سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روزی مردم به دلسوزی دولت روحانی پی‌خواهند برد

دولتمردان کنونی باید با هزینه کردن درست درآمدها برای نیازهای واقعی مردم و نیازمندان جامعه، روند غلط چند سال اخیر را اصلاح کنند.
علی شکوهی در یادداشت اول دفتر روزنامه ایران نوشت: انتظار از دولت روحانی این بوده و هست که هدفمندی یارانه ها را دوباره هدفمند کند و از هدر رفتن منابع مالی کشور جلوگیری به عمل آورد.
درباره هدفمندی یارانه ها، چند نکته مهم قابل طرح است:
1- ادامه پرداخت یارانه به سوخت، شدنی نبود و نیست و گران شدن اقلام سوخت کاملاً طبیعی است و بنابراین اجرای طرح هدفمندی در مجموع، هم مفید است و هم گریزناپذیر.

2- هیچ دلیل منطقی و اقتصادی وجود نداشت و ندارد که با گران شدن اقلام سوخت و انرژی، درآمد حاصل از آن را باید به صورت نقدی در میان مردم توزیع کرد.
مهم این است که این ارقام با اولویتی که در کلیت نظام در نظر گرفته می شود، به سود و نفع مردم هزینه شود.

3- توزیع نقدی درآمد حاصل از گران شدن انرژی، اقدامی غلط بود که در دولت قبلی سنگ بنای آن گذاشته شد.
یارانه نقدی به مردم، بر حجم نقدینگی کشور افزود و پایه پولی کشور را تغییر داد و تورم بزرگی را پدید آورد.

4- توزیع نقدی یارانه میان همه مردم به صورت مساوی، وجهی ندارد. دلیلی ندارد که همه مردم اعم از نیازمند و ثروتمند، به صورت یکسان از کمک دولت برخوردار شوند.
طبعاً همه کسانی که برخوردارند و امکانات مادی زیادی دارند، از کسانی محسوب می شوند که از خدمات دولت در ایجاد امنیت و ثبات و رفاه، بیشتر بهره می برند و غالب آنان هم به اندازه ای که در عرف کشورهای دیگر مرسوم است، مالیات نمی دهند.
حتماً باید نیازمندان را مورد حمایت قرار داد نه همه افراد جامعه، حتی طبقه مرفه و غنی را که نیازی به این کمک ندارند.

5- دولت روحانی اعلام کرد که یارانه را به نیازمندان اختصاص خواهد داد اما اکنون روشن شده که این کار نیازمند اطلاعات درستی از درآمد مردم است که البته نداریم.
چگونه می شود باور کرد که 90 درصد مردم ما درآمد زیر یک میلیون و 60 درصد آنان، درآمد زیر 600 هزار تومان دارند؟
این آمار و اطلاعات نیازمند پالایش است و حتماً نباید مورد قبول واقع شود. باید راهی برای تشخیص نیازمندان از افراد بی نیاز جامعه پیدا کرد تا مجبور نباشیم مانند گذشته عمل کنیم و به همه یارانه بدهیم.

6- دولت بر اساس مصوبه مجلس باید از دادن یارانه به همه کسانی که ثبت نام کرده اند، خودداری کند.
نمی گوییم آن تهدیدهایی که اعلام شد، عملی شود و جریمه کردن کسانی که اطلاعات غلط داده اند در دستور کار قرار گیرد اما دست کم باید اقشار بی نیاز به یارانه، هر چه زودتر از فهرست دریافت کنندگان خارج شوند.

7- بر این باورم که اگر مردم در جایی مانند حوزه بهداشت، تغییرات ملموسی را احساس کنند و معلوم شود که یارانه ها به صورت درست و منطقی هزینه می شود، هیچ شکایتی از قطع یارانه ها نخواهند داشت.
حتی اگر کل یارانه مردم قطع شود اما در بیمارستان و درمانگاه و داروخانه و مطب پزشکان، سهم مردم در پرداخت هزینه های بهداشت و درمان کاهش یابد و حتی به صفر برسد، مردم قانع خواهند شد و به دولت اعتماد خواهند کرد.

8- تمام کردن روند پرداخت یارانه به مردم، همان بیرون کشیدن عاقلانه آن سنگی است که روزی در چاه افتاد و امروز همه را دچار زحمت کرده است.

این کار باید صورت گیرد.
دولتمردان کنونی باید با هزینه کردن درست درآمدها برای نیازهای واقعی مردم و نیازمندان جامعه، روند غلط چند سال اخیر را اصلاح کنند.
روزی مردم درخواهند یافت که همین دولتی که روند نادرست توزیع یارانه را اصلاح کرده، دلسوزتر از دولتی است که با توسل به اقدام های پوپولیستی و عوامفریبانه، پول ناچیزی را به جیب مردم ریخت اما امکانات زیادی را از سر سفره آنان بر باد داد و کمر اقتصاد کشور را شکست.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩٣, ١١:٠٩

   

پر مبحث ترین ها