سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روزنامه اسپانیایی: اشتون به تهران آمد تا یخ ها را هر چه بیشتر آب کند

اشتون که همچنین هماهنگ کننده هیئت های شش قدرت بزرگ در مذاکرات هسته ای با ایران است شنبه شب به دعوت محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به تهران رسید و روز یکشنبه ، یک ساعت با وی دیدار کرد.
روزنامه ال پائیس اسپانیا در گزاشی با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران و ذوب فزاینده یخ های روابط ایران و غرب نوشت: کاترین اشتون روز یکشنبه در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ملاقات کرد.

به گزارش سرویس بین الملل تیک Tik.ir، سفر اشتون به ایران که پس از سفر خاویر سولانا ، مسئول قبلی دیپلماسی اروپا در سال 2008میلادی برای نخستین بار در چنین سطحی صورت می گیرد، بیان کننده این است که مذاکرات هسته ای در حال فراهم کردن زمینه برای آب شدن یخ هاست، همچنین نشان دهنده تمایل وی برای پشتیبانی از بخش های میانه روتر ایران است که از این روند حمایت می کنند. این موضع به علاوه راه را به سوی عادی سازی مناسبات دیپلماتیک و تجاری باز می کند.

اشتون که همچنین هماهنگ کننده هیئت های شش قدرت بزرگ در مذاکرات هسته ای با ایران است شنبه شب به دعوت محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به تهران رسید و روز یکشنبه ، یک ساعت با وی دیدار کرد.

رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا پس از این دیدار در کنفرانس خبری مشترک هشدار داد که مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران "دشوار" هستند و "تضمینی برای موفقیت" جهت دستیابی به توافق نهایی وجود ندارد. اشتون افزود: "اما اعتقاد دارم که حمایت مردم ایران از فعالیت وزیر (ظریف) و گروهش و حمایت جامعه بین المللی از کار من برای آن که سعی در رسیدن به موفقیت کنیم بسیار اهمیت دارد".

هر دو طرف علائمی از تمایل برای جبران زمان از دست رفته در سال های اخیر در نتیجه پرونده هسته ای و مدیریت آن از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق نشان داده اند. اینک در بدو مذاکرات پس از طرح اقدام توافق شده در نوامبر گذشته چشم اندازهایی به سوی همکاری های تجاری ارزشمند گشوده شده است.

هر چند که در حال حاضر برچیدن تحریم ها به شکل محدودی صورت گرفته است همه خواستار آن هستند که در قبال آبنده در جایگاه خوبی قرار گیرند. ایران نه تنها دارای یکی از برزگترین ذخایر منابع هیدروکربوری جهان است، بلکه بازار هشتاد میلیون نفری تقریبا بکری نیز هست.

این موضوع توضیحی بر این است که تهران در سه ماه اخیر بیش از سراسر دومین دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد پذیرای وزرای اروپایی بود. در پی دیدار دسامبر گذشته اما بونینو، وزیر خارجه وقت ایتالیا، کارل بیلد سوئدی، دیدیر ریدرس بلژیکی، رادوسلاو سیکورسکی لهستانی و هفته گذشته هم خوسه مانوئل گارسیا مارگایو اسپانیایی به ایران رفتند.

اشتیاق اروپا برای احیای مناسبات تجاری موجب شده تا آمریکا به شرکای خود هشدار دهد که "ایران برای معامله گشوده نیست". این پیامی بود که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیداری در اواخر فوریه به لوران فابیوس، همتای فرانسوی اش داد. همچنین پیام هایی از سوی نمایندگان مختلف آمریکایی از لندن تا آنکارا و در داووس بین جامعه بازرگانی بین المللی انتشار یافته اند.

ترس آن ها و همچنین ترس لابی اسرائیلی که به آن دامن می زند این است که کاهش محدود تحریم ها که با هدف تشویق به همکاری هسته ای به تهران ارائه شده است موجب هجوم سرمایه گذارانی شود که مشتاق به سهم بردن هستند و این که چارچوب انتقام گیری اقتصادی که از دید آن ها تضمینی برای تعهد ایران است فرو ریزد. بنابراین گفت و گوی آغاز شده در بیستم ژانویه گذشته تنها آغاز روندی طولانی است که افراد کمی معتقدند می تواند در شش ماهی که در ابتدا پیش بینی شده تکمیل گردد.

از یک سو، مذاکرات فنی به آهستگی پیش می روند. دور آخر که جمعه گذشته در وین پایان یافت از سوی ایرانی ها "ارزشمند و مفید" خوانده شد، اما باید در هفته های آینده هم ادامه یابد. از سوی دیگر، مذاکرات سیاسی بین شش کشور و ایران روز هفدهم مارس باز هم در پایتخت اتریش از سر گرفته خواهند شد. در آنجاست که اشتون به عنوان هماهنگ کننده، مسئله هسته ای را مطرح خواهد کرد. او در تهران بر موضوعات دوجانبه متمرکز خواهد بود.

رئیس دیپلماسی اروپا علاوه بر روحانی و ظریف با علی لاریجانی، رئیس پارلمان و یکی از متنفذترین سیاستمداران محافظه کار و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز دیدار می کند. او همچنین به اصفهان سفر کرد، شهری که جمهوری اسلامی ایران آن را به عنوان ویترین توانایی گردشگری خود نشان می دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٢, ١٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها