سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مقاومت تیم هسته ای در برابر زیاده خواهی‌ها

راند چهارم مذاكرات هيچ-هيچ شد

سيد عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نيز عصر جمعه به وقت وين در جمع خبرنگاران ایرانی گفت که در این دور از مذاکرات که مذاکراتی جدی برای نگارش متن بود، پیشرفت جدی صورت نگرفت.
چهارمین دور مذاکرات رسمی ایران و 1+5 در شرايطي شامگاه جمعه به پايان رسيد كه به گفته اعضاي تيم مذاكره كننده ايراني پيشرفت خاصي در اين دور از مذاكرات حاصل نشده و نگارش توافق نهايي و به دورهاي بعدي مذاكرات موكول شده است .

مذاكرات وين 4، از روز چهارشنبه هفته گذشته در حالي به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی با حضور روسای هیات های کشورهای مذاکره کننده در مقر سازمان ملل متحد وين آغاز شد كه پيش‌تر مذاکره کنندگان ایران و 1+5 نگارش متن توافق نهایی را حساس و دشوار توصیف کرده اما از آمادگی کامل برای حل و فصل این موضوع خبر داده بودند.در اين دور از گفت و گو های هسته ای قرار بود تدوین و نگارش مکتوب متن مشترک توافق نهایی هسته ای ایران و 1+5 آغاز شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در بدو ورود به وین، این مرحله از مذاکرات هسته ای را بسیار سخت و دشوار خوانده بود اما در عین حال تاکید کرده بود که مذاکره کنندگان ایران با عزمی راسخ برای دفاع از حقوق ملت ایران و حفظ آن گفت و گو خواهند کرد.

عباسی عراقچی سخنگوی گروه مذاکره کننده هسته ای ایران نیز در مورد سه مرحله مذاکره تا 30 تیرماه، گفته بود كه دو دور از مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در خردادماه برگزار می‌شود و دور سوم گفت و گو ها نیز برای تیرماه پیش بینی شده که بسیار فشرده و طولانی مدت خواهد بود.

خبرگزاری دولتی ایتارتاس روسیه روز چهارشنبه به نقل از یک مقام آگاه دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق در این دور از نشست ممکن دانسته بود.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون ظهر چهارشنبه به وقت محلی بعد از پایان نشست افتتاحیه ایران و گروه 1+5، در نشست خبری با خبرنگاران با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران و شش کشور عضو گروه پنج به علاوه یک مصمم به رسیدن به توافق نهایی هستند،گفت: هر دو طرف به تمامی تعهدات خود تاکنون عمل کرده اند. وي در عین حال با صراحت گفت که مذاکرات بسیار سخت است. زیرا مباحث فنی آن را پیچیده کرده است.

دومين روز از مذاكرات ايران و 1+5 در حالي صبح پنجشنبه به وقت وين با دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد كه عباس عراقچي عضو ارشد تيم مذاكره كننده ايران به طور همزمان مذاكرات خود را با هلگا اشمید معاون كاترين اشتون برگزار کرد.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از ديدار روز پنجشنبه ظريف و اشتون در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در دومین روز مذاکرات ایران و1+5 کارهای زیادی انجام دادیم،گفت: نمی توانم جزئیات مذاکرات را به شما بدهم ولی می توانم بگویم در این روز بسیار سخت کار کردیم و فکر می کنم مذاکرات روز پنجشنبه بسیار مفید بود.

عباس عراقچي معاون وزير امور خارجه نيز در پايان روز دوم مذاكرات با اشاره به مذاکرات روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه ایران و 1+5 گفت که مذاکرات خوب، سخت و کند اما در فضای حسن نیت پیش می‌رود.

در حالي كه در پايان روز پنجشنبه سایمون گس عضو گروه مذاکره کننده انگلیس و یک عضو هیات مذاکره کننده چینی نسبت به روند مذاکرات وین4 ابراز خوشبینی کردند سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه جو حاکم در اين دور از مذاكرات را متغیر دانست و گفت كه تلاش‌های جدی برای نوشتن پیش‌نویس در برخی ابعاد انجام می‌شود اما نکته اصلی این است که پارامترهای توافق آینده به طور فشرده مورد بحث قرار گرفته است اما هنوز مباحث بسیاری باقی مانده است.

صبح جمعه و در آغاز سومين روز از مذاكرات وين 4 سید عباس عراقچی و وندی شرمن مذاكره كننده ارشد آمريكا با یکدیگر دیدار کردند.هم‌چنین عراقچی با معاونان وزیران خارجه سه کشور اروپایی نيز به مدت یک ساعت دیدار کرد.

اما روز جمعه العربیه طی خبری فوری مدعی شد که گفتگوهای دوجانبه ایران و آمریکا شکست خورده است كه ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خبر العربیه آن را کاملا دروغ خواند و گفت كه نمایندگان ایران و آمریکا صبح جمعه به مدت 3 ساعت بایکدیگر دیدار كردند و دو طرف مذاکرات جدی و صریحی داشتند.

عصر جمعه نيز یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران غربی گفت که اختلافات قابل توجهی بین طرفین وجود دارد و ایران باید تصمیم دشواری بگیرد همچنين یک مقام آگاه نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌یی کشورمان در وین به ایسنا گفت كه غرب باید زیاده‌خواهی را کنار بگذارد و ارزیابی دقیقی از واقعیات موجود در صحنه داشته باشد كه اين صحبت‌ها از وجود اختلاف نظر و جدي‌تر شدن مذاكرات هسته‌اي براي نگارش توافق جامع حكايت داشت.

به نظر می‌رسد موضوعاتی از جمله مدت زمان اجرای توافق جامع یکی از مهم‌ترین اختلاف‌نظرها میان دو طرف بوده است. ایران خواستار زمانی بین 5 تا 7 سال بوده اما به نظر می‌آید طرف غربی زمانی بیش از 20 سال را پیشنهاد کرده‌است.

دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت 30/17 دقیقه به وقت محلی روز جمعه در شرایطی به پایان رسید که در بخشی از دیدار روسای هیات های نمایندگی ایران و 1+5 وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا و سرپرست هیات مذاکره کننده این کشور در وین حضور یافت.

با پايان مذاكرات وين 4 ، یک مقام رسمی نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام كرد كه در این مذاکرات هیچ پیشرفتی نداشتیم. در همه موضوعات اختلاف وجود دارد و البته این موضوع طبیعی است. زیرا هیچ کس نباید انتظار پیشرفت ملموس را در این مدت داشته باشد.البته مذاکرات ادامه خواهد داشت و در خرداد ماه حداقل دو دور مذاکره خواهیم داشت، اما تاریخ دقیق آن نیازمند نهایی کردن همه طرف ها است.

سيد عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نيز عصر جمعه به وقت وين در جمع خبرنگاران ایرانی گفت که در این دور از مذاکرات که مذاکراتی جدی برای نگارش متن بود، پیشرفت جدی صورت نگرفت.

این عضو تیم مذاکره‌ کننده ایران با اشاره به پایان گام اولیه توافق ژنو در 30 تیرماه اظهار کرد: اگر تا آن تاریخ به نتیجه نرسیم فکر می‌کنیم که به چه شکل جلو رویم و اگر به نتیجه نرسیم هنوز شش ماه دیگر فرصت داریم و می‌توان آن را تمدید کرد. امیدواریم تا قبل از آن زمان، توافق نهایی صورت گیرد، البته به شرط این‌که تامین کننده خواسته‌های ما و حقوق ملت ایران باشد.

او وجود اختلافات 13 گانه در مذاکرات را رد کرد و تاکید کرد که اختلافات را اگر بشمریم خیلی بیش‌تر است و اصل مذاکره برای رفع اختلاف‌هاست. در این جلسه پیشرفت خاصی نداشتیم اما روند رو به جلو است.

مذاكره كننده ارشد ايران اظهار کرد : فشار خاصی برای این‌که مذاکرات به هر قیمت تا پایان تیرماه انجام شود و به توافق برسیم وجود ندارد و اگر به توافق نرسیم فاجعه‌ای رخ نداده است؛ در عین حال که این زمان برای شش ماه قابل تمدید است. البته همه معتقدند اگر توافق در شش ماه اول به نتیجه برسد بهتر است چون ممکن است در اروپا و آمریکا تحولاتی رخ دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٢-١٣٩٣, ١٠:۴٩

   

پر مبحث ترین ها