سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مصباح یزدی؛ از «واجب الاطاعه بودن محمود احمدی نژاد» تا «نشناختن دین حسن روحانی»

چطور است که وقتی احمدی نژاد محبوب شان رئیس جمهور می شود،‌می گویند که به واسطه تنفیذ حکمش توسط ولی فقیه پرتو نور ولایت بر او تابیده و واجب الاطاعه است ولی وقتی فرد دیگری رئیس جمهور می شود و درست مانند رئیس جمهور قبلی، ریاستش توسط ولی فقیه تنفیذ می شود،‌ دیگر خبری از این حرف ها نیست و هر روز علیه او موضع می گیرند و حتی اسلام او را هم نمی شناسند؟!
آیت الله محمدتقی مصباح یزدی این روزها شمشیر را از رو بسته و مدام علیه رئیس جمهور روحانی سخن می گوید. در جدیدترین سخنانش هم با متهم کردن حسن روحانی به این که از خط امام و انقلاب برگشته ،‌ گفته است: این‌که شخصی بگوید عده‌ای دین را نمی‌شناسند و متوهم هستند، در همین مسأله ریشه دارد. چون این عده، دین خود را با الهام از فرهنگ غربی تفسیر می‌کنند و شناخت آنها نسبت به دین، به گونه‌ای نیست که امام(ره) آن را معرفی کرد. بله، ما، دینی را که آن‌ها می‌گویند، نمی‌شناسیم.

البته ایرادی نیست و هر کسی حق دارد از رئیس جمهور کشور انتقاد کند و آقای مصباح نیز به عنوان یک شهروند از این حق مستثنی نیست. کسی هم حق ندارد علیه ایشان به دلیل سخنانش اقدامی کند چه آن که همان گونه که بارها تأکید کرده ایم ،‌جواب کلمه ، کلمه است.

در این میان اما یک نکته قابل توجه و تأمل است. سخنان جناب مصباح در تاریخ 21 مرداد 1388 را را بخوانید،‌ زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور بود و صد البته به موسسه تحت مدیریت مصباح ،‌خوب می رسید:‌مصباح یزدی؛ از «واجب الاطاعه بودن محمود احمدی نژاد» تا «نشناختن دین حسن روحانی»!
"وقتي رييس جمهوري از جانب رهبري نصب و تاييد مي شود به عامل او تبديل شده و از اين پرتو نور بر او نيز تابيده مي شود. وقتي رياست جمهوري حکم ولي فقيه را دريافت کرد اطاعت از او نيز چون اطاعت از خداست."

به گزارش عصر ایران، حال از جناب مصباح می پرسیم پس چه شد "تئوری اطاعت از رئیس جمهور اطاعت از خداست"؟
البته ما بر خلاف جناب مصباح معتقدیم که اطاعت از رئیس جمهور ، چه احمدی نژاد باشد و چه روحانی ،‌ ربطی به اطاعت از خدا ندارد ولی وقتی کسی که ادعای نظریه پردازی دینی دارد چنین چیزی را می گوید، باید خود نیز در قبال آن پاسخگو باشد؟

چطور است که وقتی احمدی نژاد محبوب شان رئیس جمهور می شود،‌می گویند که به واسطه تنفیذ حکمش توسط ولی فقیه پرتو نور ولایت بر او تابیده و واجب الاطاعه است ولی وقتی فرد دیگری رئیس جمهور می شود و درست مانند رئیس جمهور قبلی، ریاستش توسط ولی فقیه تنفیذ می شود،‌ دیگر خبری از این حرف ها نیست و هر روز علیه او موضع می گیرند و حتی اسلام او را هم نمی شناسند؟!

آقای مصباح! یک بام و دو هوا که نمی شود. اگر ملاک واجب الاطاعه بودن رئیس جمهور، تنفیذ رهبری است که درباره روحانی هم انجام شده است. اگر هم از سخن دیروزتان برگشته اید یا دیگر چنان گفتمانی به صرفه و صلاح نیست اعلام کنید. دین که بازیچه نیست که هر روز از آن برای اهداف سیاسی مایه گذاشته شود. همان گونه که برای احمدی نژاد حتی از امام زمان (عج) هم هزینه کردید؛ برای اثبات این ادعا این سخن تان را به یاد آورید: دیشب یکی از دوستان ... در حال احیاء پیش از نیمه شب به خواب می رود. در خواب به او ندا می شود که بلند شو برای احمدی نژاد دعا کن ، وجود مقدس ولی عصر (عج) دارند برای احمدی نژاد دعا می کنند. (گفتمان مصباح، رضا صنعتی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص883)

آقای مصباح مدت هاست که از قامت یک محقق و مدرس حوزوی خارج شده و در حد یک فعال حزبی درآمده است کما این که در انتخابات ریاست جمهوری،‌از کاندیداتوری کامران باقری لنکرانی حمایت می کرد و این جمله معروف را درباره اش گفت:‌ "بینی وبین الله شهادت می دهم که روی زمین و زیر این آسمان کسی اصلح از آقای لنکرانی نمی شناسم."

به نظر می رسد این فعال سیاسی،‌ هنوز در حال و هوای انتخابات است و از این که صالح ترین انسان روی زمین و زیر آسمان(!) رئیس جمهور نشده ،‌همچنان ناراحت است. اشکالی هم ندارد،‌نه تغییر خط از حوزه به فعالیت حزبی و جناحی ، نه حمایت از لنکرانی و بعد سعید جلیلی ، نه انتقاد از رئیس جمهور. آنچه محل اشکال است، یک بام و دو هواست و مایه گذاشتن از دین محمد(ص) برای اهداف سیاسی و جناحی.
آقای مصباح! شما لباس دین پوشیده اید برای خدمت به دین نه برای به خدمت گرفتن دین.
telegram 19dey.com
مسیح    28 خرداد 1393 15:21
جانا سخن از زبان ما میگویی...
  • +40
mohamad    28 خرداد 1393 18:28
زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور بود و صد البته به موسسه تحت مدیریت مصباح ،‌خوب می رسید ..... به نکته اساسی اشاره کردی دیگه نیاز به توضیح اضافه نیست
  • +36
یک دانشجو    28 خرداد 1393 22:16
حناب آیت الله مصباح یزدی با این نوع مواضع خود وجه روحانیت را مخدوش می نمایند و برای مؤمنین این شبه را ایجاد می کنند که آیا باید دین از سیاست جدا باشد تا نه دین آسیب ببیند و نه سیاست؟
خدا همه ما را به راه راست هدایت بفرماید، بویژه آنها که مدعی هستند هادی انسان ها به راه راست می باشند!
یا علی
  • +27
آرش    28 خرداد 1393 22:25
رضا    29 خرداد 1393 01:06
آقا اقا دست از این کارا بردارین آقا
  • +7
روحی    20 مرداد 1393 09:38
دیشب یکی از دوستان ... در حال احیاء پیش از نیمه شب به خواب می رود. در خواب به او ندا می شود که بلند شو برای احمدی نژاد دعا کن ، وجود مقدس ولی عصر (عج) دارند برای احمدی نژاد دعا می کنند.....!!!!!!!
  • -5
محمدرضا    22 مرداد 1393 07:21
باسلام؛باکمال تاسف موضوعاتی که قابلیت سنجش و اندازه گیری ندارند،اینگونه می توانند محل تاخت وتاز وسپس دعوا و نزاع گردند.(همان چیزی که ما شرقی ها عموما و مسلمانان خصوصا گرفتارش هستیم)آقای مصباح می گویند امام زمان به احمدی نژاد دعا میکنند(طبق نوشته شما) یکی می گوید چنین چیزی امکان ندارد.ببینید تاخت و تاز از کجا تا کجا!!!و پافشاری دو طرف بر موضع خود ببینید تا چه حد می تواند تنش زا باشد!!!نظریه پردازان سکولاریسم قصدشان از مطرح کردن «وارد نشدن به این موضوعات»برخلاف تصور ساده انگارانه ما،رواج لامذهبی نبوده بلکه می خواسته اند بگویند؛آقایان خودتان را خسته نکنید،چیزی می گویید که ما می توانیم خلاف آنرا بگوییم!!!نه گفته شما قابل راست آزمایی است و نه گفته ما.پس هر دو باید بپذیریم که در حوزه عمومی به چنین چیزهایی نپردازیم،چون هم زمان از دستمان می رود وهم بسیاری انرژی بدون هیچ درآمدی.غرب بگونه ی هوشمندانه ای قرنها قبل این را فهمید و هماکنون با تمام کاستیهایی که دارد بطور اعجاب انگیزی پیش افتاده است،ولی ما هنوز که هنوزه اندر خم یک کوچه ایم.
  • +3
عبد الله    23 مرداد 1393 17:57
سلام آقای مصباح جایی فرمودند: چه کسی می گوید اسلام دین خشونت نیست این غلط ها از کجا به اسلام وارد شده است؟امروز که دنیا گرفتار شیاطین قسی القلبی است که به نام دین وحشیانه ترین جنایات را مرتکب می شوند کودکان را از بغل مادر بیرون می کشند وبه نام اسلام ودین سر می برند معنی خشونت را بهتر می فهمیم این برداشت گویا در موضع گیری های ایشان هم تاثیر گذاشته جا دارد ایشان به عنوان یک اسلام شناس ومتفکر مسلمان با حسن خلق و صبر و حلم وبردباری همه را دعوت به آرامش کنند و با نصیحت خیر خواهانه مسئولین را یاری کنند نه اینکه سوزه درست کنند و آتش بیار معرکه باشند
  • +2
حق جو    13 آبان 1393 19:56
یک ذره مردانگی کنید ( اگر در وجودتان هست ) و این نظر رو حذف نکنید.
بفرمایید آیت الله مصباح کی و کجا گفته احمدی نژاد واجب الاطاعه هست؟؟ خدا نیامرزد کسی که این تهمت رو به آیت الله مصباح می زند. ایشان یک بحث علمی و تئوریک مطرح کرده بودند در مورد جایگاه رییس جمهور در نظام اسلامی و بحثی پیرامون اون ... که اینجا در مورد اینکه نظر ایشون چی بوده و چی گفتند در اینجا فرصتش نیست. اگر کسی دنبال حق باشد می رود و خود می بیند و بدون اغراض سیاسی قضاوت می کند.
گردانندگان و نویسنده ی این مطلب واقعا این اندازه از مسایل سیاسی بی اطلاع بوده اند که از اختلافات شدید آیت الله مصباح با دولت احمدی نژاد به خصوص در دور دوم و به صورت ویژه ی با گروه مشایی و رحیمی و بقایی بی خبر هستند؟؟ از انتقادات شدید آیت الله مصباح به شخص احمدی نژاد که چرا امثال مشایی رو دور خود جمع کرده رو بی خبر هستند؟؟
گردانندگان این سایت بی خبر هستند یا مغرض ؟
از اینکه در دولت دوم احمدی نژاد روزنامه ی دولتی ایران شده با مسئولیت جوانفکر شده بود مرکز توهین به آیت الله مصباح بی خبر هستند؟؟
این مطلب شما فقط یک غرض ورزی احمقانه و کودکانه است.
یک نکته هم در مورد موسسه امام خمینی اینکه این موسسه از دولت بودجه نمی گیرد. از این هم مثل اینکه بی خبرید؟؟
..... بقیه مطالبی که عنوان کرده اید از این نیز بچه گانه تر است.
باز هم از شما می خواهم اگر ذرّه ای مردانگی دارید این نظر رو حذف نکنید و انتشار دهید بی کم و کاست
  • -10
محمد    25 دی 1393 09:28
حال کردم
بالاخره یکی پیدا شد یه خبر درست و یه تحلیل درست بزنه
حرف دل همه ما هم همینه
آقا نظر سیاسی داری مثل مرد بیا بگو نه مثل کشیش های عهد رنسانس همه وصلش میکنید به دین
به خدا همه مردم رو اینطوری دارن دین زده میکنن
  • +5

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 10
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩٣, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها