سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بارزانی طرح تجزیه عراق را کلید زد

فتنه ای که این روزها در عراق به راه افتاده است یقینا در دراز مدت هدفی جز تجزیه عراق ندارد و در این میان کسانی سود می برند که سالهاست بر طبل جدایی کوبیده اند.
به نوشته روزنامه حریت، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق پس از دیداری با نیکولای ملادنف، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق گفت: ما از سازمان ملل می‌خواهیم تا در تحولات کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه عراق، جایی که قرار است رفراندومی شفاف برگزار کنیم، مشارکت داشته باشد.

پس از آنکه ارتش عراق اواسط ژوئن سال جاری میلادی به دنبال حملات گسترده شبه نظامیان دولت اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش" از شهر کرکوک خارج شد، نیروهای پیشمرگ دولت منطقه‌ای کردستان عراق کنترل این شهر نفت‌خیز را به دست گرفتند.
در ماده 140 قانون اساسی عراق آمده است، یک رفراندوم می‌تواند در کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه با هدف تعیین خواسته مردم برای اینکه می‌خواهند چه نوع دولتی در آنجا تشکیل دهند برگزار شود.

حالا پس ازگذشت بیش از 10 سال از اشغال عراق و مشخص شدن سیاست های زیگزاگی دولت خود مختار کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی مشخص شده است که پشت پرده اقدامات اخیر او چیست و برای چه وی تلاش داشته و دارد تا بتواند زمینه جدایی کردستان از عراق را فراهم آورد و بیشتر از هر زمان دیگری مشخص شده است که پشت پرده فتنه در عراق چه می گذرد.
فتنه ای که این روزها در عراق به راه افتاده است یقینا در دراز مدت هدفی جز تجزیه عراق ندارد و در این میان کسانی سود می برند که سالهاست بر طبل جدایی کوبیده اند.

همین چند روز قبل بود که تصویری از بارزانی و عده ای از مقامات موساد در شمال عراق منتشر شد که نشان میداد بارزانی و اسرائیل طرح هایی را از سال 1971 در سر داشته اند تا بتوانند عراق را تجزیه کرده و کشورهایی کوچک و با قدرت کم در منطقه به وجود بیاورند و تحرکات اخیر در عراق موید همین موضوع است که اگر در عراق مقامات سیاسی به صورت هوشیارانه برخورد نکنند یقینا دست های خارجی به همراه عناصر خائن داخلی برای آینده عراق خواب های شومی دیده اند.
خیانت بارزانی و عده ای از مقامات اقلیم کردستان عراق این روزها بیشتر آشکار می شود.هم از نظر همکاری با نیروهای داعش و هم همکاری با نیروهای خارجی در این کشور تا بتوانند نقشه خاورمیانه بزرگ را به اجرا بگذارند و جغرافیای منطقه را طبق خواسته خود متحول و آماده سازند که این خطری برای تمامی کشورهای منطقه به خصوص کشورهای همسایه عراق به شمار می رود.

یقینا عراق تا زمانی که دست عناصر خائن و همچنین عناصر خارجی از آن کوتاه نشود روی آرامش نخواهد دید و مواضع و سخنان اخیر برخی از سیاستمداران کردستان عراق و سنی مذهب عراق موید همین موضوع است.

منبع: شفاف
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۴-١٣٩٣, ١٧:۵۶

   

پر مبحث ترین ها