سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استیضاح کنندگان می خواهند دانشگاه ها،احمدی نژادی باشد

مشکل این است که اگر دانشجویان و دانشگاه های ما به جای اینکه اینقدر مخالف آقایان باشند، موافق آقایان می بودند قطعا بدانید که امرزوه از فرجی دانا تجلیل می کردند به جای اینکه وی را استیضاح کنند.
چندی پیش زمزمه های استیضاح فرجی دانا وزیر علوم و تحقیقات به گوش می رسید، تا اینکه پس از کشمکش های فراوان میان موافقان و مخالفان استیضاح، سرانجام نامه 51 نفر از نمایندگان برای استیضاح وزیر علوم اعلام وصول شد.

به گزارش «تابناک»، مخالفان عملکرد وزارت علوم در یک سال اخیر دلایلی همچون« بازگرداندن دانشجویان ستاره دار، بازگشت به کار برخی از استادان بازنشسته ، تعیین گروه های مشورتی برای تغییرات مدیریتی در دانشگاه ها، انتصاب دو گزینه وزیر پیشنهادی رای نیاورده را به عنوان معاون و مشاور وزیر و موضوع بورسیه ها» را ذکر می کنند.

در همین ارتباط «تابناک» قصد دارد با سلسله گفت و گوهایی با اساتید دانشگاه، نمایندگان مجلس، اصحاب دولت و کارشناسان بدون حمایت از مخالفان و موافقان استیضاح؛ صرفا نظریات دو گروه را برای آشنایی مخاطبان با استدلال دو طرف پوشش دهد.

در همین راستا «تابناک» در گفت و گو با صادق زیبا کلام از اساتید دانشگاه تهران که از حامیان عملکرد وزارت علوم است به گفت و گو پرداخته است.
استیضاح کنندگان می خواهند دانشگاه ها،احمدی نژادی باشد

وی در ابتدا گفت؛ این استیضاح کاملا سیاسی است و یکی از دلایل اصلی آن بحث بورسیه ها بوده است. الحق و انصاف بعضی از کسانی که در دوره گذشته توسط دولت احمدی نژاد بورسیه شده اند، هیچگونه صلاحیت علمی نداشته اند و صرفا به جهت بعضی از روابط و دلایل خاصی که وجود داشته است در بورسیه پذیرفته شده اند. جرم اقای فرجی دانا این بوده است که دستور داده است، جلوی این کار خلاف قانون را بگیرند و کسانی را که بدون صلاحیت وارد شده اند را رد کنند.

زیباکلام در رابطه با موارد مشابه تخلف در بورسیه در دولت های گذشته گفت، من یقین دارم که اگر بگردیم مواردی از تخلف هم در دوران گذشته چه در دوره اصلاح طلبان و هم در دوران آقای هاشمی پیدا می کنیم. ولی یک چیزی را باید یقین بدانیم که به هیچ وجه ابعاد بورسیه های که مستحق نبودند، و خلاف قانون بوده است، قابل قیاس با آن چه که در این چهار سال به خصوص در دو سال آخر احمدی نژاد اتفاق افتاده نبوده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد، از طرف دیگر در دولت قبل عده ای از دانشجویان به دلیل فعالیت های سیاسی تحت عنوان اتفاقات سال 88 محروم از تحصیل شده اند. البته فقط محکومیت از تحصیل دانشجویان نبود. بلکه اساسا دولت قبل ترجیح داد، برای اینکه نارضایتی و مخالفت در دانشگاه ها به وجود نیاید، اولین سال تحصیلی بعد از انتخابات 88 را با یک مشت آهنین بر سر دانشگاهها شروع کند و سایه ی ترس، وحشت و یک سایه امنیتی را از مهر سال 88 در دانشگا ه ها به وجود آورند .

زیباکلام ادامه داد، به علاوه شماری از اساتید هم به دلایل سیاسی و مخالفت یا بازنشسته اجباری یا ممنوع التدریس و یا حتی اخراج شدند. این اساتید همانند دانشجویان فعال سیاسی به بهانه اتفاقات سال 88 کنار گذاشته شدند. در مجموع در چهارسال دوم دولت اقای احمدی نژاد از 88 تا 92 یک فضای سنگین و یک فضای ترس و مرده بر دانشگا ههای کشور حاکم بود. در بسیاری از دانشگاه ها اساسا تابلوی انجمن اسلامی برداشته شد و انجمن های اسلامی دچار مشکلات زیادی شدند و فقط تشکل های دولتی بودند که در دانشگاه ها فعالیت می کردند.

وی اضافه کرد، آقای فرجی دانا این وضع را تغییر داده است. فضای امنیتی، ترس و وحشت از مهر سال 92 از بین رفت. دانشجو ها بعد از چهار سال انجمن های اسلامی تشکیل می دهند و فعالیت های سیاسی را از سر می گیرند. شماری از اساتیدی که به ناحق بازنشسته شدند به کرسی تدریس بر می گردند.

زیباکلام گفت، بعضی ها به هیچ وجه نمی خواهند که یک فضای آزاد در دانشگا ه ها حاکم باشد. برای اینکه می دانند که بالای 80 درصد دانشجویان کشور مخالف سیاست های مخالفان وزیر علوم هستند. بنابراین وقتی فرصتی و فضایی به وجود می آید دانشگاه های کشور علیه آنها به حرکت در می ایند و این چیزی هست که استیضاح کننده نمی خواهند . انها می خواهند همان وضعیت دوران احمدی نژاد در دانشگاه ها حاکم باشد.

برخی از آقایان عملا این مطلب را می گویند. اما با این عنوان مطرح می کنند که سیاست های آقای فرجی دانا باعث شده است که فعالیت های علمی در دانشگاه ها پایین بیاید. در واقع می خواهند بگویند چون فضای دانشگاه ها از نظر سیاسی باز شده است، دانشجویان دیگر درس نمی خوانند و دارند فعالیت سیاسی می کنند.

صادق زیباکلام اضافه کرد، اولا که چنین چیزی نیست و جنبش دانشجویی در ایران با سابقه شصت و یا هفتاد ساله با تجربه تر از این است که وقتی فضا سیاسی باز شود، درس نخوانند. خیلی از دانشجوهای ما ضمن اینکه فعالیت سیاسی می کنند از نظر درسی بسیار بسیار موفق هستند.

مشکل جای دیگری است. مشکل این است که اگر دانشجویان و دانشگاه های ما به جای اینکه اینقدر مخالف آقایان باشند، موافق آقایان می بودند قطعا بدانید که امرزوه از فرجی دانا تجلیل می کردند به جای اینکه وی را استیضاح کنند.

ولی چرا الان دارند سعی می کنند که ایشان را برکنار کنند. برای اینکه دانشگاه ها دانشجویان همراه آنها نیستند. اگر شما فضای باز و فضای آزاد در دانشگاه به وجود بیاورید، دانشجوها علیه آنها می شوند. بنابراین به نظر من دلیل اصلی دیگری برای استیضاح همین اصل می باشد.

وی در ارتباط با موضوع انتصابات در وزارت علوم گفت، موضوع بعد انتصاب اقای میلی منفرد و آقای جعفر توفیقی است که می گویند چرا یکی معاون آموزشی و دیگری مشاور عالی وزیر شده است. هر دوی این بزرگواران اگر از نظر سیاسی با استیضاح کنندگان مشکل نمی داشتند اصلا کاری به کار انتصابات نداشتند.

زیباکلام در پایان گفت، مشکل در حقیقت بر می گردد به همان نگاه سیاسی که وجود دارد و اگر سیاست های آقای فرجی دانا همچنان مثل سیاست های گذشته دانشگاهها را اداره می کرد مطمئن باشید که انها با منفرد و توفیقی مشکلی نداشتند.

اگر قرار است در دانشگاه حیات سیاسی وجود داشته باشد باید مخالفان بدانند که کسر زیادی از دانشجویان با آنها همراه نیستند.
telegram 19dey.com
بهرام    27 مرداد 1393 00:02
به نظر شما این موضوع که بعضی ها هیچگونه صلاحیت علمی نداشته اند و صرفا به جهت بعضی از روابط و دلایل خاصی که وجود داشته است در بورسیه پذیرفته شده اند. مسئله جدیدی است؟ بسیاری از پذیرفته شدگان در دانشگاه آزاد از سال ۱۳۶۵ تا ۸۲ که اکثرا از مقامات دولتی بودند که بعضی ها حتی دیپلم نداشته ولی حائز مدرک لیسانس و فوق لیسانس شده بودند یا دانشگاه مدیریت دولتی که به بیش از ۹۰% مدیران در همان برهه ذکر شده مدارک مثلا دانشگاهی دادند را فراموش کرده اید؟ الحمدلله هنوز برخی حافظه خود را از دست نداده اند. لطفا اگر قرار است تحقیق و تفحصی صورت گیرد از مدارک صادر شده در تاریخ قید شده نیز بررسی کاملی به عمل آید. گر حکم شود که مست گیرند؛ در شهر هر آن که هست گیرند.
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠۵-١٣٩٣, ٢١:۵١

   

پر مبحث ترین ها