سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نامه سرگشاده زیباکلام به سیداحمد خاتمی

جناب آیت‌الله سیداحمد خاتمی؛ بنده یکبار ندیدم که جنابعالی یا سایر ائمه جمعه بعلاوه سایر منتقدین فرهنگی دولت به سروقت این نهادها بروند و محض خالی نبودن عریضه هم که شده یکبار از صداوسیما، شورایعالی انقلاب فرهنگی، یک دوجین دستگاه‌ها و نهادهای تبلیغاتی، شورایعالی حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و ... توضیح بخواهند که در برابر آن 30000 (سی هزار) میلیارد ریالی که از بیت‌المال می‌گیرند، کدام گام جدی و اصولی را برای رشد، گسترش و ارتقاء فرهنگ کشور برداشته‌اند؟
صادق زیباکلام در نامه سرگشاده‌ای خطاب به آیت‌الله سیداحمد خاتمی، گفت: «شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم، چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی به نظر نمی‌رسیدند.»

این استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر مسایل سیاسی و اجتماعی در نامه خود، به انتقادات اخیر امام جمعه موقت تهران از وضعیت فرهنگی کشور اشاره کرده و با مقایسه بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بودجه برخی از نهادهای فرهنگی کشور، آورده است: «اگر وضع فرهنگ کشور آنگونه که حضرتعالی معتقدید خراب است، چرا فقط ارشاد و قوه مجریه می‌بایستی پاسخگو باشند و جنابعالی حاضر نیستید بالاتر از گل به آن 26 نهاد دیگر که 5 برابر ارشاد بودجه‌شان است و به احدی هم پاسخگو نیستند تذکری بدهید و چیزی بفرمائید؟»

وی در ادامه نامه خود، با بیان مطلب فوق، نتیجه گرفته است: «اگر هم به آنان انتقادی ندارید چون کارشان را درست انجام داده‌اند، پس خیلی هم وضع فرهنگی کشور نمی‌تواند آنگونه که می‌فرمائید، آشفته و نابسامان باشد.»

به گزارش ایسنا، متن نامه صادق زیباکلام بدین شرح است:

«بسمه تعالی
محضر ارجمند حضرت آیت‌الله سیداحمد خاتمی
عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران

با سلام و عرض احترام؛ حضرتعالی اخیرا در باب وضعیت فرهنگی کشور و تکلیف دینی دولت در قبال هدایت مردم مطالبی فرموده‌اید که مایل بودم توضیحاتی به استحضار برسانم. پیرامون وظیفه دولت در هدایت اجباری مردم به بهشت بنده هیچ اهلیتی برای اظهارنظر ندارم. فقط مایل بودم از حضرتعالی و برخی آقایان دیگر از جمله حضرت آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه محترم مشهد که قائل به چنین تکلیفی برای دولت هستند استفتاء نمایم که آیا اساساً خداوند به پیامبر فقط وظیفه ابلاغ رسالت را محول کرده بوده و یا آنکه افزون بر ابلاغ رسالت، نبی اکرم(ص) وظیفه داشته تا هر طور که می‌شده مردم را به بهشت هم هدایت نماید؟ همانطور که عرض کردم بنده آگاهی در این فقره نداشته و بیشتر طرح سئوال نموده‌ام.

اصل عرایضم در خصوص انتقادات جنابعالی و سایر منتقدین به عملکرد فرهنگی ده ماهه دولت آقای روحانی می‌باشد. شماری از ائمه محترم جمعه کشور به همراه سایر منتقدین دولت یازدهم، دو ایراد بنیادی نسبت به عملکرد دولت در حوزه فرهنگ دارند. نخست آنکه مدعی‌اند که وضع حجاب و عفاف و فرهنگ از زمان به روی کار آمدن این دولت رو به انحطاط گذارده. سخن دومشان آن است که مسبب این وضعیت دولت یازدهم و سیاست‌های فرهنگی آن از جمله عملکرد وزارت ارشاد بوده است.

بنده در صحت هر دو این مفروضه‌ها تردید دارم. اولا جنابعالی و سایر منتقدین بر چه اساسی می‌فرمائید که وضع فرهنگی در کشور به نسبت قبل بدتر شده؟ اگر مشاهده‌گری در دوران دولت اصولگرا در ایران می‌بود و وضعیت حجاب و عفاف و فرهنگ و هرآنچه که مدنظر آقایان است را لحاظ می‌کرد و امروز وضعیت را با دوران آقای احمدی‌نژاد مقایسه می‌کرد، آیا نتیجه‌گیری می‌کرد که وضعیت فرهنگی آنگونه که مخالفین دولت معتقدند، خیلی دچار انحطاط شده؟ همه ما داریم در این مملکت زندگی می کنیم، مگر واقعا ظرف 10 ماهی که این دولت برسر کار بوده چه تغییر و تفاوت های فاحشی از نظر فرهنگی صورت گرفته که این همه برخی ها از جمله جنابعالی دچار نگرانی شده‌اند؟

اما فرض بگیریم که حق با آقایان است و وضع فرهنگی کشور خراب شده است. سئوال اساسی جناب آیت‌الله خاتمی آن است که مگر وظیفه دولت (به عنوان قوه مجریه) حسب قانون اساسی اصلاح و تهذیب فرهنگ جامعه است؟ اینکه امور فرهنگی جامعه، هدایت و ارشاد مردم، متدین کردن آنان، محجبه نمودن نسوان و .... وظیفه دولت است را جنابعالی یا آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی یا حضرت آیت‌الله موحدی کرمانی یا آقایان دیگر از کدام یک از اصول قانون اساسی استخراج می‌نمایید؟ اصول 113 تا 142 قانون اساسی پیرامون وظایف و مسئولیت های رئیس‌جمهور و قوه مجریه است. این وظیفه که امور فرهنگی و اشاعه آن بایستی توسط دولت انجام بگیرد را جنابعالی از کدام یک از این سی اصل قانون اساسی برداشت می‌فرمائید؟

قانون اساسی به کنار، جناب آیت‌الله خاتمی در کشور قریب به 26 سازمان، بنیاد، نهاد، شورا، مؤسسه، دانشگاه و غیره داریم که شأن نزول تشکیلشان، اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی است. یقیناً جنابعالی مستحضر می‌باشید که شاید کمتر کشوری در دنیا به اندازه ایران بودجه برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیک هزینه می‌کند. اینکه آیا اولویت با آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، محیط زیست و امور عام‌المنفعه زیربنایی است یا تبلیغات اسلامی، محل بحث نیست. اما بودجه‌هایی که صرف این دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌شود، چندین و چند برابر بودجه وزارت ارشاد است. جهت استحضار حضرتعالی بنده صرفا برخی از این دستگاه‌ها و بودجه‌های آنها را ذکر می‌نمایم تا منصفانه‌تر بتوان قضاوت نمود که آیا از قوه مجریه می‌بایستی انتظار اصلاح فرهنگ جامعه را داشته باشیم یا از این 26 دستگاه و سازمان متولی فرهنگی. ارقام ارائه شده بودجه سال جاری این دستگاه‌ها و ارگان‌ها می‌باشد و در انتها برای مقایسه بودجه وزارت ارشاد هم آمده (رقم‌های آخر صفر شده‌اند).

1- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه: 4200 میلیارد ریال
2- شورایعالی حوزه‌های علمیه: 4120 میلیارد ریال
3- سازمان تبلیغات اسلامی: 2350 میلیارد ریال
4- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: 1800 میلیارد ریال
5- جامعه مصطفی العالمیه: 1750 میلیارد ریال
6- نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور: 930 میلیارد ریال
7- سازمان اوقاف و خیریه: 800 میلیارد ریال
8- دفتر تبلیغات اسلامی: 750 میلیارد ریال
9- کانون فرهنگی و نوجوانان: 600 میلیارد ریال
10- حوزه هنری (تبلیغات اسلامی): 430 میلیارد ریال
11- شورایعالی انقلاب فرهنگی: 400 میلیارد ریال
12- شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان: 370 میلیارد ریال
13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: 250 میلیارد ریال
14- مؤسسه نشر آثار حضرت امام خمینی: 190 میلیارد ریال
15- مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی: 120 میلیارد ریال

بودجه این 15 سازمان و نهاد فرهنگی بیش از 19000 (نوزده هزار) میلیارد ریال در سال است. به این مقدار اگر 9700 میلیارد ریال بودجه صداوسیما را بیافزاییم بعلاوه بودجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی دیگری همچون "دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم"، "دانشگاه اصول‌الدین"، "بنیاد پانزده خرداد"، "بنیاد انقلاب اسلامی" و ... را هم در نظر بگیریم بودجه‌ای که سالیانه رسماً صرف امور فرهنگی می‌شود به سرعت از مرز 30000 (سی هزار) میلیارد ریال در سال بالاتر می‌رود. این 30000 (سی هزار) میلیارد ریال بصورت مستقیم برای امور فرهنگی در سال هزینه می‌شود. یک سری دستگاه‌های دیگر هم بصورت غیرمستقیم برای فرهنگ هزینه می‌کنند از جمله بسیج، سپاه پاسدارن، اداره‌جات سیاسی - عقیدتی، شهرداری‌ها و غیره. اگر همه این هزینه‌هایی که صرف امور فرهنگی می‌شود جمع‌آوری شود، رقم واقعی خیلی بیشتر از 30000 (سی هزار) میلیارد ریال در سال خواهد شد.

بحث بر سر آن نیست که آیا مردم راضی هستند از مالیاتی که می‌پردازند و از درآمد کشور این همه برای تبلیغات و امور فرهنگی هزینه شود. بحث بر سر آن است که رقم رسمی 30000 (سی هزار) میلیارد ریال تقریبا 5 برابر بودجه رسمی سالیانه وزارت ارشاد می‌باشد. (کل بودجه سالیانه وزارت ارشاد بعلاوه تمامی نهادهای وابسته به آن در حدود 6000 میلیارد ریال می‌باشد). این فقط 5 برابر بودن بودجه نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی نیست که شگفت‌انگیز است. وزارت ارشاد و زیرمجموعه‌های وابسته به آن هر یک ریالی که هزینه می‌کنند با حساب و کتاب بوده و به دستگاه‌های نظارتی از جمله مجلس پاسخگو هستند. در حالیکه بسیاری از نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی، به هیچ دستگاه و ارگانی در قبال نحوه هزینه‌ها و مخارجاتشان موظف به پاسخگویی و حساب پس دادن نیستند.

علیرغم همه اینها، جناب آیت‌الله سیداحمد خاتمی؛ بنده یکبار ندیدم که جنابعالی یا سایر ائمه جمعه بعلاوه سایر منتقدین فرهنگی دولت به سروقت این نهادها بروند و محض خالی نبودن عریضه هم که شده یکبار از صداوسیما، شورایعالی انقلاب فرهنگی، یک دوجین دستگاه‌ها و نهادهای تبلیغاتی، شورایعالی حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و ... توضیح بخواهند که در برابر آن 30000 (سی هزار) میلیارد ریالی که از بیت‌المال می‌گیرند، کدام گام جدی و اصولی را برای رشد، گسترش و ارتقاء فرهنگ کشور برداشته‌اند؟ اگر وضع فرهنگ کشور آنگونه که حضرتعالی معتقدید خراب است، چرا فقط ارشاد و قوه مجریه می‌بایستی پاسخگو باشند و جنابعالی حاضر نیستید بالاتر از گل به آن 26 نهاد دیگر که 5 برابر ارشاد بودجه‌شان است و به احدی هم پاسخگو نیستند تذکری بدهید و چیزی بفرمائید؟ اگر هم به آنان انتقادی ندارید چون کارشان را درست انجام داده‌اند، پس خیلی هم وضع فرهنگی کشور نمی‌تواند آنگونه که می‌فرمائید آشفته و نابسامان باشد.

شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی بنظر نمی‌رسیدند.
صادق زیباکلام
telegram 19dey.com
سوتی    11 خرداد 1393 22:44
به همان دلیلی که زنان بی حجاب اول انقلاب رفتند زیر حجاب به همان دلیل الان از حجاب فرار می کنند ومی خواهند بی حجاب باشند به بودجه صرف شده یا می شود هم ربطی ندارد آقایونم محض هاپولی فرمودن اون مبلغی که فرمودید بعله هیچ اعتراضی به اون مقامات محترم ندارند
 • +55
محمد    11 خرداد 1393 22:56
ابوسلمان    12 خرداد 1393 07:36
حرف حساب جواب نداره
 • +62
عادل    12 خرداد 1393 08:22
جناب زیبا کلام عزیز شما از فرهنگ و اینا چی می فهمی آخه...حاج آقا خاتمی خودشون آخر فرهنگ و درایت هستن...به جونه خودم...شما آب را در هاون بکوب چون جدیدا" تاثیرگذاره... حاج آقا خاتمی اگه یه خرده فقط خوشگل تر بوده از ژانر فیلمهای ترسناک خارج می شد خودش به تنهایی با قیافش فرهنگ ساز می شد...بله...
 • +51
محمدرضا    12 خرداد 1393 10:44
....لطفا به مخارج مذکور هزینه های دانشگاه های مثل سوره الزهرا یا امام صادق بعلاوه موسسات بین المللی مثل سازمان جهانی تقریب مذاهب و مجمع جهانی اهل بیت یا انتشارات کتب دینی و فرهنگی یا هزینه های جاری سایت ها و روزنامه ها و یا برگزاری همایش ها و سمینار ها ی سالیانه و فصلی و ....رو هم اضافه کنید...
 • +49
ز.آ    13 خرداد 1393 10:42
من که به شخصه راضی نیستم از این پولایی که میخورن و به هیچ کس پاسخگو نیستن. اگه به جای اینهمه موسسه و نهاد واسه جوونا شغل و شرایط ازدواج به وجود بیاد فساد تو جامعه خیلی کمتر میشه و نظر آقایونی مانند آقای خاتمی هم تامین میشه. البته اگه واقعا فقط دغدغه شون همین باشه
 • +46
hplnd    24 خرداد 1393 17:21
جابرامامقلي پور    26 خرداد 1393 15:17
يه بنده خدا    29 خرداد 1393 20:12
حضرت علي ع وقتي به خلافت رسيدن نگفتن اگر لاخي از موي زناتون بيرون باشه شلاق ميخورن و از اين حرفا امام بلافاصله پس از خلافت گفتند كه اگر ديناري از بيت المال قباله ي همسرانتون باشه اونا رو از شما پس ميگيرم .. درضمينه ي فرهنگي هم ايشون همچوم پيامبر فقط وظيفه ي ابلاغ تعاليم خدا رو داشتند نه بيشتر .. شما در كدام روايت ديده ايد كه پيامبر بخواد كسي رو به زور وارد بهشت كنه ... خود خدا گفته لا اكراه في الدين پس منو شما كاره اي نيستيم .. وجالب تر از همه اين كه كساني كه در مقابل حيف و ميل بيت المال و دزدي ها سكوت ميكنند چطور ميخوان مردمو به بهشت ببرن .. ؟؟
 • +34
غفار    2 تیر 1393 13:42
منتظر پاسخ مخاطب متن اشاره شده هستم
 • +16
فرهاد    11 تیر 1393 08:13
درود بر استاد زیبا کلام
واقعا که گل گفتید کاشکی آقایون یه کم عمیق به بیاناتتون فکر وتعمق کنند و نه بخاطر تعصب صرف/ چون تعصب منطق انسان رو کم میکنه
 • +17
شهباز    11 تیر 1393 08:25
من نميدونم كشورهاي ديگه كه هم از نظر فرهنگي هم ازنظر تكنولو‍ي و علم و صنعت و هم ازنظر اقتصادي و ...دقيقه به دقيقه در حال پيشرفت هستن اين همه ارگان.....و دارن يا نه؟
 • +18
حسن    12 تیر 1393 17:43
این یکی از بی عدالتی های این اقایان است که اسلام ودین را با تفکرات خود می سنجند و همه مکلف هستند عمل کنند ولی خودشادن معاف هستند
 • +22
صابر کرمانشاهی    20 اسفند 1393 00:49
به نام خدا و با سلام . تعجبه که آقای زیبا کلام اینقدر از دولت و ارشاد حمایت می کنند . سوالم اینه که مسئولیت صدور مجوز کنسرت ها .چاپ کتب. خط دهی فرهنگی.نشریات با کیه و وظیفه کیست غیر از ارشاده و ارشاد مگه وزارت نیست و وزارت جزو قوه قضائیه است یا مجریه ..خوبه ایشان انصاف داشته باشندو سنجیده صحبت کنند نه از روی تعصب اصلاح طلبی . مگه مجوز تک خوانی خواننده زن رو کی صادر کرده که صدای مراجع هم از این عمل قبیح بلند شد.خجالتی هم خوب چیزیه . شما که در دانشگاه تدریس می کنید اگه با این طرز فکر متعصبانه اصلاح طلبی آمریکایی تدریس دارید پس مدیون دانشجویانتان هستید و باید در نزد حضرت حق پاسخگو باشید .
 • -1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 14
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٣-١٣٩٣, ١۴:١۶

   

پر مبحث ترین ها