سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نیویورک تایمز: بحران اوکراین، ضربه گیر ایران

گری سیمور در این باره می گوید: ایرانی ها در حال حاضر در موضوع اوکراین سیاست صبر و انتظار پیشه کرده اند. آنها به هر جهت تمایل زیادی برای سازش ندارند اما پس از بحران اوکراین منتظر می مانند تا ببینند این بحران چگونه خاتمه خواهد یافت.
همزمان با تشدید تنش بین روسیه و کشورهای غربی بر سر بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه پس از رفراندوم روز یکشنبه در این منطقه خودمختار، گفت و گوهای هسته ای بین ایران و گروه 1+5 کاملا تحت الشعاع این اختلاف بزرگ و عمیق بین روسیه و غرب قرار گرفته است.

به گزارش عصر ایران روزنامه آمریکایی " نیویورک تایمز" با اشاره به این موضوع می نویسد: هرچند که مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 ، هیچ ارتباط مستقیمی با اوکراین ندارد ، اما بحران اوکراین بر این مذاکرات سایه انداخته است.

بر اساس این گزارش موفقیت گروه 1+5 مرهون همبستگی میان گروه در مجاب کردن ایران به پذیرش یک راه حل دیپلماتیک برای حل و فصل مساله هسته ای این کشور است.
نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان نزدیک به موضوع می نویسد: اگر پس از بحران شبه جزیره کریمه، روسیه سیگنال های ضعیف شدن همکاری خود با غرب را بفرستد ؛ فشار به تهران در موضوع هسته ای کاهش خواهد یافت .

یک مقام آمریکایی روز یکشنبه گفت اگر رفراندوم شبه جزیره کریمه مثبت باشد و این منطقه به خاک روسیه ملحق شود وضعیت مذاکرات گروه 1+5 با ایران نگران کننده تر خواهد شد.
وی گفت: ما همه امیدواریم وضعیت کنونی در اوکراین هیچ تاثیری در گفت و گوها با ایران بر سر برنامه هسته ای نداشته باشد. امیدواریم روسیه با اقدامات خود این گفت و گوها را به خطر نیندازد.

نیویورک تایمز می نویسد: اما کارشناسان و تحلیلگران خارج از دولت دیدگاه ها و نگرانی های صریح تری در این باره دارند.
" گری سیمور" مشاور امور خلع سلاح هسته ای در دولت اول اوباما در این باره می گوید: اگر روسیه به دلیل الحاق کریمه به خاکش از سوی غرب مورد تحریم قرار گیرد و به طور متقابل مسکو به این تحریم ها واکنش نشان دهد، وضعیت گروه 1+5 که در حال مذاکره با ایران است ، به هم خواهد پیچید.

این کارشناس آمریکایی می افزاید: " مشکل این خواهد بود که اگر ایران احساس کند در بین اعضای گروه 1+5 اختلاف افتاده است ، فشار کمتری را برای عقب نشینی در موضوع هسته ای احساس خواهد کرد. ایرانی ها در حال حاضر در موضوع اوکراین سیاست صبر و انتظار پیشه کرده اند. آنها به هر جهت تمایل زیادی برای سازش ندارند اما پس از بحران اوکراین منتظر می مانند تا ببینند این بحران چگونه خاتمه خواهد یافت.
telegram 19dey.com
طلایی زاده    7 فروردین 1393 15:58
درمعادلات سیاسی امروزه همواره موضعگیریها چون بازی شطرنج است یعنی بایدوباید از هر تغیر وتحول در روابط بین الملل منافع ملی مطمح نظر باشد .
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٢-١٣٩٢, ١٠:١٢

   

پر مبحث ترین ها