سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لاریجانی: با خاطیان بنزین‌های آلوده برخورد شود

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩٣, ٠٩:۴١    نسخه چاپی    
اینکه در صنعتی همانند خودرو سازی بخشی مانند تحقیق و توسعه خاک می‌خورد نشان‌دهنده این است که رقابتی در این بازار وجود ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد با افراد خاطی در صورت صحت موضوع توزیع بنزین‌های آلوده شد.

به گزارش فارس، علی لاریجانی در همایش مشترک انجمن‌های علمی و مرکز پژوهش‌ها با اشاره به اینکه این همایش فرصتی را فراهم کرد تا انجمن‌های علمی با مجموعه مجلس و شخص وی ملاقاتی داشته باشند، گفت: به نظر من انجمن‌های علمی یک مجموعه قوی و کاری با انگیزه‌های مناسب به وجود آمده است که می‌تواند در کارهای دیوانی و با استفاده از یک سازوکار مناسب کمک قابل ملاحظه‌ای را داشته باشد.

وی افزود: در صحبت‌های دوستان نیز به این مسئله اشاره شد که متأسفانه از این ظرفیت‌ها به خوبی و درست استفاده نمی‌شود و در مرکز پژوهش‌های مجلس نیز ارتباط مناسبی با مراکز علمی برقرار نشده است که دوستان با برگزاری این همایش تلاش کردند تا این نقص را برطرف کنند.
رئیس مجلس ادامه داد: ما می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم تا علاوه بر اینکه یک مجموعه دیوانی فربه نداشته باشیم از نهادهای مردمی که دارای عقلانیت حاکمیتی نیز هستند استفاده کنیم.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با تأکید بر برخی از نکات در خصوص بحث استفاده از انجمن‌های علمی گفت:‌ ما می‌توانیم در بحث قانون‌گذاری از انجمن‌های علمی استفاده کنیم چرا که قانون ریل‌های حرکتی نهادها و قوای دیگر است و اگر این ریل‌گذاری درست انجام شود می‌توانیم کار را به خوبی انجام دهیم.
وی افزود:‌ درست است که ما از سوی مردم انتخاب شدیم اما بالاخره ما هم زلفنون نیستیم و باید بتوانیم در مسائل مختلف که تصمیم‌گیری می‌کنیم از پشتوانه علمی خوبی برخوردار باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید مدل مناسبی برای همکاری انجمن‌های علمی با مجلس تعریف شود، گفت: به نظر من انجمن‌های علمی در مرتبه اول باید بتوانند روی پای خود بایستند چرا که حتی اگر کمک‌هایی از سایر مدیران دولتی دریافت شود ممکن است گرفتار مدیران بدخیم دولتی شوید و نتوانید کمکی را دریافت کنید.
لاریجانی گفت: از این رو بهتر است که شما بتوانید با کرامت بر روی پای خود بایستید البته یکسری امکانات پایه‌ای از جمله مکان در اختیار انجمن‌های علمی قرار بگیرد و آقای فرجی‌دانا نیز می‌توانند یکی از ساختمان‌های شیک وزارت علوم و یا سایر ساختمان‌ها را در اختیار انجمن‌های علمی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه به دلیل عدم وجود بازار رقابتی در کشور نهادها و شرکت‌های دولتی به سراغ انجمن‌های علمی و شرکت‌های R&D نمی‌روند، گفت: یکی از رؤسای شرکت‌های خودروسازی که پیش من آمده بود ادعا می‌کرد که یکی از بخش‌هایی که در این شرکت در حال خاک خوردن است بخش R&D این شرکت خودروسازی بود.

رئیس مجلس ادامه داد:‌ اینکه در صنعتی همانند خودرو سازی بخشی مانند تحقیق و توسعه خاک می‌خورد نشان‌دهنده این است که رقابتی در این بازار وجود ندارد.
لاریجانی با اشاره به برخی از زمینه‌هایی که انجمن‌های علمی می‌توانند در آن به مجلس کمک کنند، تقنین قانون یکی از این موارد است، گفت: در برخی حوزه‌های علمی و قانون‌گذاری ما نیاز به کمک علمی شما داریم.

همچنین رئیس مجلس با اشاره به بحث نظارت از سوی مجلس و کمک انجمن‌های علمی گفت: برخی از موارد نظارتی وجود دارد که باید نظارت بر آن به کمک یک تیم علمی انجم شود.
لاریجانی گفت: به عنوان مثال در بحث بنزین که گفته می‌شود به بنزن آلوده هستند باید نظارت بر این کار به کمک یک تیم علمی انجام شود.

وی افزود: ما در گذشته در اینباره سؤال کردیم و به ما گفتند که مشکلی ندارد اما هم‌اکنون چنین حرف‌هایی زده می‌شود. البته من نمی‌دانم که اینها درست است یا نه اما در صورت درست بودن باید با افراد خاطی برخورد شود، سلامتی مردم شوخی نیست. همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد تا با تشکیل ستادی متشکل از انجمن‌های علمی در مرکز پژوهش‌های مجلس امکان گرفتن نظرات آنان در مواقع ضروری فراهم باشد.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩٣, ٠٩:۴١

   

پر مبحث ترین ها