سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما در نطق سالانه‌اش تاکید کرد:

تحریم‌های جدید علیه ایران را وتو می‌کنم ، چرا که امسال سال عمل است

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٢, ٠٩:٣۶    نسخه چاپی    
اوباما در این سخنرانی به مسأله ایران نیز اشاره کرد و گفت که در شرایط کنونی تحریم‌های کنگره را علیه تهران وتو خواهد کرد.
باراک اوباما برای پنجمین بار در دوران ریاست‌جمهوری خود به کنگره رفت و نطق سالانه خود را ایراد کرد؛ نطقی که بخش‌ عمده‌ای از آن به مسائل اقتصادی اختصاص یافت. اوباما در این سخنرانی به مسأله ایران نیز اشاره کرد و گفت که در شرایط کنونی تحریم‌های کنگره را علیه تهران وتو خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره ابتدا رئوس صحبت‌هایش را گفت؛ از بالا بردن حداقل دستمزد کارگران تا تولید بیشتر در کشور و تمرکز بر صنایع الکترونیک. اوباما از ضرورت سرمایه‌گذاری در تحقیق گفت و از حفاظت از محیط زیست. در صحبت از هرکدام از این موارد هم از کنگره آمریکا خواست تا با تصویب قوانین مورد نظر او کمک کند تا به این اهداف برسد.

او درباره حفاظت از محیط زیست آمریکا تاکید کرد، تغییرات جوی مسأله‌ای ثابت شده است و باید برای آن کاری کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا درباره موضوع ایران با بیان این که باید به دیپلماسی فرصت داد، گفت که در شرایط کنونی تحریم‌های کنگره را علیه تهران وتو خواهد کرد.
رئیس‌جمهوری آمریکا در اواخر سخنرانی سالانه‌اش از یک کهنه‌سرباز آمریکایی قدردانی کرد.

متن کامل نطق سالانه رییس جمهوری آمریکا به شرح زیر است:
« امروز در آمریکا یک معلم به دانش‌آموزی که نیاز داشت وقت بیشتری صرف کرد و نقش خود را در به حداکثر رساندن میزان تحصیلات در آمریکا طی سه دهه گذشته ایفا کرد. کارآفرینی کارگاه خود را به راه انداخت و سهم خود را در افزودن به 8 میلیون فرصت شغلی که در 4 سال گذشته ایجاد شده ایفا کرد. یک اتومبیل‌ساز تغییراتی در بهترین و صرفه‌جوترین خودروها در جهان اعمال کرد تا نقش خود را در کمک به آمریکا برای کاستن از واردات سوخت ایفا کند. یک کشاورز خود را برای فصل بهار در حال آماده کرد که آمریکا در 5 سال گذشته بیشترین صادرات در 5 سال گذشته است. یک پزشک به کودکی در یک روستا نخستین نسخه‌ای برای درمان آسم تجویز کرد که مادر آن کودک می‌تواند آن نسخه را خریداری کند.
یک مرد از مرزعه انگور با اتوبوس به خانه‌اش بازگشت در حالی که خسته بود اما رویاهای بزرگی برای پسرش در سر داشت.

امشب کنگره با یک صدا به مردم آمریکا می‌گوید که شهروندان می‌توانند کشور ما را قدرتمند کنند. تلاش‌های شما نتیجه‌بخش بوده است و نتایج آن را حداقل شدن میزان بیکاری در 5 سال گذشته است. بازار مسکن بهبود یافته است. بخش صنعت شغل‌های بیشتری را در مقایسه با دهه 90 ایجاد کرده است. میزان تولید نفت در آمریکا نسبت به آنچه که وارد می‌شود برای نخستین بار در 20 سال گذشته بیشتر شده است. کسری بودجه ما نصف شده است و برای نخستین بار در دهه گذشته رهبران تجاری سراسر دنیا اعلام کرده‌اند که چین دیگر بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری نیست بلکه آمریکا این جایگاه را دارد.
به همین دلیل من قائل بر این هستم که می‌توان امسال را سال موفقیت‌ آمریکا دانست. پس از 5 سال تلاش راسخ و مداوم ایالات متحده جایگاه بهتری را در قرن 21 نسبت به هر کشور دیگری در جهان به خود اختصاص داده است.

پرسشی که برای افرادی که در کنگره هستند مطرح است این است که آیا ما در حال کمک به این فرآیند پیشرفت هستیم یا از آن ممانعت می‌کنیم.
در سالهای گذشته مشاجراتی درباره اینکه اندازه دولت فدرال چگونه باید باشد مطرح شده است. این مسئله بسیار مهم است و به سالهای نخست تاریخ آمریکا بازمی‌گردد اما وقتی این بحث باعث شود که ما از انجام پایه‌ترین مسائل دموکراسی باز مانیم وقتی اختلاف‌های ما باعث تعطیلی دولت و از بین رفتن اعتبار ایالات متحده شود بنابراین ما در مورد مردم آمریکا اقدام درستی نکرده‌ایم.

به عنوان رئیس جمهوری آمریکا متعهد هستم که اقدامی‌ کنم که عملکرد واشنگتن بهبود یابد و اعتماد مردمی که ما را به اینجا فرستاده‌اند تقویت شود. اعتقاد من این است که اغلب شما نیز نسبت به این مساله متعهدید. ماه گذشته با توجه به همکاری میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها کنگره توانست بودجه‌ای را تصویب کند که برخی از کاستی‌های بودجه سال گذشته را نظیر آموزش و پرورش جبران می‌کند. هیچ کس به طور کامل آنچه را که می‌خواهد به دست نمی‌آورد و ما باید اقدام بیشتری انجام دهیم تا در مورد آینده این کشور سرمایه‌گذاری شود و در عین حال کسری بودجه ما به طور متعادل روند رو به کاهشی را پیش بگیرد. اما بودجه باید به گونه‌ای باشد که دست ما را بازتر بگذارد تا در مورد مسائلی نظیر اشتغال‌زایی و نه ایجاد بحران‌های جدید متمرکز شویم.

در ماه‌های آینده باید دید چگونه می‌ توانیم درکنار یکدیگر پیشرفت دیگری داشته باشیم بیایید به گونه‌ای عمل کنیم که امسال "سال عمل" باشد. این چیزی است که اغلب آمریکایی‌ها از ما می‌خواهند. این که همه ما به زندگی‌های آن‌ها امید‌هایشان و آرزوهایشان توجه ویژه داشته باشیم و آن چه اعتقاد من است مردم این کشور را بدون توجه به دین، حزب و نژاد، جوان یا پیر بودن، فقیر یا غنی بودن و غیره متحد می‌سازد. اعتقاد من توجه به فرصت برابر برای همه است؛ عقیده‌ای که اگر شما بکوشید و به مسئولیت‌هایتان عمل کنید می توانید آن را محقق سازید. بیایید با این مساله مواجه شویم که این اعتقاد مشکلات جدی را تجربه کرده است. در بیش از سه دهه گذشته تغییرات بزرگ در فناوری و رقابت جهانی باعث شده است که شغل‌های بسیاری که مربوط به قشر متوسط جامعه است از میان برود و نهادهای اقتصادی که خانواده‌ها به آن وابسته هستند تضعیف شود.

امروز پس از چهار سال رشد اقتصادی، بهره بالا، بازار بورس به جایگاه خوبی رسیده است؛ افرادی که در صدر قرار دارند عملکرد خود را به خوبی انجام دادند اما مساله حقوق میانگین همچنان به قوت خود باقی است. نابرابری بیشتر شده است اختلاف‌ طبقاتی افزایش یافته و واقعیت ناراحت کننده این است که حتی در دوران بازیابی آمریکایی‌های بسیاری هستند که کمتر از آنچه کار می‌کنند حقوق می‌گیرند و بسیاری از آمریکایی‌ها هیچ شغلی ندارند. مسئولیت ما جلوگیری از این رویه است. این مساله در زمان کوتاه امکان پذیر نیست و ما در مورد همه چیز اجماع نخواهیم داشت. اما پیشنهاد من شامل طرح‌های عملی و قاطع برای بالا بردن سرعت رشد، بهبود وضعیت قشر متوسط و ایجاد پلکان‌هایی جدید از فرصت برای قشر متوسط است. برخی از این اقدامات مستلزم اقدام کنگره است و من بسیار مشتاقم که با همه شما "کنگره‌ای‌ها" همکاری داشته باشم. اما آمریکا در حالت سکون نیست. همان طوری که من نیز در حالت سکون نیستم بنابراین هر زمان و موقعیتی که بتوانم اقداماتی را بدون تصویب قانون برای ایجاد فرصت برای خانواده‌های آمریکایی انجام دهم این کار را خواهم کرد. مثل همیشه بانوی اول ما مثال بسیار خوبی است. اقدامات میشل باعث شده است که بتوانیم به کودکان کمک‌های زیادی کنیم. ائتلاف نیروهای مشترکی که میشل و بایدن به راه انداختند افراد را تشویق می‌کند تا کهنه سربازان و همسران افراد نظامی را به کار گیرند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٢, ٠٩:٣۶

   

پر مبحث ترین ها