سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توضيحات مسجدجامعي درباره حادثه جمهوری

شرکت فروشنده تجهیزات از ارائه خدمات براساس قرار داد خودداری کرده اما با وجودعوامل بسیار نمی توان از کم کاری ها و کوتاهی صورت گرفته چشم پوشی کرد.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران از سه گزارش کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر، معاون نظارت شورا و مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران در مورد آتش سوزی خیابان جمهوری تهران قانع نشدند.


به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در چهل و سومین جلسه این شورا که به صورت علنی برگزار شد، بررسی حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری را در دستور کار قرار دادند و سه گزارشی که از سوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، معاون نظارت شورا و مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران ارایه شده بود را مورد بررسی قرار دادند.
در گزارش کمیسیون سلامت شورا که از سوی ˈمعصومه آبادˈ عضو این کمسیون ارایه شده، آمده بود که در زمان بروز نقص فنی نردبان هیچ فردی از پنجره های ساختمان مورد اشاره آویزان نبود.

آباد، انباشت کالاهای قابل اشتعال در پلکان طبقه پنجم، ترس و وحشت از محبوس شدن در آتش، عدم عملکرد نردبان اول ماشین آتش نشانی در زمان حادثه، عدم حضور آمبولانس در محل جاگیری نردبان دوم و عدم وجود سیستم تهویه دود و حریق در ساختمان را از جمله دلایل بروز این حادثه عنوان کرد.

وی نقص فنی ماشین آتش نشانی را علت اساسی وقوع این حادثه در آتش سوزی خیابان جمهوری عنوان کرد و افزود: شرکت فروشنده تجهیزات از ارائه خدمات براساس قرار داد خودداری کرده اما با وجودعوامل بسیار نمی توان از کم کاری ها و کوتاهی صورت گرفته چشم پوشی کرد.
ˈاحمد مسجد جامعیˈ رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز در جریان بررسی حادثه گفت: سئوالات درخصوص حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری همچنان باقی است و مشکلات مدیریتی در سازمان آتش نشانی شهرداری تهران وجود دارد.

وی گفت: این سازمان نتوانسته است شرکت طرف قرارداد و فروشنده تجهیزات را ملزم به رعایت مفاد قرار داد کند که این از جمله ضعف های موجود است.
مسجد جامعی یادآور شد: این اتفاق در روز تعطیل با ترافیک کم، در خیابان اصلی اتفاق افتاده و گارانتی تجهیزات نیز در تاریخ سوم دی ماه به پایان رسیده است.

وی اظهار داشت: نکته مهم این است که آنچه اتفاق افتاده از جمله عدم عمل به تعهدات از سوی شرکت فروشنده تجهیزات از مسوولیت مدیریتی این سازمان کم نمی کند.
مسجد جامعی با اشاره به تمدید مهلت یک هفته ای بررسی این حادثه خاطر نشان کرد: مجموعه گزارش های ما بیانگر مشکلات مدیریتی در سازمان آتش نشانی است و نباید مسوولیت اتفاقات را به گردن کسانی انداخت، که نیستند.

بر اساس این گزارش ˈرضا خوشزادˈ مدیرعامل سازمان آتش نشانی در صحن شورا با ارائه گزارشی، عملکرد آتش نشانی در جریان حادثه خیابان جمهوری را موفقیت آمیز دانست و گفت: با در نظر گرفتن کل افراد نجات یافته در این حادثه درصد موفقیت آتش نشانی 95.83 درصد بوده و اگر تنها نجات محبوسین را در نظر بگیریم 83 درصد در عملیات امداد و نجات موفق بوده ایم.
وی گفت: علاوه بر این باید توجه داشته باشیم که سهم حریق در فوتی های سال 92 با 12 فوتی 3.41 درصد بوده و این در حالی است که روند حریق در تهران و 5 سال گذشته رو به افزایش بوده است.

خوشزاد تاکید کرد: تهران در شاخص تعداد فوتی حریق به صد هزار نفر در بین 33 کلان شهر دنیا رتبه سی ام را دارد.
وی علت اصلی حریق را عوامل دیگری خارج از آتش نشانی دانست و بیان کرد: ساده ترین عوامل بی توجهی به تذکرات ایمنی و بی مبالاتی مالک است.

وی با اشاره به اینکه این اتفاقات در همه جای دنیا رخ می دهد، افزود: حوادث مشابهی در خانه سالمندان در کانادا با 32 کشته و در ساختمانی چهار طبقه در اوکراین با 8 کشته روی داده است.
خوشزاد ادامه داد: نمی توان همه دستاوردهای مثبت آتش نشانی را به بدنه این سازمان نسبت داد و همه کاستی ها را از چشم مدیریت دید.

بر اساس این گزارش اعضای شورای شهر از گزارش مدیرعامل سازمان آتش نشانی قانع نشدند و ˈاحمد دنیا مالیˈ رییس کمیسیون عمران شورای شهر، با اشاره به حضور ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر در محل حادثه افزود: همه توانایی آتش نشانی در هنگام بروز حادثه باید ظرف 4-3 دقیقه خود را نشان دهد و وقتی چنین نمی شود یعنی یک جای کار ایراد دارد.
وی با بیان اینکه شیلنگ های آب آتش نشانی نشتی داشتند ، افزود: ˈمن نمی توانم بپذیرم که چرا نردبانی که گارانتی آن به پایان رسیده در ایستگاه آتش نشانی وجود دارد؟ˈ
وی گفت: پیشنهاد می کنم از این حادثه درس گرفته و سازمان آتش نشانی را موظف کنیم در عملکرد خود بازنگری کرده تا این قبیل حوادث دیگر تکرار نشود.

ˈمحمد سالاریˈ رییس کمسیون شهرسازی شورای شهر نیز اظهار داشت: سازمان آتش نشانی تخلف کرده که از شرکت فروشنده تجهیزات، به دلیل عمل نکردن به تعهدات شکایت نکرده و این موضوع را به اطلاع شورا نرسانده است.
وی تمام تخلفات صورت گرفته در این حادثه را مدیریتی دانست وافزود: نامه ای دارم که در آن آقای خوشزاد یک نفر را در ایتالیا معرفی کرده تا برای خرید تجهیزات آتش نشانی واسطه شود اما تاکنون حرفی از این اسناد نزدم.

ˈاسماعیل دوستیˈ عضو دیگر شورای شهر نیز با بیان اینکه ˈگزارش خوشزاد را قبول ندارمˈ اظهار داشت: من از فضای سنگین رسانه ای علیه آتش نشانی دفاع کردم و در سایت خود نیز مطلبی در تشکر از کارکنان آتش نشانی نوشتم.
وی با اشاره به ارائه سه گزارش از این حادثه گفت: برای گزارش آقای جدیدی و خوشزاد متاسفم.
دوستی با بیان اینکه شهردار تهران در این قبیل مسائل جدی است تاکید کرد: شهرداری باید در جلسه حضور می یافت.

دوستی ادامه داد: برای رمزگشایی جعبه سیاه نردبان چرا توپ را به زمین قوه قضائیه می اندازید، قالیباف به عنوان شهردار باید به شورا درباره این حادثه گزارش کتبی دهد.
ˈمحمد حقانیˈ عضو کمیسیون سلامت شورای شهر نیز با ارائه گزارشی مکتوب به هیات رییسه گفت: آتش نشانان را وارد این قضیه نکنید، جایگاه آنها محفوظ است.

وی با اشاره به کشته شدن آتش نشانان در حوادث گذشته و نجات جان حادثه دیدگان از سوی آنان گفت: مدیریت کلان چه پاسخی برای خانواده ˈامید عباسیˈ، این دو خانم کشته شده و سایر آتش نشانان مصدوم و یا کشته شده دارد.
حقانی با اشاره به مسولیت های گذشته خود در شهرداری، بیان کرد: گزارش جداگانه ای به رییس کمیسیون سلامت و دادستانی می دهم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١١-١٣٩٢, ١٩:۵٨

   

پر مبحث ترین ها