سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بارزانی یک روز با داعش، یک روز علیه داعش

در همین حال در جدی‌ترین تحولات میدانی، روزنامه آمریکایی «یو اس‌ای تودی» از حضور هشت کشتی و بیش از صد فروند هواپیمای آمریکایی در خلیج فارس برای مقابله هوایی علیه گروه تروریستی داعش در عراق خبر داد.
چند ساعت پس از آنکه رئیس‌جمهوری‌ آمریکا دستور داد تا مواضع شبه‌نظامیان داعش بمباران شود، جنگنده‌های آمریکایی دو حمله هوایی را در نزدیکی شهر اربیل واقع در شمال عراق ترتیب دادند. ‌ارتش آمریکا در اقدامی دیرهنگام، اقدامات خود را علیه داعش گسترش داده و از جنگنده‌ها و پهپاد‌ها برای انجام دو حمله هوایی دیگر در نزدیکی اربیل‌ (مرکز منطقه خودمختار کردستان عراق) استفاده کرده است.

به گزارش «تابناک»، حمله تروریست‌ها به مواضع کردستان عراق و شمال عراق توسط داعش در چند روز اخیر، حضور بعثی‌ها در اربیل و...، پرسشی را پدید آورد که چرا کردهای عراق به رهبری بارزانی در آغاز کنار داعش و در برابر مالکی قرار گرفته‌اند، ولی امروز خود دچار پدیده تروریست‌های داعش شدند؟

پس از بیماری جلال طالبانی رئیس جمهور کرد عراق، بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، خود را در عرصه کردستان ‌بی‌رقیب می‌دید. اوجالان هم که در زندان بود. در ماجرای سوریه همگام ترکیه و سیاست ترک‌ها بود و درصدد این بود که خود را رهبر مادام‌العمر کردهای عراق بنامد.

در همین راستا، پس از برگزاری انتخابات و پیروزی حزب قانون به رهبری نوری مالکی، بارزانی شروع به انتقادات علنی از دولت و شخص نوری مالکی کرد. این اقدامات حتی پس از یورش تروریست‌ها و تکفیری‌ها به عراق نیز ادامه یافت و نه تنها از دولت و مردم عراق حمایت نکرد بلکه بارزانی پس از ورود داعش به عراق به صراحت گفت که «با جنگ مذهبی تحت نام مبارزه با تروریسم، مخالف است و در جنگ مذهبی که با نام مبارزه با تروریسم صورت گیرد، شرکت نخواهد کرد». همچنین بارزانی، اعلام کرده بود که از «حمله داعش به موصل آگاه بوده است».

هم‌اکنون پس از اینکه نیروهای داعش به سمت منطقه کردستان حرکت کردند و بارزانی خطر را جدی حس کرد، از دولت مرکزی ‌کمک خواست. ‌امروز دیگر نمی‌بینیم، سخن از جنگ مذهبی و انتقاد از مالکی‌ باشد؛ بنابراین، سیاست ‌بی فایده بارزانی در همراهی داعش‌ ـ که صرفا ضعف مالکی و فروپاشی دولت او بود ـ دامن خود او را هم ‌گرفت.

به هر حال داعش، در همین روز‌ها تحت کنترل درخواهد آمد، ولی سیاست‌های نادرست می‌تواند آینده کردستان عراق را از میان ببرد، زیرا منافع کردهای عراق در همکاری و همراهی با حکومت مرکزی خواهد بود که بتوانند شریک سیاسی قابل ‌اعتمادی باشند و برای حفظ یکپارچگی آب و خاک تلاش کنند.

در همین حال در جدی‌ترین تحولات میدانی، روزنامه آمریکایی «یو اس‌ای تودی» از حضور هشت کشتی و بیش از صد فروند هواپیمای آمریکایی در خلیج فارس برای مقابله هوایی علیه گروه تروریستی داعش در عراق خبر داد.

این روزنامه به نقل از یکی از مقامات نا‌شناس پنتاگون نوشت، دو جنگنده‌ای که در هر دو عملیات روز گذشته ارتش آمریکا علیه مواضع داعش در عراق به کار گرفته شدند، از روی ناو هواپیمابر «یو اس اس جورج اچ دبلیو بوش» مستقر در خلیج فارس به پرواز در‌آمدند.

همچنین پنتاگون در بیانیه‌ای که بعدازظهر دیروز جمعه منتشر شد، آورده است: دور دوم حملات هوایی جنگنده‌های آمریکایی، موفقیت‌آمیز برای از میان برداشتن تروریست‌های داعش صورت گرفت و یک کاروان از هفت خودرو متعلق به داعش نابود شد و مواضع این تروریست‌ها با استفاده از بمباران هوایی از بین رفت.

احمد حمید، پزشک بیمارستان السلام در شرق موصل به خبرگزاری آناتولی گفت: بیمارستان مذکور در ساعات پایانی شب گذشته، جسد هشت کشته و بیست زخمی را که از اعضای داعش بودند، تحویل گرفت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۵-١٣٩٣, ١۵:١۵

   

پر مبحث ترین ها