سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک اتفاق بزرگ زیست محیطی

بروز شده : ۶-٠۵-١٣٩٣, ٠٠:٠٧    نسخه چاپی    
در مدت کوتاهی بیش از هزار امضا برای این کمپین گرد آمد تا با رایزنی با کاربرانی که به کمپین پیوسته بودند، ماحصل کار تبدیل به نامه ای سرگشاده برای رئیس جمهور و معاون او در این امور، یعنی رئیس سازمان محیط زیست بود که تصاویری از حیوان آزاری و صدمات وارد آمده به آنها در سیرک به آن منضم شده بود و علاوه بر آن، فتوای بسیاری مراجع مبنی بر حرام بودن حیوان آزاری هم به آن پیوست شده بود.
پرتاب کردن میمون، وادار کردن حیوانی که جهیدن بلد نیست، به پریدن از زمین و... ؛ سیرک حیوانات یعنی این. دست کم نمونه ایرانی آن اینگونه است!

به گزارش «تابناک»، در روزگاری که از آن سوی کره خاکی، خبر راه اندازی کمپینی با ده ها هزار امضا برای انتقال آرتور، خرس قطبی 29 ساله باغ وحشی در آرژانتین به کانادا برای نجات این حیوان از رنج اسارت توسط رسانه‌های مختلف مخابره می‌شد، در کشورمان کمپینی در حال پیگیری بود که به نوعی بزرگتر از آن اتفاق بود و اهداف بزرگتری را پیگیری می‌کرد.
یک اتفاق بزرگ زیست محیطی

یک اتفاق بزرگ زیست محیطی


تصاویری که «خبرگزاری فرانسه» و «گتی» از آرتور غمگین منتشر کردند تا به صف حامیان کمپین انتقال این خرس قطبی بپیوندند

اگر در آن سوی دنیا رسانه‌های بزرگ حامی این کمپین برای نجات یک خرس افسرده و غمگین از قفسی استاندارد بودند، در کشورمان دوست داران محیط زیست که خواستار حذف حیوانات از سیرک بودند، کار خود را از بستر دنیای مجازی و به کمک فیسبوک پی می‌گرفتند تا امروز که نتایج کار در حال آشکار شدن است، شادی کار دو چندان باشد.

ماجرا از سیرکی کلید خورد که مالکانش سالهای سال است پیشه خود را فروش بلیت به بازدیدکنندگان باغ وحش خود در شیراز قرار داده بودند و بعدها با توسعه کارشان، وادار کردن نمونه ای نادر و رو به انقراض چون خرس یقه دار بلوچی به پریدن -به کمک حلقه‌های فلزی عبور کرده از بینی حیوان- را راهی پر سودتر یافته بودند و سیرکی دایر کرده‌اند که در کشور دوره می‌گردد و با زجر حیوانات، ثروت مالکان را افزون می‌کند.

این سیرک مشهور که مدتی پیش تصاویر ناراحت کننده چگونگی نگهداری ده ها قلاده شیرش در قفسی کوچک زیر آفتاب سوزان جزیره قشم، با اعصاب و روان بسیاری دوست داران محیط زیست و حیات وحش بازی کرده و مایه انزجار بسیاری از مردم از عملکردشان را فراهم آورده بود، طی ماه های گذشته در حاشیه یکی از پارک های شهر کرج اتراق کردند تا احتمالا با نمایش زجر حیواناتشان پولی به جیب زده و راهی شهری دیگر شوند، ولی غافل بودند که با این سفر، به انتهای مسیر خود نزدیک شده اند.
یک اتفاق بزرگ زیست محیطی

یک اتفاق بزرگ زیست محیطی

دوست داران محیط زیست که شکایت اهالی منطقه از مجاورت حیوانات با محل زندگی شان، به نوعی به یاری شان آمده بود، مذاکره با مالکان سیرک ها را در دستور کار قرار دادند و وقتی از ایشان نومید شدند، کمپینی اینترنتی با عنوان «امضا برای پایان حیوان آزاری در سیرک و باغ وحش» راه انداختند و برای این خواسته امضا جمع کردند.

نتیجه قابل توجه تر از آن بود که حدس زده می‌شد؛ در مدت کوتاهی بیش از هزار امضا برای این کمپین گرد آمد تا با رایزنی با کاربرانی که به کمپین پیوسته بودند، ماحصل کار تبدیل به نامه ای سرگشاده برای رئیس جمهور و معاون او در این امور، یعنی رئیس سازمان محیط زیست بود که تصاویری از حیوان آزاری و صدمات وارد آمده به آنها در سیرک به آن منضم شده بود و علاوه بر آن، فتوای بسیاری مراجع مبنی بر حرام بودن حیوان آزاری هم به آن پیوست شده بود.

این اتفاق همزمان شد با اعلام بیمار بودن برخی حیوانات این مجموعه و آلوده بودنشان به برخی ویروس های خطرناک تا مهر تاییدی باشد بر حقانیت خواسته های مردمی که در کمپین شرکت کرده بودند. اینجا بود که مسئولان به سرعت واکنش نشان دادند و اتفاقی مثبت در آستانه رقم خوردن قرار گرفت.
یک اتفاق بزرگ زیست محیطی

یک اتفاق بزرگ زیست محیطی

از یکسو کار تهیه و تدارک دستور العملی جدید برای مراقبت از حیوانات در سیرک ها و باغ وحش ها –که البته اغلب غیر مجازند!- سرعت گرفت و از سوی دیگر خبر رسید که مجوز سیرک شیراز در صورت بد رفتاری با حیوانات لغو خواهد شد و مهلتی بیست و یکی دو روزه (تا بیست روز بعد از پایان یافتن ماه رمضان) برای اتمام فعالیت ایشان در کرج صادر شده است.

ناگفته پیداست که به رغم همه این سخت گیری ها، تا رسیدن به نقطه حذف حیوانات از سیرک ها در کشور، راه طولانی ای در پیش است اما اگر بدانیم این اتفاق در بسیاری کشورهای دنیا رخ داده، درخواهیم یافت با راهی مواجهیم که اگر به مقصد نرسد عجیب خواهد بود؛ به ویژه آنکه تصاویر دردناک و فتوای مراجع هم راهی جز این نشان نمی‌دهد.

اینجاست که به نظر می‌رسد باید صبر کنیم تا همزمان با سپری شدن مهلت مسئولان به مالکان سیرک شیراز، واکنش رئیس جمهوری که نشان داده پیگیر مسائل محیط زیستی است و همچنین رئیس سازمان محیط زیستی که سابقه حضورش در این نهاد، توقعات از وی را بالا برده شکل بگیرد تا یا استفاده از حیوانات در سیرک (بخوانید بلیت فروشی برای ارائه نمایش حیوان آزاری) در کشورمان برای همیشه برچیده شود یا ... ؛ بگذارید به شق دوم ماجرا اصلا فکر هم نکنیم!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠۵-١٣٩٣, ٠٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها