سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کاش تبعات حمایت از احمدی نژاد را هم می پذیرفتی؛د

وقتی احمد خاتمی اظهار ندامت می‌کند

از سوی دیگر فرض کنیم که ادعای جناب آقای احمد خاتمی را پذیرفتیم و اینکه ایشان به تکلیف عمل کرده و به نتیجه عمل نباید توجه کرد، در این صورت آیا ایشان قبول می کند که هر شهروند ایرانی با پذیرش این استدلال چنین قضاوت کند که دیدگاه های کنونی ایشان نیز ناظر به نتیجه بخشی نیست و صرفا از جهت خودشان اقدامی برای انجام و رفع تکلیف است؟
جناب آقای احمد خاتمی عضو محترم مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران در یک برنامه تلویزیونی نکات مهمی را درباره حمایت خویش و نیز جناح متبوع شان از 8 سال ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد اظهار داشتند که شایسته توجه است.

در این برنامه گفتند که: «بنده حامی احمدی نژاد بودم، عرض کنم که در دوره اول سال 84 من به ایشان رای ندادم، در دوره دوم که به یک هفته بعد کشیده شد، به ایشان رای دادم و آن چیزی که ما را جذب کرد شعار عدالت ایشان بود، ساده زیستی، سخت کوشی و اینکه به همه استان ها و حتی بخش های کوچک هم می رفتند، بود و از همه مهم تر علاقه شان به ولایت بود که به عنوان یک معیار مثبت تلقی می شد و براساس این معیارها ما به ایشان رای دادیم به خصوص برای دولت دهم جامعه مدرسین ایشان را تایید کردند و ما هم علنی رای دادیم و به وظیفه خود عمل کردیم و هیچ پشیمان هم نیستیم، عمل به تکلیف و به وظیفه پشیمانی ندارد، لکن این افتخار را داریم که نخستین منتقدان به آقای احمدی نژاد هم روحانیت بود.»

نکات گوناگونی در این بخش از اظهارات فوق وجود دارد: از جمله اینکه مدعی شده اند، ایشان از نخستین منتقدان احمدی نژاد بوده اند که تصدیق می فرمایند این گزاره درست و مطابق با واقع نیست ولی فرض کنیم درست هم باشد، در این صورت باید توضیح داده می شد که چرا از به قدرت رسیدن کسی آنچنان حمایت کرده اند ولی اکنون خود را از نخستین منتقدان وی معرفی کرده اند؟
آیا در تشخیص نامزد مطلوب راه درستی طی نشده بود؟ اگر بلی: چه تضمینی دارد که همچنان این تشخیص نادرست دوباره و چند باره تکرار نشود؟ آیا همان عینکی که موجب شد تا این تشخیص ناموجه رخ داد، همچنان بر چشم ها سنگینی نمی کند؟

با وجود این، هدف این یادداشت پرداختن به بحث تکلیف و پشیمانی است. مطابق گفته های فوق اگر کسی بر اساس تکلیف عمل کند پشیمانی برای او معنا ندارد. تا اینجا باید با ایشان موافق بود ولی مشکل از آنجایی آغاز می شود که معیار اینکه یک عمل را مطابق تکلیف بدانیم چیست؟
اگر این معیار تشخیصِ خودِ فرد است، پس هیچ فردی نباید از هیچ عملی پشیمان شود زیرا همه افراد بر حسب تکلیف خود عمل می کنند و در قید و بند نتیجه نباید باشند و نتیجه را در دست خداوند بدانند.

اتفاقا اکثر کسانی هم که با آقای احمدی نژاد مخالف بودند، مخالفت خود را مبتنی بر تکلیف می دانستند و اکنون معلوم شده که نتیجه عملکرد 8 ساله دولت وی، برداشت های این گروه اخیر در نقد و مخالفت با سیاست های مذکور قرین به صحت بوده است.
ظاهراً در نظر ایشان میان عمل عبادی محض، با اعمال اجتماعی خلطی صورت گرفته که به صدور چنین اظهارنظری درباره تکلیف و بی اعتنایی به نتیجه منجر شده است.

نتیجه مهم است: برای نمونه در انجام امر به معروف و نهی از منکر که از واجبات است و هر مسلمانی به انجام آن مکلف است کلی شروط از جمله اثرگذاری یا حداقل اثر منفی نداشتن باید رعایت شود.
به عبارت دیگر نتیجه اعمال و تکالیف بسیار هم مهم هستند و کسی نمی تواند بی توجه به نتایج خسارت های هشت سال گذشته خود را از اقدامات حمایتی از دولت قبلی مبرا کند.

از سوی دیگر فرض کنیم که ادعای جناب آقای احمد خاتمی را پذیرفتیم و اینکه ایشان به تکلیف عمل کرده و به نتیجه عمل نباید توجه کرد، در این صورت آیا ایشان قبول می کند که هر شهروند ایرانی با پذیرش این استدلال چنین قضاوت کند که دیدگاه های کنونی ایشان نیز ناظر به نتیجه بخشی نیست و صرفا از جهت خودشان اقدامی برای انجام و رفع تکلیف است؟
روشن است که اگر نتیجه بخشی را از اظهارات سیاسی حذف کنیم، ارزش چندانی برای آن باقی نمی ماند.

اگر هر کسی درستی مواضع خود را به انجام تکلیف مستند کند و از زیر بار نتیجه بخشی، شانه خالی کند در این صورت هیچ گفت وگو و تفاهمی شکل نخواهد گرفت و هر کس به راه خود خواهد رفت بدون اینکه بتواند دیگران را در مساله یی قانع کند.
نکته دیگری که می توان از ایشان پرسید این است که اگر امروز آقای احمدی نژاد یا یکی از نزدیکان فکری و رفتاری وی نامزد ریاست جمهوری یا مجلس شود، آیا از وی حمایت می کنند یا خیر؟اگر نه: چرا؟ مگر نه اینکه بر حسب نتیجه یی که از عملکرد آنها دیده اید از وی روی برمی گردانید؟ پس نتیجه مهم است و اگر از نامزدی وی حمایت می کنید: دیگر حرفی برای ما باقی نمی ماند.

با وجود تمام آنچه که گفته شد، اظهارات ایشان از یک جهت مثبت است و اینکه برخلاف برخی از اصولگرایانی که با حرارت تمام از احمدی نژاد حمایت کردند، ولی امروز چنین وانمود می کنند که از روز اول هم مخالف وی بوده اند: آقای سید احمد خاتمی حداقل به صورت آشکارا و صریح اعلام می کند که از دولت قبلی حمایت کرده است. فقط ای کاش به اندازه سهم خودشان در حمایت از احمدی نژاد که کم هم نبود مسوولیت تبعات منفی آن دوران را نیز می پذیرفتند و به بیان انجام تکلیف بسنده نمی شد.

منبع: اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠۴-١٣٩٣, ٢٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها