سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لس انجلس تایمز: صراحت بیشتر ایرانی ها نسبت به 1+5

ایرانی ها با توجه به نیت غرب مبنی بر محدود کردن توانایی هسته ای این کشور صرفاً درحد تولید انرژی و نیز محدودیت تحقیقات هسته ای، نگران هستند .
روزجمعه، دور سرنوشت ساز مذاکرات بین المللی درباره برنامه هسته ای ناگهان متوقف شد و دیپلمات های غربی اذعان داشتند که پیشرفتی کمتر از آنچه امیدوار بودند به دست آمده است و از آن گلایه داشتند که ایران مانع از آن می شود که تلاش ها برای دستیابی به توافقی هسته ای در 9 هفته باقی مانده از مهلت تعیین شده بیستم ژوئیه به نتیجه برسد.

به گزارش «تیک» Tik.ir، در این میان دیپلمات های ایرانی نسبت به همتایان غربی خود صراحت بیشتری داشتند. خبرگزاری محافظه کار فارس به نقل از یک مقام رسمی ناشناس ایران عنوان کرد: هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. ما درتمام مسائل اختلاف داشتیم."

یک مقام ارشد آمریکایی که طبق مقررات دولت خود خواست نامش ذکر نشود گفت :" بعد از سه روز مذاکره ، دیپلمات های ایران و شش قدرت جهان احساس کردند « درلحظه بسیار دشواری » قراردارند.
این مقام رسمی افزود : هنوز هم اختلافات چشمگیری وجود دارد و لازم است هرچه زودتر پیشرفت های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

بعد از ظهر جمعه، کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، و محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران، برخلاف روال معمول مذاکرات، بدون اظهار نظر رسمی، وین را ترک کردند. وندی شرمن ، معاون وزیر خارجه امریکاو رئیس هیئت مذاکره کننده این کشور نیز بلافاصله بعد از پایان مذاکرات ،در بعد از ظهر روز جمعه ، این کشور را ترک کرد.

ایران وشش قدرت جهان برای رسیدن به توافقی تلاش می کنند که بر اساس آن، ایران خواهد پذیرفت به ازای کاهش تحریم های بین المللی برنامه هسته ای خودرا محدود کند.

درخلال مذاکرات چند ماه اخیر،ایران و این شش قدرت نشان داده اند که بعد از یک دهه مناقشات کینه توزانه، برای رسیدن به توافق مصمم هستند . جلسات این هفته از اهمیت خاصی برخوردار بودند چون در واقع،مذاکره کنندگان بعد از چهار ماه گفتگوهای اولیه تدوین پیش نویس توافق نهایی را آغاز کرده بودند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران گفت :" مناقشه جدی است و اختلافات زیادی وجود دارد . "
اما مقامات امریکایی این هفته را با اصرار بر این نکته آغاز کردند که خوشبینی گسترده درباره دستیابی به توافق بی جهت بود. ظاهراً توقف مذکرات دراین هفته نشان می دهد که آن ها احتمال می دادند شتاب مذاکرت کم شود .

دوطرف هنوز هم درباره مسائل بنیادی اختلاف زیادی دارند . ایرانی ها با توجه به نیت غرب مبنی بر محدود کردن توانایی هسته ای این کشور صرفاً درحد تولید انرژی و نیز محدودیت تحقیقات هسته ای، نگران هستند .

ضمناً دوست ندارند غربی ها زمان دستیابی آنها به توانمندی ساخت جنگ افزار هسته ای را در حالی که آنها برای تولید اورانیوم لازم جهت تولید جنگ افزار هسته ای به شدت تلاش می کنند، طولانی کنند.
باوجود به تعویق افتادن مذاکرات ، مقامات غربی تاکید کردند نظر به اختلاف دو طرف درباره مسائل اساسی ، کند شدن سیر مذاکرات قابل پیش بینی بود. این مقام امریکایی تاکید کرد که دیپلمات ها هنوز هم برای دستیابی به توافق تا زمان مقرر در 20 ژوئیه امیدوارند.

مقامات ایرانی دراین قضیه صراحت بیشتری داشتند.
خبرگزاری محافظه کار فارس به نقل از یک مقام رسمی ناشناس ایران عنوان کرد: هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. ما درتمام مسائل اختلاف داشتیم."
عباس عراقچی ، معاون وزیرخارجه ایران گفت :" این مناقشات بسیار جدی هستند و اختلافات زیادی وجود دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٢-١٣٩٣, ٠٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها