سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافق با ایران نزدیک است

بروز شده : ۴-٠٢-١٣٩٣, ١٠:۵۶    نسخه چاپی    
مذاکره کنندگان ایرانی و غربی در حال کار بر روی پیش نویس توافق نهایی هستند و انتظار می رود ماه آینده متون تنظیم شده را مورد مقایسه قرار دهند.
در حالیکه مذاکرات هسته ای ایران برای دستیابی به یک توافق جامعه تقریبا به نیمه مسیر شش ماهه اش رسیده، هر دو طرف از پیشرفت کند و با ثبات در از بین بردن شکاف ها خبر می دهند- اما هنوز توافقی صورت نگرفته است.

دیوید ایگناتوس ستون نویس روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی برای این نشریه نوشت: یکی از نشانه های مثبت این مسئله برنامه مقدماتی بود که طی ماه جاری برای کاهش تهدید ناشی از راکتور آب سنگین در حال ساخت در اراک انجام شد. در ماه دسامبر که در تهران با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران صحبت کردم، به نظر می رسید اراک عاملی برای شکست توافق باشد اما به نظر می رسد مذاکره کنندگان دریافته اند که یک راه حل «برد-برد» باید به چه شکل باشد.

فرمول توافق بر سر اراک اخیرا در مجله Arms Control Today منتشر شد. این فرمول پیشنهاد می کند که راکتور را با سوختی با غنای کمتر تغذیه کنند و با قدرت کمتری آن را به راه اندازند. بازده آن بیشتر به ایزوتوپ های پزشکی که ایران به آن نیاز دارد، نزدیک خواهد بود تا پلوتونیومی که غرب ترس از تبدیلش به بمب را دارد.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هفته گذشته گفت: «مسئله تقریبا حل شده است.» این پیشنهاد مورد توافق حاکی از «طراحی دوبارخ راکتور اراک و کاهش تولید پولوتونیوم آن به یک پنجم است.»

مقامات نزدیک به مذاکرات در شرایطی که به ضرب الاجل 20 جولای نزدیک می شویم، چندین بعد جالب از دور نخست بحث را بیان کرده اند:

- با وجود رفتار مقابله ای ولادیمیر پوتین در قبال اوکراین، روسیه همچنان نقشی سازنده در مذاکرات ایفا می کند. مقامات آمریکا معتقدند که پوتین اساسا مخالف یک ایران مسلح به سلاح هسته ای است و عقیده دارد نقش روسیه به عنوان یک قدرت بین المللی با شرکت در ائتلاف «گروه 1+5» تقویت شده است. مذاکرات هسته ای، تاثیر و نفوذی به پوتین می بخشد که وی تمایلی به از دست دادنش ندارد.
- ایران همچنان جایگاه عملگرای خود در مذاکرات را با صحبت های ضدغربی پرسرو صدا در می آمیزد. در میان سخنانی از این دست، اظهارات صالحی در مورد اینکه ایران هیچ مشکلی با بازگشایی سایت پارچین به روی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارد، نشانه ای از عملگرایی ایران بود.

- مذاکره کنندگان در هر دو طرق چارچوب زمانی شش ماهه ای که در توافق موقت ماه نوامبر در ژنو نهایی شد و برنامه هسته ای ایران را موقتا متوقف می کند را جدی گرفته اند.
مقامات آمریکا و اروپا در ابتدا اعتقاد داشتند که ممکن است نیازی به تمدید قرارداد موقت باشد و شش ماه دیگر را به این دوره شش ماهه افزودند. اما حال به نظر می رسد تمرکزها بر همان ضرب الاجل است- یکی از دلایل اصلی این است که ایران خواستار کاهش تحریم ها است و دلیل دیگر اینکه انتخابات ماه نوامبر آمریکا می تواند منجر به روی کار آمدن کنگره ای محافظه کارتر شود که حمایت کمتری از یک توافق داشته باشند.

مذاکره کنندگان ایرانی و غربی در حال کار بر روی پیش نویس توافق نهایی هستند و انتظار می رود ماه آینده متون تنظیم شده را مورد مقایسه قرار دهند.
مهمترین مشکلی که حل آن به مهارت زیادی نیاز دارد، محدود کردن غنی سازی اورانیوم ایران در سطحی است که برای برنامه هسته ای غیرنظامی مناسب باشد. توافقنامه ژنو «حق هسته ای ایران با اهداف صلح آمیز» که شامل «برنامه غنی سازی با تعریف متقابل و محدودیت های عملی و اقدامات شفاف سازی» می شود را تایید کرده است. اما این زبان در عمل به چه معنا است؟ ایران در حال حاضر 19 هزار سانتریفیوژ دارد؛ چه تعداد از آنها باید متوقف شوند؟

آمریکا به دنبال افزایش چارچوب زمانی فرار هسته ای ایران است. رابرت اینهورن که از سال 2009 تا 2013 مشاور دولت اوباما در امور ایران بوده، معتقد است اگر به ایران امکان فعالیت شش هزار سانتریفیوژ IR-1 با ذخیره 500 کیلویی اورانیوم 3.5 درصدی داده شود، زمان فرار هسته ای جمهوری اسلامی 12 ماه خواهد بود. اگر تعداد این سانتریفیوژها به دو هزار دستگاه کاهش بیابد و ایران اجازه نگهداری هزار و 500 کیلو اورانیوم 3.5 درصدی داشته باشد، زمان این فرار هسته ای به 12 تا 14 ماه افزایش خواهد یافت. مذاکره کنندگان طی سه ماه آینده بر چنین محاسبات فنی متمرکز خواهند بود.
جزئیات توافق احتمالی قابل مشاهده است اما هنوز اراده ای در ایران انقلابی برای سازش دیده نمی شود.

منبع: فرارو
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٢-١٣٩٣, ١٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها