سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانیت همیشه بداند، مردم انقلاب کردند!

اگر تنها مرجعیت و روحانیت پای انقلاب بودند ولی مردم نبودند در خلاء چیزی به دست نمی‌آمد تا بتوانیم کاری انجام دهیم ، همه اینها در ظرف حضور مردم بود، اگر تنها مرجعیت و روحانیت بودند ولی مردم نبودند در خلاء چیزی به دست نمی‌آمد تا بتوانیم کاری انجام دهیم.
آفتاب: آیت الله هاشمی رفسنجانی در اجلاس خبرگان سال 1390 طی سخنانی صریح به تمایز حجیّت و مقبولیت مردمی امام(ره) و آیت الله کاشانی و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: اگر مردم نبودند، روحانیت به تنهایی کاری از پیش نمی برد.
روحانیت همیشه بداند، مردم انقلاب کردند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، گزیده نطق صریح ایشان بدین شرح است :

در دوران مبارزه قانون نبود امّا مردم ولایی بودند
در دوران مبارزه نه قانون اساسی داشتیم و نه جامعه ولایت فقیه را می شناخت اما مردم ولایی بودند، پس اسلام، تشیع و روحانیت پایه‌های اصلی و ولایت فقیه که در آن زمان به طور غیررسمی و غیرقانونی در امام متبلور بود گرچه ما هنوز چنین قانون اساسی نداشتیم، اما مردم واقعاً به حکم ولایی عمل می‌کردند و هر چه امام می‌گفتند مردم به همان عمل می‌کردند. هرچند که برای آنها گاهی قدری مشکل بود، وقتی دستور شکستن حکم تقیه را دادند، آنهایی که در میدان بودند واقعاً به هر قیمتی عمل کردند، می‌گفتند تقیه حرام است و لَوْ بلغ ما بلغ و این خیلی موارد را آن موقع برای ما حل کرد.

مهم ترین تفاوت امام (ره) و آیت الله کاشانی
تفاوت نهضت ملی نفت و انقلاب اسلامی در تفاوت میزان حجیت دو رهبر اسلامی برای مردم بود .مرجعیت در این زمینه بسیار تأثیرگذار است. تفاوتی را که بین آیت‌الله کاشانی در زمان نهضت ملی شدن صنعت نفت در گذشته با زمان خودمان می‌بینیم این است که این بار رهبری به عهده مرجع تقلیدی مانند حضرت امام(ره) بود و مردم حرف ایشان را برای خودشان به هر نحو حجت می‌دانستند، اما در زمان آیت‌الله کاشانی با توجه به اینکه ایشان شخصیت منزه و عالم و مجاهدی بود این حجیت را برای مردم نداشت. اما اشارات امام برای مردم راهگشا بود.

اگر مردم نبودند روحانیت به تنهایی چه کاری می توانست بکند؟
اگر تنها مرجعیت و روحانیت بودند ولی مردم نبودند در خلاء چیزی به دست نمی‌آمد تا بتوانیم کاری انجام دهیم ، همه اینها در ظرف حضور مردم بود، اگر تنها مرجعیت و روحانیت بودند ولی مردم نبودند در خلاء چیزی به دست نمی‌آمد تا بتوانیم کاری انجام دهیم. این حرف‌ها همه در کتاب‌های فقه و اصول و کلامی ما بود، اما این بار حقیقتاً مردم بودند. در ابتدا مردم با وسعت در لغو مصوبات دولت، انجمن‌های ایالتی و ولایتی آمدند و حضور مردم بی‌سابقه بود.

رفتارمان اسلامی نباشد مردم تغییر می کنند
مردم جذب اخلاق اسلامی و انسانی روحانیت شدند رفتارمان اسلامی نباشد مردم تغییر می کنند. ما این را لمس می‌کردیم که مردم چقدر مبارزین را دوست ‌دارند. دریای عظیم مردمی ایران باعث شده بود که نیروهای انقلابی احساس پشتوانه کافی در همه صحنه‌ها داشته باشند. آن روزهایی که بسیار سخت شده بود مردم نمی‌گذاشتند حتی خانواده‌های زندانی‌ها که خیلی هم زیاد بودند. مشکل پیدا کنند و به صورت‌های مختلف به آنها رسیدگی می‌کردند. این عوامل کارساز بود. آن موقع اسم اسلام و شیعه کافی بود. چون مردم بهشت را پشت سر این اسم در زندگیشان مشاهده می‌کردند و واقعاً مردم را به امید یک زندگی کاملاً اسلامی و انسانی جذب می‌کرد. آن موقع مسائل خفقان و سلب آزادی و استکبار را داشتیم و آمریکا در اینجا در همه شئون ارتش، ساواک، سازمان برنامه، نفت، سیاست و دربار و حتی در احزاب نفوذ داشت و اما مسئله اصلی که مردم را نگاه می‌داشت، مسئله اسلام و امیدی که مردم به امت و جامعه اسلامی داشتند که انشاءالله این امید همیشه باقی بماند و عامل آگاه‌بخشی هم به عهده حوزه‌های علمیه و دانشگاهیان بود.

مردم اسلام شعاری نمی خواهند اسلام عملی می خواهند
اگر ما از اسلام غفلت کنیم اشتباه بزرگی کرده‌ایم ، البته اسلامی که می‌گویم اسلامی لفظی نیست و عمل می‌خواهد، وعده‌هایی که به نام اسلام و قرآن می‌دادیم، در عمل باید مردم مشاهده کنند که صدق کرده است بدون عواملی که بیان کردم حرکتی به وجود نمی‌آید و برای بقاء و تکامل این انقلاب همه این عوامل باید در صحنه باشند. یعنی اگر ما از اسلام غفلت کنیم اشتباه بزرگی کرده‌ایم. البته اسلامی که می‌گویم اسلامی لفظی نیست و عمل می‌خواهد. وعده‌هایی که به نام اسلام و قرآن می‌دادیم، در عمل باید مردم مشاهده کنند که صدق کرده است و نمی‌توانیم همیشه به آینده واگذار نماییم.
telegram 19dey.com
بهرام    13 بهمن 1392 22:43
همه خواهان عمل هستند چه بهتر اول این حرکت از مسولان شروع بشه و اصلا از مسولانی که فساد میکنند نگذرند و مشخص کنند
ولی هاشمی خان همه جا پر از ریا و دروغ شده و هیچ اعتمادی مردم ندارند
شایسته سالای و علم سالاری نیست اونم تو این اوضاع بد مملکت پس کی میخواهیم پیشرفت کنیم؟
بله پیشرفت داریم ولی با سرعت ۲ از ۱۰۰
اگه من به دولت اعتماد داشتم حاضر بودم یارانه ام رو به نخبه های کشور بدم تا مانع فرار از کشور بشند
فرار اونا فرار پیشرفت و تکنولوژی هست
دوست دارم کشورم را بخاطر تکنولوژی بشناسند نه نفت و گاز
منم دوستدارم کشورم پیشرفته باشه
اخه چقدر ریا
بخدا همه چیزمون چینی شده نمیدونم فردا که زن میگیرم اصل ایرانی هست یا اونم مال چینه
الان اینا خنده داره ولی ادمو داغون میکنه
چرا اونا میتونند ما نه؟چرا مسولان اونا کار میکنند مال ما نه؟ و هزارا چرای دیگه
  • +3
لیلا    15 بهمن 1392 13:54
من خودم قبلنا نماز شب هم میخوندم ولی با دیدن اختلاسها وشنیدن برخی موارد از مسئولین دچار شک شدم چون اونها بهتر از من اسلام رو میشناسن پس چی شده و دیگه ادم ده سال پیش نیستم به داد جوانها برسید تا ته مانده ی ایمانشان خاکستر نشده.
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 2
همه مطالب تاریخ: ١٢-١١-١٣٩٢, ١۴:۴٢

   

پر مبحث ترین ها