سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد رئیس قوه قضائیه از دولت دهم

بروز شده : ٧-١٢-١٣٩٢, ٢١:٣٣    نسخه چاپی    
لایحه پلیس قضایی توسط دولت قبلی را خلاف نص صریح قانون اساسی خواند و افزود: دولت حق ندارد در لوایح قضایی دست ببرد بلکه موظف است پس از وصول لایحه آنرا به مجلس ارسال کند.
رییس قوه قضاییه ، پلیس قضایی را امری ضروری برای این دستگاه خواند و گفت: متاسفانه این لایحه در دولت قبلی بایگانی شد و این کار از اقدامات آن دولت کریمه بود.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا ، آیت الله صادق آملی لاریجانی در دیدار با کارکنان و قضات استان کرمانشاه با بیان اینکه پلیس قضایی برای برخی ابلاغ ها و اجرای احکام لازم است اظهار داشت: این لایحه حدود سه سال قبل تهیه و به هیات دولت فرستاده شد.
رییس دستگاه قضا ادامه داد متاسفانه دولت سابق در یک اقدام خلاف قانون اساسی این لایحه را بررسی و بایگانی کرد.

آیت الله آملی لاریجانی بایگانی شدن لایحه پلیس قضایی توسط دولت قبلی را خلاف نص صریح قانون اساسی خواند و افزود: دولت حق ندارد در لوایح قضایی دست ببرد بلکه موظف است پس از وصول لایحه آنرا به مجلس ارسال کند.

رییس قوه قضاییه یاد آور شد: اخیرا قانون بسیار خوبی در مجلس به تصویب رسیده که بر اساس آن اگر دولت لوایح قضایی را حداکثر تا شش ماه به مجلس ارسال نکند رییس قوه می تواند آن را مستقیما به مجلس بفرستد.
وی افزود: مصوبه مجلس بسیار خوب است و برخلاف نظر عده ای که آنرا خلاف قانون اساسی می دانند، به هیچ وجه با قانون اساسی مغایرت ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نباید لوایح قضایی مجددا در دولت تدوین شود افزود: برخی اعضای شورای نگهبان معتقدند لوایح قضاییی باید مستقیما به مجلس ارسال شود.
رییس دستگاه قضا، لایحه پلیس قضایی را از ضرورت های این دستگاه خواند و گفت: طبق برنامه پنجم توسعه، دستگاه قضایی موظف بود لایحه پلیس قضایی را در سال نخست تهیه و تدوین کند که این کار صورت گرفت اما متاسفانه در دولت قبلی بایگانی شد.

**** جذب بیش از دو هزار قاضی در سه سال گذشته
رییس قوه قضاییه منشا بسیاری از مشکلات این قوه را کمبود نیروی انسانی خواند و افزود: برای برطرف کردن این مشکل کارهایی انجام شده که از جمله آن ها جذب دو هزار قاضی در طول سه سال گذشته است.

وی ادامه داد : تا پایان امسال بیش از 900 نفر از قضات جدیدی که کار آموزی خود را تمام کرده اند به دستگاه قضا اضافه خواهند شد.
وی با بیان اینکه در سال های 90 و 91 به ترتیب 650 و 300 قاضی جدید جذب دستگاه قضایی شده اند افزود: طبق برنامه پنجم توسعه ، دستگاه قصایی می تواند تا پایان این برنامه چهارهزار قاضی را جذب کند.
آیت الله آملی لاریجانی یاد آورشد : قبل از جذب قضات جدید دستگاه قضایی حدود هشت هزار قاضی داشت و با جذب چهار هزار قاضی جدید دستگاه قضا از نظر نیروی انسانی قضاوت توان جدیدی را پیدا خواهد کرد.

** بازسازی دانش قضایی با آموزش های حین خدمت
رییس قوه قضاییه به موضوع آموزش کارآموزان حین خدمت اشاره کرد و گفت: این طرح توسط معاونت قوه و با روش های جدید در حال انجام است و باید توسعه یابد.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نحوه اشتغال قضات باید به گونه ای باشد که دانش قضایی آنها در حین خدمت بازسازی شود، گفت: نکات مربوط به قوانین جدید مانند قانون مجازات اسلامی باید در جلسات آموزش حین خدمت مطرح شود.

وی اظهار داشت باید آموزش بخشی از کار قاضی باشد و برای این کار نیازمند افزایش نیروی انسانی هستیم تا پرونده ها معطل نماند و وقت معقولی برای دانش افزایی قضات اختصاص یابد.
رییس قوه قضاییه به اقدامات فرهنگی صورت گرفته در دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: با تاسیس معاونت فرهنگی، بحث های فرهنگی و اخلاقی جدی گرفته شد و باید در این زمینه تحول صورت گیرد.

**بکارگیری مجدد قضات بازنشسته
رییس قوه قضاییه درباره بکارگیری مجدد قضات بازنشسته گفت: هرچند این کار خلاف قانون است اما بکارگیری مجدد بازنشستگان کار درستی است و باید از تجارب آنان استفاده شود.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در مقاطع مختلف به دستگاه قضایی عنایت ویژه داشته اند، افزود: ما بکارگیری قضات بازنشسته را بصورت کتبی از محضر رهبر انقلاب تقاضا کردیم و ایشان اجازه دادند این کار انجام شود اما این بکارگیری نباید به صورتی باشد که هر کس تقاضا کرد با پاسخ مثبت مواجه شود.

** اعلام انفصال قضات متخلف به مصلحت قوه قضاییه است
رییس قوه قضاییه به موضوع اعلام انفصال برخی قضات متخلف از دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: عده ای در دادسرای انتظامی قضات معتقد بودند این موضوع نباید اعلام عمومی شود اما اینجا اقرار می کنم که تمام مسوولیت آن با بنده است و قطعا اعلام این موضوع به مصلحت دستگاه قضایی خواهد بود.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: اگر موضوع انفصال ها اعلام نشود برخوردها بازدارندگی نخواهد داشت و چهره قوه قضائیه مخدوش می شود و قطعا اگر این مسائل را اعلام کنیم شبهه را از بقیه زدوده ایم.

رییس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت بازسازی تشکیلات این دستگاه، مواردی همچون تاسیس معاونت پیشگیری از وقوع جرم، معاونت راهبردی، معاونت فرهنگی و مرکز آمار و فناوری در قوه قضاییه را از جمله فعالیت های انجام شده در این زمینه عنوان کرد.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: تأسیس معاونت پیشگیری از وقوع جرم کار بسیار مهمی بود زیرا پیشگیری از وقوع جرم وظیفه ای است که به موجب قانون اساسی برعهده قوه قضائیه است ولی لایحه ای که در این زمینه تهیه شد به سرنوشت عجیبی گرفتار آمد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

وی گفت: این لایحه بزودی در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح خواهد شد.
رییس قوه قضاییه همچنین به تأسیس مرکز رسانه قوه قضائیه اشاره کرد و افزود : مرکز رسانه تاسیس شد تا کار رسانه در قوه قضائیه متمرکز شود و این مرکز در فکر این است که بتواند یک شبکه تلویزیونی برای دستگاه قضایی ایجاد کند و ما امیدواریم این شبکه بتواند زودتر کار خود را شروع کند.

آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به پیشنهاد یکی از کارکنان دادگستری استان کرمانشاه مبنی بر تأسیس بانک مختص به قوه قضائیه گفت: با تاسیس بانک موافق نیستم، زیرا ممکن است دستگاه قضایی کم کم آلوده شود و مشکلاتی نظیر آنچه در مشهد و در رابطه با موسسه میزان اتفاق افتاد، ایجاد شود.

رییس قوه قضاییه در رابطه با موضوع افزایش حقوق کارکنان دستگاه قضایی گفت: در رابطه با افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دستگاه قضایی، یک کارگروه در قوه قضائیه تشکیل و این موضوع ابلاغ شد اما معاونت راهبردی ریاست جمهوری معتقد است این امر خلاف قانون است و در نتیجه ما در حال بررسی این موضوع هستیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٩٢, ٢١:٣٣

   

پر مبحث ترین ها