سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نامه سه اقتصاددان برای مقابله دولت با شیوه فعلی هدفمندی یارانه‌ها

این یک راهبرد کاملا جدید است که هم فواید اصلاح یکباره قیمت‌ها را نصیب اقتصاد می‌کند و هم ضررهای انتقال یکباره قیمت‌ها به خریداران دامن اقتصاد را نمی‌گیرد بلکه یک راهبرد ترکیبی است که نام آن را راهبرد سوم گذاشته‌ایم.
سه اقتصاددان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به حسن روحانی، پیشنهادی را با عنوان «راهبرد سوم» برای تغییر در شیوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها به حسن روحانی، رییس‌جمهور، ارائه کردند که این پیشنهاد هم‌اکنون در دولت در حال رسیدگی است.

محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر گفت: من، آقای مصباحی‌مقدم و آقای توکلی در نامه‌ای به رییس‌جمهور مسیری را که هدفمندسازی یارانه‌ها باید طی کند به صورت مکتوب رسما اعلام کردیم و دوستان دولتی روی این موضوع کار می‌کنند. رییس مجلس همین نامه را مجددا برای آقای جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور ارسال کردند و شفاها هم این موضوع را به اطلاع آقای روحانی رسانده‌اند.

وی با بیان اینکه متن پیشنهاد این سه نماینده مجلس به رییس‌جمهور در روزهای آینده منتشر می‌شود، تصریح کرد: پیشنهاد ما ادامه شیوه فعلی هدفمندی یارانه‌ها نیست و در واقع در مقابل شیوه فعلی است. شیوه فعلی عبارت است از افزایش تدریجی قیمت حامل‌های انرژی و انتقال تدریجی آنها به مصرف‌کنندگان یعنی خانوارها و واحدهای تولیدی، اما پیشنهاد ما اصلاح دفعی قیمت‌های حامل‌های انرژی ولی انتقال تدریجی آن به مصرف‌کنندگان است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این یک راهبرد کاملا جدید است که هم فواید اصلاح یکباره قیمت‌ها را نصیب اقتصاد می‌کند و هم ضررهای انتقال یکباره قیمت‌ها به خریداران دامن اقتصاد را نمی‌گیرد بلکه یک راهبرد ترکیبی است که نام آن را راهبرد سوم گذاشته‌ایم.
حسین‌زاده بحرینی ادامه داد: پیشنهاد ما هم‌اکنون در اختیار دولت است و همزمان برخی از همکاران ما در مجلس نیز روی آن کار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد مطرح شده در سطوح مختلف قابل بررسی است. یعنی با همین قانون هدفمندی که داریم می‌توانیم این راهبرد را اجرا کنیم اگرچه ما خودمان در این نامه توصیه کرده‌ایم بخش‌هایی از این قانون هم اصلاح شود زیرا این یک برنامه جایگزینی خواهد بود.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر آنچه در مورد هدفمندی یارانه‌ها به اجرا در می‌آید مبتنی بر قانون است و سال آینده نیز سال پایانی اجرای قانون هدفمندی است در حالیکه ما هنوز فاصله زیادی تا پر کردن این شکاف قیمتی داریم.

حسین‌زاده بحرینی خاطرنشان کرد: اگر طرحی که ما داریم پذیرفته و اجرا شود عملا قانون نیز باید مورد اصلاح قرار گیرد.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نامه احمد توکلی، غلامرضا مصباحی‌مقدم و حسین‌زاده بحرینی در اواسط بررسی بودجه در مجلس به دولت ارائه شده است.
telegram 19dey.com
محمد    30 بهمن 1392 12:52
با سلام
اینجانب اقتصاد دان نیستم ولی راه کار این موضوع هدفمندی را اگر از یک دانش آموز راهنمائی جویا شوید به شما خواهد گفت بهترین گزینه ابتدا نصف کردن یارانه و سپس افزایش نیافتن قیمت ها خصوصا حامل های انرژی که اگر این اتفاق نیافتد دولت هرسال افزایش قیمت خواهد داشت و این کار هم درست نیست که دولت می خواهد یارانه را قطع کند و حامل های انرژی را افزایش ۷۰درصدی بدهد ما حقوق بگیران و کارمندان به جه امیدی زندگی کنیم پس امید چی شد. با تشکر
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٢, ١١:١۵

   

پر مبحث ترین ها