سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استقبال نمایندگان از معرفی نماینده جدید ایران در سازمان ملل

نهاوندیان بر کرسی سازمان ملل تکیه می زند؟

بروز شده : ٨-٠۴-١٣٩٣, ٢٢:۵٢    نسخه چاپی    
آقای نهاوندیان یک اقتصاددان و سیاستمدار هستند و اگر دولت تشخیص داده است که ایشان به عنوان یک فرد تأثیرگذار می‌تواند در سازمان ملل مطلوب باشد به طور حتم همین است. فردی با چنین جایگاه و تجربیات شغلی لیاقت این پست را دارند و چه کسی را بهتر از ایشان می‌خواستیم که نماینده ما در سازمان ملل شود.
فروردین سال جاری بود که آمریکا از نفوذ خود در سازمان ملل استفاده کرد و با زیر پا گذاشتن قوانین، برای نماینده معرفی شده کشورمان در سازمان ملل یعنی حمید ابوطالبی روادید صادر نکرد و او را به کشورش راه نداد.این اقدام خصمانه و غیر قانونی آمریکا سبب شد تا چهره های سیاسی کشورمان و حتی برخی سیاستمداران معتدل آمریکا در برابر این اقدام کاخ سفید موضع بگیرند و آن را محکوم کنند. این اصل از چشمان هیچکس دور نماند که پشت پرده عمل کینه توزانه آمریکا، تندروهای این کشور و در صدر آن ها صهیونیست ها قرار داشتند. از سوی دیگر در داخل ایران نیز تعدادی بودند که مقصراین عملکرد آمریکا را دولت روحانی می دانستند و دست رد آمریکا به سینه ابوطالبی را عاملی قرار دادند تا به دستگاه دیپلماسی ایران هجمه بیاورند.بسیاری از دلواپسان معتقد بودند که ایران نباید در برابر این اقدام آمریکا کوتاه بیاید و کوتاهی در قبال تصمیم آمریکا به نوعی پذیرفتن زور گویی آمریکا یا همان کد خداست!

خبر جدید از آقای نماینده

روزگار در گذر بود تا خبری آمد که نهاوندیان، رئیس دفتر روحانی و رئیس اتاق بازرگانی ایران به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی خواهد شد. در همین زمینه کارشناسان نظرهای مختلفی دارند ولی بیشتر آن ها نهاوندیان را شخصی مناسب برای این جایگاه می دانند.

تسلیم یا عملکرد مدبرانه

از سوی دیگر به نظر می رسد دلواپسان نیز راهی جز تسلیم در برابر این اقدام آمریکا ندارند و قبول کرده اند که باید با تدبیر در برابر زورگویی های آمریکا اقدام کرد.البته ناگفته نماند که در برابر زیاده خواهی های کاخ سفید می بایست ایستادگی کرد ولی نکته اینجاست که چگونه باید به بی ادبی های مستکبران پاسخ داد!؟

نباید کوتاه می آمدیم!

به گزارش شفاف، در همین راستا به سراغ تعدادی از نمایندگان مجلس رفتیم تا نظر آن ها را در این زمینه جویا شویم. اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این زمینه معتقد بود نهاوندیان لیاقت این جایگاه را دارد ولی باید در آینده به گوش جهانیان رسیده شود که سازمان ملل کاره ای نیست و تنها نقش تشریفاتی دارد و آمریکا بر آن سلطه دارد. وی در پاسخ به سوال خبرنگار شفاف مبنی بر اینکه با توجه به مخالفت آمریکا از پذیرش آقای حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل آیا معرفی فرد دیگری برای نمایندگی ایران در این سازمان اقدام درستی است،گفت: به نظر من دولت نباید در رابطه با بحث آقای ابوطالبی کوتاه می‌آمد و باید روی این موضوع پافشاری می‌کردند و حداقل دیپلمات‌های ایران و بخصوص آقای ظریف و مسئولان دیگر این مسئله را که سازمان ملل هیچ کاره است و آمریکا برای آن تصمیم می‌گیرد را رسانه‌ای می‌کردند تا همه آگاه شوند که زورگویی‌های آمریکا برای سازمان ملل نیز صدق می کند و این نهاد بین المللی نیز در برابر آمریکا سکوت اختیار کرده است، در صورتی که یکی از شرح وظایف سازمان ملل این است که باید خودش تصمیم بگیرد و نگذارد کشوری برای آن رویکرد و راهبر تعیین کند.از سوی دیگر سازمان ملل باید اعلام کند با وجود اینکه در محدوده جغرافیایی آمریکا قرار دارد ولی عملکرد مستقلی از خود دارد و کاخ سفید توانایی تصمیم گیری برای این نهاد بزرگ بین المللی را ندارد.

نهاوندیان تجربه لازم را دارد

کوثری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا انتخاب آقای نهاوندیان به عنوان گزینه احتمالی ایران در سازمان ملل متحد انتخاب درستی است و آیا شما با این گزینه موافق هستید،تاکید کرد:آقای نهاوندیان تجربه لازم را دارد و در این زمینه فعالیت کرده است و اگر قرار باشد به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل حضور یابد امیدواریم که بتواند مسأله زورگویی و دخالت آمریکا در امور سازمان ملل را در دنیا جای بیاندازد و کاری کنند که برای کشورهای دیگر این مشکل پیش نیاید و آمریکا مشکلات خصوصی خود را در عرصه بین الملل بروز ندهد.

چه کسی بهتر از نهاوندیان

از سوی دیگر نوذر شفیعی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز از انتخاب نهاوندیان به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل استقبال کرد و گفت: آقای نهاوندیان یک اقتصاددان و سیاستمدار هستند و اگر دولت تشخیص داده است که ایشان به عنوان یک فرد تأثیرگذار می‌تواند در سازمان ملل مطلوب باشد به طور حتم همین است. فردی با چنین جایگاه و تجربیات شغلی لیاقت این پست را دارند و چه کسی را بهتر از ایشان می‌خواستیم که نماینده ما در سازمان ملل شود. آقای نهاوندیان فرد توانمندی است و همواره در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشته و امیدوارم که حضور ایشان در سازمان ملل به عنوان نماینده ایران مفید واقع شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠۴-١٣٩٣, ٢٢:۵٢

   

پر مبحث ترین ها