سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

السیسی میانجی ایران و عربستان می شود؟

مصر سعی می کند رهبران کشورهای مختلفی را در قاهره جمع کند - هم از کشورهای عربی و هم غربی. این امر به رئیس جمهور جدید کمک خواهد کرد اساس همکاری آینده با آنها را پایه ریزی کند و مناسبات را از نقطه ای جدید آغاز کند.
صدای روسیه نوشت: امارات از طرح عربستان سعودی برای برگزاری کنفرانس بین المللی جهت کمک مالی به مصر استقبال کرد. ملک عبدالله بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر و پیروزی السیسی، شخصا مبتکر برگزاری چنین کنفرانسی شد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در عین حال، رهبری قاهره دعوتنامه ای برای حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مراسم تحلیف السیسی ارسال کرده است. ناظران زیادی به این نکته اشاره می کنند که مصر بعید است بدون توافق ریاض دست به چنین کاری زده باشد. قاهره پس از سرنگونی مرسی با ریاض مناسبات خوبی برقرار کرده است.

خالد عمر خبرنگار مصری در پاسخ به این سئوال که آیا مصر می تواند میانجی نزدیکی احتمالی عربستان سعودی و ایران شود؟ گفت: به عقیده من، مصر سعی می کند رهبران کشورهای مختلفی را در قاهره جمع کند - هم از کشورهای عربی و هم غربی. این امر به رئیس جمهور جدید کمک خواهد کرد اساس همکاری آینده با آنها را پایه ریزی کند و مناسبات را از نقطه ای جدید آغاز کند.

ویاچسلاو ماتوزوف خاورشناس روس در این خصوص گفت: حضور احتمالی رئیس جمهور ایران در مراسم تحلیف السیسی عملا صفحه جدیدی در تاریخ خاور نزدیک می گشاید. قبل از آن مقامات عربستان سعودی دعوتنامه ای برای روحانی جهت سفر به ریاض را ارسال کرده بودند.

وی افزود: فراخوان پادشاه عبدالله خطاب به شهروندان سعودی که در خارج از کشور و از جمله در سوریه می جنگند برای بازگشت به کشور، گواه آن است که عربستان سعودی مایل است خاور نزدیک باثباتی ساخته شود. در عین حال، تمام فعالیت های کنونی آشکارا در نقطه مقابل خط مشی آمریکا در منطقه انجام می شود. بدین ترتیب می توان فرض کرد که ریاض و قاهره بتدریج از زیر نفوذ واشنگتن خارج می شوند و قصد دارند سیاست مستقلی را به اجرا بگذارند.

شایان ذکر است که دعوتنامه حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در قاهره برای همه کشورها ارسال نشده است. مشخص است که نام شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و نمایندگان رهبری ترکیه و تونس از فهرست مهمانان حذف شده اند. براحتی می توان در باره علت این کار حدس زد.

بطور همزمان نمی توان فرض کرد که واشنگتن صاف و ساده قدرتمند شدن بلوک کشورهای خاور نزدیک را نادیده بگیرد که موضعی مخالف موضع آمریکا را پیاده می کنند. آمریکا با کاربرد سیاست « تفرقه بیانداز و حکومت کن» در منطقه محصول خوبی برداشت می کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٣-١٣٩٣, ١۵:۵٢

   

پر مبحث ترین ها