سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیدار با طیف های مختلف و نهادها؛ عاملی برای وحدت

روحانی، رئیس جمهوری تعامل گرا

این دیدارها مختص به جناح ها و احزاب نبود، روز گذشته رئیس جمهور کشورمان در جمع فرماندهان ارشد نیروهای مسلح کشورگفت:دولت، والاترین منزلت و بالاترین اقتدار را برای نیروهای مسلح می‌خواهد.این سخنان رئیس جمهور خبر از رابطه خوب و صمیمی میان دولت و نیروهای مسلح می دهد.خبری که سبب می شود دل های مردم آرام شود و به این نتیجه برسند که همه ارکان نظام در یک راستا هستند و با وجود اختلاف نظرهای احتمالی، در بحث های جزئی، همگی با هم یکدل هستند و تمام توان خود را به جای جدال ها و منازعات بی ارزش و بی محتوا صرف اعتلای نام ایران کنند.
تعامل واژه ای زیبا و همچنین معقول در ادبیات سیاسی است. کلمه ای که بیشتر از هر چیز انسان را به یاد همدلی و وحدت که عامل اصلی پیروزی است می اندازد. کلید واژه ای که در چند سال گذشته گم شده بود و خودسری جای آن را در میان مسئولان دولت گرفته بود.حال و بعد ازاینکه آن دوران به سر رسید، رئیس جمهوری بر سر کار آمده است که راه ایجاد تعامل را می داند.نه تعامل حزبی و آن هم با احزابی خاص، بلکه با همه اقشار، جناح ها و نهادها.رئیس جمهوری که خوب می داند دشمنی،کینه و لج بازی هیچ جایی دیگر در واژگان سیاسی ایران ندارد و تنها با تعامل است که می توان کشور را اداره کرد.

تعامل رویکرد رئیس جمهور
روحانی از همان ابتدا که بر سر کار آمد، اعلام کرد:چپ و راست مهم نیست اهمیت با اعتدال و تعامل است.همین رویکرد سبب شد تا بعد از مدتی تمام رقبای انتخاباتی خود را به یک نشست صمیمانه دعوت کند و به همگان اعلام کند که شاید در زمان رقابت بحث ها و گفتمانی پیش آید که زبری آن بر نرمی دل ها اثر بگذارد ولی بعد از اینکه دوران رقابت به پایان می رسد، تنها مقوله ای که در افکار باید باقی بماند، تنها نام ایران اسلامی است و برای اعتلای نام آن باید همه کینه ها،دشمنی ها و دلخوری ها را کنار گذاشت.

رفع دلنگرانی ها
این تنها ابتکار روحانی نبود.او در ادامه راه اصولگرایان را نیز به نشست دعوت کرد و با آن ها رایزنی کرد تا شاید اگر دلخوری و دلنگرانی در میان آن وجود دارد،چهره به چهره از بین برود و تبدیل به دلواپسی و عقده گشایی نشود. رئیس جمهور در این دیدار که در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: همه باید برای حل و فصل مشکلاتی که کشور و نظام را در معرض آسیب قرار می دهد دست به دست هم دهیم. در این دیدار اهالی اصلی دنیا اصولگرایی مانند دکتر غلامعلی حداد عادل، حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد، دکتر لاله افتخاری، مهندس محمدنبی حبیبی، مهندس حسین فدایی و حجت الاسلام سبحانی نیا حضور داشتند. از سوی دیگر رئیس جمهور که بر خلاف عده ای کشور را تنها مختص اصولگرایان نمی بیند و به اصلاح طلبان هم حق زیستن می دهد، جلسه ای را با سران اصلاح طلب هم ترتیب داد تا آن ها نیز حرف های دلشان را بزنند و در حل مشکلات کشور سهیم باشند.

دست در دست همه
این دیدارها مختص به جناح ها و احزاب نبود، روز گذشته رئیس جمهور کشورمان در جمع فرماندهان ارشد نیروهای مسلح کشورگفت:دولت، والاترین منزلت و بالاترین اقتدار را برای نیروهای مسلح می‌خواهد.این سخنان رئیس جمهور خبر از رابطه خوب و صمیمی میان دولت و نیروهای مسلح می دهد.خبری که سبب می شود دل های مردم آرام شود و به این نتیجه برسند که همه ارکان نظام در یک راستا هستند و با وجود اختلاف نظرهای احتمالی، در بحث های جزئی، همگی با هم یکدل هستند و تمام توان خود را به جای جدال ها و منازعات بی ارزش و بی محتوا صرف اعتلای نام ایران کنند. گذشته از اینکه روحانی چه دیدگاه و رویکردی دارد، این ویژگی او که تمام سعی خود را به کار می گیرد تا تعامل خود را با تمام جناح ها و نهادها همواره حفظ کند، نقطه قوتی است که هر کدام از مردان سیاسی ما باید خوبی های افراد را با هر سمت و سوی سیاسی، ادامه دهند.

منبع: شفاف
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠۴-١٣٩٣, ٢٢:١٨

   

پر مبحث ترین ها