا بر رأی مردم فرصت پیدا می‌کرد که جایگزین دولت آقای احمدی‌نژاد بشود ؛ با چالش‌های نسبتا قوی، تأثیرگذار و فراگیر‌ روبه‌رو‌ می شد؛ که عبور از این چالش‌ها کار آسان و ساده‌ای نیست.

بنابراین، ما باید در یک تعبیر درست، سطح توقعات و انتظارات گروه‌ها، احزاب سیاسی، مغرضان و مردم کوچه و بازار را به گونه‌ای تعریف کنیم که از یک طرف خود این سطح توقعات تبدیل به یک مانع و ‌چالش دوباره برای دولت نشود و از سوی دیگر، ‌لازم است ‌وعده‌های آقای روحانی را ‌یادآور‌ شویم.
این در حالی است که شاید فراموشی وعده‌ها، موجب ریزش آرا و رویگردانی سرمایه اجتماعی باشد که در انتخابات پشت سر آقای روحانی بوده است.

عبور از روحانی خواست اصولگرایان خردگرا نیست
قائم مقام حزب اعتماد ملی در ادمه پیرامون وعده های دولت روحانی گفت، شاید اکنون کمی زود باشد که بگوییم وعده‌ها به فراموشی سپرده شده است. آقای روحانی و همکارانش در رویارویی با مشکلات و مسائل پیش روی‌ در اداره کشور‌، قائل به یک دسته‌بندی و برخورد مرحله‌ای با مباحث پیش روی هستند؛ البته این مرحله‌بندی کردن به گونه‌ای شده ‌که مسائل سیاست خارجی و مباحث اقتصای در اولویت قرار گرفته است.

حق شناس همچنین در ارتباط با انتقاد برخی از منتقدان آقای روحانی مبنی بر این که ‌شعار اعتدال روحانی مفهوم‌بندی نشده ‌و معلوم نیست دولت یازدهم در حوزه فرهنگ، اقتصاد و... واژه اعتدال را چگونه عملیاتی و به عرصه عمل تبدیل خواهد کرداضافه کرد، ‌بنده تا اندازه‌ای با این نظر موافقم.
در فضای گفتمانی کشور دو گفتمان اصلی وجود دارد؛ یک گفتمان در چهارچوب اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبان دیدگا‌هایشان را در زمینه‌های گوناگون مطرح می‌کنند و تا اندازه بسیاری در مسائل ‌فرهنگی، سیاسی، سیاست خارجی و در حوزه نظریه مباحث سیاسی نظریه تولید شده است.
یک گفتمان اصولگرایی نیز وجود دارد‌ که آن هم مسبوق به سابقه است. در این رویکرد‌‌، آثار چشمگیری توسط صاحب‌نظران و سیاست‌مداران و فعالان عرصه سیاست و فرهنگ ایجاد شده است.
اما مفهومی که با نام اعتدال توسط دولت آقای روحانی همکارانش مطرح می‌شود، فاصله ‌جدی دارد؛ با اینکه این مفهوم به یک گفتمان و حتی یک راهبرد تبدیل شود.

در واقع همراهی جریان اصلاح‌طلب با جریان اصولگرای خردگرا، فضا را مبدل به فضای توفیق سیاسی روحانی در کشور کرد. جریان اصلاح‌طلب نه تنها توانست از فضای تعریف شده‌ای که جریان تندرو برایش مشخص کرده بود، خارج شود بلکه زمینه را برای خروج از بن بست سیاسی کشور فراهم آورد.

این عضو حزب اعتماد ملی گفت، ، بحث ناکارآمدی، فساد اداری، فساد اقتصادی، قانون گریزی، ناهماهنگی میان قوا از شاخص‌های محوری دولت احمدی‌نژاد بود. دولت روحانی باید از این موضوعات فاصله بگیرد. مبارزه با این مفاهیم بود که نهایتا منجر به روی کارآمدن این دولت شد؛ بنابراین، در پیش گرفتن یک راهبرد مناسب و یک تاکتیک برای رسیدن به این اهداف بیشتر به دولت روحانی کمک خواهد کرد.
حق شناس ادامه داد، من این دولت را زاییده تفکر و راهبرد اصلاح‌طلبی می‌دانم. فضایی سیاسی و اجتماعی پدید آمده در جریان انتخابات، منجر به روی کار آمدن این دولت شد. ما به بازتعریف و شکل‌بندی جدید خواسته‌ها و انتظارات نیاز داریم، چرا که هم موجب ناامیدی از جامعه نشود و هم منجر به افزایش کارآمدی دولت شود. ‌

خواسته‌ها و منافع ملی نباید در قالب جناحی و گروهای سیاسی یک جریان مشخص مطرح شود. اگر بتوانیم به سمتی برویم که منافع ملی را تعریف کنیم، ‌می‌توانیم همه خواسته‌های رأی دهندگان و حتی کسانی که به آقای روحانی رأی ندادند، پوشش دهیم.

هر گونه طرح مسائل حاشیه‌ای و یا افزودن سطح انتظارات که منجر به شکنندگی ‌و ‌ناکارآمدی دولت شود، تنها نتیجه‌اش انفعال دولت و ناتوانی دولت نخواهد بود. بلکه نتیجه بزرگتری دارد که به کل کشور آسیب می‌رساند. البته شکست دولت یازدهم مطلوب روند اصلاح‌طلبی و جریانات اصلاحات هم نیست.

این فعال اصلاح طلب گفت، به گمانم، امروز عبور از دولت روحانی نه تنها خواسته اصلاح‌طلبان نیست که‌ خواسته اصولگرایان عاقل و خردگرا هم نیست. آنچه ‌موجب روی کار آمدن روحانی شد، نتیجه برخورد خردمندانه بوده که مشترکا توسط آحاد میلیونی مردم و نظام سیاسی و جریان‌های عدالت محور سیاسی در دوجناح شکل ‌گرفت.
هر گونه ناکامی ‌یا ایجاد ناامیدی نسبت به این دولت نتیجه خواست جریان افراطی و تفریطی است که دل در گرو منافع ملی ندارند. منافع اقتصادی و سیاسی جریان افراط حکم می‌کند کشور به سمت رادیکالیسم بی‌ در و پیکر حرکت کند که طبیعتا در آنجا خردگرایی و حضور مردم جایی ندارد.

وی در پایان پیرامون بعضی از عملکرد های دولت عنوان داشت، دولت در بحث پرداخت یارانه‌ها، راهی جز ادامه این روند نداشته و این سیاست دولت گذشته است و قطع یکباره‌ آن، موجب ایجاد شوک در فضای جامعه می‌شود؛ بنابراین، تا هنگامی که طرح جایگزین فراهم نشود، شاید بهترین سیاست ادامه و اصلاح این ماجرا باشد.
دولت در رابطه با سفرهای استانی نیز اعلام کرده بود که قصد تداوم سفر‌ها با شیوه قدیمی را ندارد. دولت در این چهار و پنج ماه یک سفر در دستور کار قرار داده‌ و حداکثر تا پایان سال یک سفر دیگر خواهد رفت. البته دولت روحانی قطعا به شیوه‌ها و اهدافی که در سفرهای احمدی‌نژاد دنبال می‌شد، ادامه نخواهد داد، زیرا نه به سود دولت است و نه دولت علاقه‌مند است آن شیوه را دنبال کند.
گویا تا جایگزین شدن روش‌های جدید، دولت می‌خواهد به آرامی مسیر مناسب جدیدی را فراهم کند و در عین حال از روش‌ها و رفتارهایی که موجبات فاصله بیشتر بین خود، مردم و جریان نخبگان می‌شود پرهیز کند.

متن کامل مصاحبه
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١١-١٣٩٢, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها