سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تلویزیون سوئیس: گزارش آژانس در مورد ایران هرگز تا این حد مثبت نبوده است

بروز شده : ٧-٠٣-١٣٩٣, ١٠:١۶    نسخه چاپی    
آژانس بین المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود درباره برنامه هسته ای ایران تاکید کرده که این کشور میزان اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد خود را تا حد زیادی کاهش داده است.
تلویزیون سوییس (Swiss TV)، گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درمورد فعالیت های هسته ای ایران را بی سابقه خواند و گفت: تاکنون این ارگان زیرمجموعه سازمان ملل متحد، هرگز درباره ایران تا این حد مثبت گزارش نکرده بود.
در این گزارش تلویزیونی که متن کامل آن با عنوان ˈتجلیل آژانس از ایرانˈ در پایگاه اینترنتی رادیو و تلویزیون سوییس منتشر شده، آمده است: با آمادگی جدید ایران برای همکاری با آژانس که در جدیدترین گزارش این نهاد بین المللی مورد تاکید قرار گرفته است، امید زیادی وجود دارد که بتوان مشاجره هسته ای با این کشور را برای همیشه حل کرد.

این گزارش می افزاید: آژانس بین المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود درباره برنامه هسته ای ایران تاکید کرده که این کشور میزان اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد خود را تا حد زیادی کاهش داده است.

بر اساس گزارش این رسانه سوئیس، در توافق موقتی ژنو بین ایران و گروه 1+5 تاکید شده بود که تهران باید اورانیوم غنی سازی شده با درصد بالا را تا حد زیادی کاهش دهد و اینک گزارش آژانس بر انجام شدن این مساله مهم، تاکید دارد.
این رسانه با بیان اینکه در گزارش جدید آژانس همچنین بر همکاری بهتر ایران در زمینه شفاف سازی برای فعالیت های نظامی در برنامه هسته ای تاکید شده، آورده است: به نظر می رسد بازرسان آژانس در ایران اطلاعاتی را به دست می آورند که سال ها خواستار آن بودند.

یوکیا آمانو مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه 2 خرداد(23 می) گزارش جدید خود درباره اجرای توافق های پادمان و بندهای مربوط به قطعنامه های شورای امینت درباره ایران را منتشر کرد که در آن تاکید شده بود ایران به تعهدات خود به طور کامل عمل کرده است.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش تایید کرد که ایران از 20 مه 2014 در هیچ یک از تاسیسات اعلام شده خود، اورانیوم بالای پنج درصد غنی شده تولید نکرد و روند رقیق سازی نیمی از مواد هسته ای در قالب اورانیوم غنی شده 20 درصدی را تکمیل کرد.
براساس این گزارش، ایران اقدامات عملی در چارچوب همکاری توافق شده در نوامبر 2013 و 9 فوریه را طبق برنامه انجام داده است.
منبع: ایرنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٣-١٣٩٣, ١٠:١۶

   

پر مبحث ترین ها