سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا تندروها عصبانی شده اند؟ مگر روحانی حرف ناحقی زد؟

اکنون پس از شش ماه رئیس دولت تنها شمه ای را رو کرده و به طرف مقابل پیام می دهد که حجب و حیای دولت نیز حدی دارد و اگر قرار باشد تندروها به تخریب بی محابا بپردازند دولت نیز پتانسیل وافی و کافی برای پاسخگویی را دارد.
عبدالرضا کنی: شش ماه از آغاز به کار دولت تدبیر و امید می گذرد در طول مدت سپری شده شاید به جرات بتوان گفت که این دولت با تندترین انتقادات و هجمه های بی محابا روبرو بوده است. وضعیتی که نه دولت خاتمی با مجالس پنجم و هفتم تا بدین حد گرفتار آن بود و نه دولت دهم در یکسال پایانی چنین مورد هجمه و بازخواست قرار گرفت.

اینهمه در حالی به منصه ظهور رسید که دولت روحانی با بدترین شرایط ممکن به گواه آمار و اطلاعات رسمی چه در زمینه اقتصادی و تورم و بیکاری و گرانی، چه درزمینه سیاسی بواسطه انشقاق و تنش های چند ساله در درون و انزوا و فشارهای بی محابای دشمنان بیرونی قرار داشت.

حال با همه این اوصاف این دولت در مدت کم سپری شده، تورم را مهار کرده، به بازارهای اقتصادی رونق بخشیده، بودجه را در موعد مقرر سامان داده، فاز دوم قانون هدفمندی را در اسرع وقت تنظیم و به مجلس ارائه داده، نوسانات ارز را کنترل کرده، و بورس را به اعلا درجه بازدهی رهنمون کرده، طرح انزوای ایران در عرصه جهانی را در هم کوبیده ، ساختار تحریم ها را شکسته و بیش از بیست میلیارد دلار درآمد را طی شش ماه آینده برای کشور محقق کرده، تنش زدای ملموسی رقم زده و دشمنان ایران را به انزوا کشانده، اگر تا دیروز یک وزیر خارجه یک کشور معمولی و حتی ضعیف حاضر به دیدار با مقامات ما نبود اکنون وزیر خارجه آمریکا درخواست دیدار به وزیر امور خارجه ما می دهد و اکثریت روسای جمهوری کشورهای قدرتمند جهان با رئیس جمهور ما در طول این مدت دیدار داشته اند، پرونده هسته ای که یازده سال بدون هیچ نتیجه ای به مذاکرات فرسایشی تبدیل شده بود در این دولت و تنها طی 100 روز به نقطه ثبات رسید، حق غنی سازی در عمل به رسمیت شناخته شد، هیچ فعالیتی تعلیق نشد و ساختار تحریم ها درهم شکست و ....

حال با همه این اوصاف این دولت با تندترین انتقادات مواجه شد، یک دوجین از وزرایش به مجلس آمده اند، آمار سئوالات 5 برابر شده است، چندین نامه اعتراضی و اخطار به رئیس جمهوری نوشته شد، در کوچکترین انتصابات دولت دخالت شد، چندین وزیر تنها طی چند ماه به استیضاح تهدید شده اند، سه وزیر کارت زرد گرفته اند، تندترین انتقادات ممکن و عرض تسلیت به دولت حواله شد، هجمه گسترده وبی محابای رسانه ای براه انداخته شده و راجع به کوچکترین فعل و انفعال ولو با مثبت ترین برایند ایرادات بنی اسرائیلی گرفته شد و دولت همواره از در تعمال نسبت به این سخنان واکنش نشان داد.

حال انتقادات صریح اما تلطیف شده و مختصر و موجز رئیس جمهوری که امروز در دانشگاه شهید بهشتی آن را ابراز داشت و در یک جمله به بی سوادی هجمه کنندگان به توافق هسته ای اشاره کرد، موجی از خشم و هجمه مجدد را براه انداخته که ای آه و فغان که این رسم ادب نیست و احترام به منتقد چنین نیست !!

این دوستان البته وقتی دولت نرمش تمام عیار نشان می داد نیز دست از انتقاد بر نمی داشتند و طبیعی است که چنین واکنش هایی به منصه ظهور برسانند اما لحاظ چند نکته در این میانه لازم و بدیهی است.

اول آنکه واژه " بی سواد" توهین و ناسزا نیست بلکه اشاره به یک صفت است و از این حیث نمی توان بررئیس جمهوری خرده گرفت و البته جالب آنست که استفاده از واژگان قبیح از سوی رئیس جمهوری پیشین و مورد حمایت منتقدین امروز هیج اعتراض و نکوهشی از سوی این طیف را رقم نمی زد.

دوم نیز آنکه وقتی برخی از نمایندگان از واژه " ام پی تی" به جای " ان پی تی" – معاهده منع تکثیر سلاح های اتمی- در طرح سه فوریتی خود استفاده می کنند بدیهی است که این واژه بی سودای مصدایق عینی هم داشته ومعلوم نیست چرا دوستان چنین برآشفته اند.

سوم وقتی نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دشمنان و مرتجعین منطقه ای به خاطر انعقاد توافق ژنو از عصبانیت در خود پیچیده و به شدت ابراز نگرانی می کنند و ایران توانسته تمامی تمهیدات چند ساله دشمنانرا در هم کوبیده و هم پیشبرد برنامه هسته ای را رقم بزند و هم غنی سازی را بهطرفمقابل بقبولاند و ساختار تحریم ها را نیز متزلزل سازد و درواقع تمام آنچه اهتمام داشتیم را محقق کند و آنوقت برخی در داخل با دشمنان در کوبش این بازی برد- برد همنوا می شوند آیا نباید آنان را به عدم شناخت و بی سوادی منتسب کرد؟

چهارم انتقاد رسم خوشایند و مورد اعتنای هر خردمندی است. رئیس جمهوری و دولت تدبیر و امید نیز همواره اعلام داشته اند که انتقاد سازنده را بر چشم می گذارند و منتقد را ارج می نهند حتی این دولت در برابر تندترین انتقادات نیز تاکنون سعه صدر بی سابقه ای از خود نشان داده است اما همگان می دانیم فرق بسیاری است میان انتقاد با حمله و هجمه و هجو پردازی و تخطئه و تخریب . اگر منتقد مورد احترام و تکریم است به موازات آن کسی که هیچ حریمی را پاس نداشته و مغرضانه و با غرض دست به تخریب میزند باید مورد نکوهش متقابل قرار گرفته و پاسخ قاطعی به وی مبذول داشته شود و اگر رئیس جمهوری یک از هزار را پاسخ گفته مشخص نیست چرا تندروهای همیشه پرخاشگر چنین برآشفته اند.

اکنون پس از شش ماه رئیس دولت تنها شمه ای را رو کرده و به طرف مقابل پیام می دهد که حجب و حیای دولت نیز حدی دارد و اگر قرار باشد تندروها به تخریب بی محابا بپردازند دولت نیز پتانسیل وافی و کافی برای پاسخگویی را دارد.

او نه از حیطه ادب خارج شده و نه زیاد و بی ملاحظه گفته است اما این رویکرد یک پیام آشکار دارد. اینکه صبر دولت نیز حدی دارد و اگر قرار بر هجمه های بی انصفانه باشد دولت نیز تغییر رویکرد داده و پاسخ لازم را مبذول خواهد داشت.

البته همانطور که رئیس جمهوری نیز اشاره کردند وظیفه نخبگان و خردمندان برای پاسخ به شبهات و مانورهای تبلیغاتی مغرضان دو چندان است و در این میانه آنان نباید دولت را تنها بگذارند.

منبع: خردادنیوز
telegram 19dey.com
جانبازحقیر    15 بهمن 1392 22:24
کسانیکه دولت فعلی را ناجوان مردانه می کوبنعده ای جاه طلب هستندکه بقای خویش را درافراط گری وشعاردادن علیه همه می بینندمردم تازه دارندطعم آرامش وآسایش را می چشنداینبارنمی گذاریم کسانی بخواهنددولتی که نمادادب واخلاق وایرانی واقعی است درمخمصه قراردهندامروزما پشتیبانمان خداست ودرزمین هم مقام معظم رهبری به پشتوانه ملت شریف ایران .درچندسال اخیرهرگونه که خواستنداین بیسوادن هرگونه که دلشان خواست مملکت را شخم زدندپول مملکت را یا بین خودتقسیم کردندیا ناصحیح صرف کردندوهرزمان مقام معظم رهبری تذکردادندبعضی قهرکردندوخانه نشینی کردند.ما نمی گوییم این دولت جدیدازهرعیب ونقصی مبری است ولی به هیچ عنوان قابل قیاس با دولت قبلی نیست .لذادست به دست هم می دهیم واجازه نمی دهیم راهی که برگزیده ایم مسدودشود
 • +49
baba    15 بهمن 1392 23:24
فکر کنم نگفت بی سواد.گفت کم سواد.
 • +16
ali    16 بهمن 1392 05:40
والا همون بیسواد بیشتر بهشون میاد!!
 • +21
محمد    16 بهمن 1392 08:27
با سلام بنده هم عیننا باا نظر دوست عزیز جانبازم موافقم .تورو خدا بگذارید ما جوانها سر و سامان بگیریم تحریم فقط برای بابک زنجانی و دوستان خوب بود نه ما .خواهش پیامک مردم را دریابید.
 • +24
ایرانی    16 بهمن 1392 08:35
واقعا چرا اینا اینقر عصبانین؟ آخه اینا از طرف رهبر تصمیم می گیرن. خودشونا نماینده خدا و اسلام هم میدونن. یکبار از خودشون سوال نمیکنن 8 سال گذشته چه بلایی سر ملت آوردن. همین آقای بذرپاش با کدوم پشتوانه علمی یا تجربی شد مدیرعامل سایپا؟چه بلائی الان سر سایپا اومده؟سایپایی که پراید 3 میلیونی سر مرز میداد کسی نمی خرید، قیمتش را رسوند به 20 میلیون.ا ونوقت فریاد واسلاما سر نمی داد. حالا با هم باندیاش رفتن تو مجلس خاله زنک بازی در میارن. بخدا ملت هیچ گناهی ندارن.
 • +25
مریم    16 بهمن 1392 08:59
دولت امید همیشه موفق باشی و ما همیشه پشتیبانت هستیم
 • +21
م    16 بهمن 1392 09:33
جانبازحقیر,
دوست عزیز اگر می توانستم صد هزار مثبت نثار گفته ایت می کردم
 • +18
ado    16 بهمن 1392 17:20
جانبازحقیر,
بعید میدانم جانباز باشی!
 • -7
ابوالفضل رجایی    16 بهمن 1392 23:02
شما اهل سانسور هستید یا یکسو نگری یا ... دیگاهی که جناحی نبود ولی تایید کننده ی تند روی شما هم نبود را منعکس نکردید. اصول گرایان به شکلی شما هم به شکل دیگری اذهان مردم را وجه امصالحه ی زیاده خواهی های خود قرار داده اید و بویی از اعتدال و تدبیر و امید مورد تاکید آقای رییس جمهور نبرده اید . مانده ام اسم ۱۹ دی مظهر قیام صادقانه ی مردم غیرت مند شهر مقدس قم ره چگونه یدک می کشید؟؟
 • -1
بابک    17 بهمن 1392 09:49
امیدوارم که مردم در انتخابات مجلس مانند انتخابات ریاست جمهوری حاضر بشوند و مجلسی در شان ایرانیان(مانند رئیس جمهور) تشکیل بشه.
 • +10
ناشناس    17 بهمن 1392 21:20
درود بر جناب روحانی خسته نباشی مرد
 • +8
هیئت علمی    18 بهمن 1392 13:10
روحانی شایسته ریاست جمهوری و فرجی دانا شایسته وزارت علومی است. ننگ باد بر افراد به ظاهر مسلمانی که حق را در اعمال سلیقه فردی خود خلاصه کرده و تنگ نظرانه به این عزیزان حمله می کنند. در دورانی که حکومت دستشان بود هر غلطی کردند و هرچه اشتباه عجیب و غریب را مرتکب شدند. مردم با نجابت تمام نظاره گر بودند و دیدیم در همه عرصه ها چه بلایی سر مملکت آوردند.
دست حق یار روحانی عزیز و کابینه اش باد.....
 • +11
محسن    5 اسفند 1392 12:14
بنده بعنوان یک ایرانی از رییس جمهور کشورم طرفداری کرده و باید به ایشان فرصت داد .
 • +6
فرهنگی    8 اسفند 1392 14:41
درود بر روحانی
 • +3
David smit    9 اسفند 1392 07:46
بسمه تعالی.باسلام ودرود به همه زحمت کشان ودلسوزان واقعی که فی سبیل الله برای این مملکت تلاش می کنند.بیایم با پشتیبانی رییس جمهور محبوبمان ایران خود را اباد سازیم ودست از تفرقه افکنی و شاد کردن دشمنانمان وسود جویانی که در کشوردارند بدتر از امریکا و اسراییل به مملکت ضربه می زنند برداریم.التماس دعا
 • +3
احسان    18 اسفند 1392 11:54
فرهنگیدرودبراحمدی نزاد

این دولت چه موفقیتی جز سبدتحقیرداشت.این مطالب ذکرشده بالا رویاست تاواقعیت.
 • -7
علی    1 فروردین 1393 14:43
بنظرم دربعضی اظهارنظرها تندرو ی هست روحانی منتخب مردم درمدت۶ماه درعرصه اقتصادوسیاست خارجی به همراه کابینه محترم مخصوصاظریف شاهکارکردند هرکس این رانبینه باید تو بطن جامعه نباشدوفضاهم برای انتقادباز است ولی باید انصاف رارعایت کرد انتقادباسازنده ودرجهت منافع ملی باشدنه کمک کننده به دشمن باشد هیچکس کذشته را فراموش نکرده بنابرین عقل حکم میکندهمه بایداز روحانی حمایت کنیم
 • -1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 17
همه مطالب تاریخ: ١۵-١١-١٣٩٢, ٢٠:٢٨

   

پر مبحث ترین ها