سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رادیو NPR مدعی شد: توافق ایران، آمریکا و روسیه بر سر یک موضوع

سوریه نیز حمله هوایی علیه مواضع داعش کرده است. ایران نیز ادعا شده است که مشاور نظامی و هواپیمای بدون سرنشین به عراق اعزام کرده است.
وبسایت رادیو «NPR» آمریکا در گزارشی تحت عنوان «برای نخستین بار، آمریکا، روسیه و ایران بر روی یک موضوع توافق کردند» نوشت: حملات وحشیانه گروه تروریستی داعش در عراق موجب اتفاقی بی سابقه در خاورمیانه مملو از تفرقه شده است: اجماع بین المللی.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، آمریکا و متحدانش و همچنین رقبای آن از جمله روسیه و ایران همگی مخالف گروه تروریستی داعش هستند.

راشل برانسون کارشناس مسائل خارومیانه در شورای شیکاگو گفت: اکنون با موردی مواجه هستیم به نام داعش که بسیار خشن است و در دو کشور حضور پیدا کرده است، بنابراین مشکل ما به مانند مشکل سوریه یا جنگ عراق نیست بلکه مشکلی منطقه ای است که همه را درگیر خود کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: پیچیدگی این مسئله را ملاحظه کنید: این شبه نظامیان دشمن مشترک واشنگتن، دولت سوریه و ایران هستند.

برانسون افزود: این بحران خلائی در منطقه ایجاد کرده که همه سعی در پر کردن آن دارند.

وی اضافه کرد: فکر می کنم می توانیم انتظار داشته باشیم که هر کسی در این ماجرا مداخله کند چراکه در خدمت منافع هرکسی است که اطمینان حاصل کند که انها در بازی هستند تا بتوانند نتیجه را به نفع خود شکل دهند.

وی افزود: به جای تشکیل جبهه ای واحد علیه داعش، کشورها به صورت یکجانبه اقدام کرده اند. امریکا صدها مستشار نظامی و هواپیمای بدون سرنشین اعزام کرد و گزینه ی حمله هوایی را روی میز خود گذاشته است.

سوریه نیز حمله هوایی علیه مواضع داعش کرده است. ایران نیز ادعا شده است که مشاور نظامی و هواپیمای بدون سرنشین به عراق اعزام کرده است.

لقمان فیلی سفیر عراق در امریکا اخیرا گفت که ایران به بغداد پیشنهاد کمک نظامی کرده است.

وی افزود: ما در وضعیتی قرار داریم که ما را مجبور به قبول کمک های بیشتر از همسایه مان می کند.

سفیر عراق اضافه کرد: اگر امریکا خلا پیش آمده را پر نکند هرکسی که بخواهد کمک کند از جمله روسیه ان را پر می کند.

پائول سالم در موسسه خاورمیانه در واشنگتن گفت که این شرایط فرصتی برای افزایش حضور روسیه در عراق در اختیار پوتین قرار می دهد.

وی اضافه کرد: پوتین هرجا که تهدید رادیکال های وهابی وجود دارد سریعا موضع می گیرد. او وارد بحث سوریه شد و اکنون وارد بحران عراق شده است و به واقع در حال بسط نفوذ خود در خاورمیانه است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۴-١٣٩٣, ١٣:۵٢

   

پر مبحث ترین ها