سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گاردین: تلاش دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی انگلیس و آمریکا برای شناسایی جلاد داعش

ماهر هشدار می دهد که این افراد ˈتشنه خونˈ اگر با این تفکر به انگلستان بازگردند، یک تهدید جدی برای بریتانیا به شمار خواهند رفت.
روزنامه گاردین در شماره روز پنجشنبه اش با اشاره به حدس و گمان های صورت گرفته درباره هویت قاتل انگلیسی روزنامه نگار آمریکایی نوشت: دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی انگلیس و آمریکا از چهارشنبه شب گذشته تلاش گسترده ای را برای شناسایی این ˈجلادˈ شروع کرده اند.


به گزارش انتخاب گاردین چاپ لندن افزود: به گفته برخی از منابع ، این باور وجود دارد که فرد انگلیسی که در پشت سر ˈجیمز فولیˈ خبرنگار آمریکایی ایستاده، کسی نیست جز مسوول گروهی از بریتانیایی های عضو داعش که مسوول نگهداری از گروگان های خارجی در ˈرقهˈ سوریه هستند.

این روزنامه به نقل از این منابع نوشت: همزمان با اقدام جامعه بین المللی، یک گروگان پیشین گروه داعش، این فرد را که در فیلم مربوط به کشته شدن ˈفولیˈ به زبان انگلیسی صحبت می کند، به عنوان یکی از سه نفر انگلیسی شناسایی کرده است که عضو گروه حفاظتی از افراد خارجی اسیر این گروه هستند.

گاردین افزود: به گفته این منابع، فرد یادشده که در ویدیوی مربوط به ˈفولیˈ دیده می شود و خودش را ˈجانˈ معرفی می کند و گمان می رود لندنی باشد، جزو افرادی است که در اوایل سالجاری میلادی در مذاکرات مربوط به آزادی یازده گروگان در اختیار گروه داعش، شرکت فعال داشته است.

این روزنامه نوشت: یک گروگان سابق گروه داعش که برای یکسال در رقه نگهداری می شده ، به گاردین گفته است که ˈجلاد انگلیسیˈ، فردی باهوش، تحصیل کرده و دارای باورهای تند افراطی است و به همراه دو تبعه دیگر انگلیسی از سوی گروگان های سابق گروه داعش، به عنوان ˈبیتلزهاˈ خوانده می شدند.

به نوشته گاردین، متخصصان در امر زبان شناسی و مبارزه با تروریسم معتقدند فردی که در پشت سر روزنامه نگار آمریکایی ایستاده است و به لهجه لندنی صبحت می کند، یکی از 500 تبعه انگلیس است که از کشورشان به سوریه و عراق رفته اند.

گاردین نوشت: سرویس های اطلاعاتی و امنیتی انگلیس و آمریکا به همراه متخصصان زبان شناسی در حال تحلیل این فیلم تبلیغاتی داعش بوده و به دنبال آن هستند که از طریق لهجه فردی که در این فیلم صحبت می کند، هویت وی را تشخیص دهند.

روزنامه دیلی تلگراف نیز در شماره روز پنجشنبه اش با اشاره به حدس های صورت گرفته درباره هویت فرد انگلیسی در فیلم ویدیویی مربوط به سر بریدن روزنامه نگار آمریکایی نوشت: دستگاههای اطلاعاتی آمریکا و انگلیس درمیان گزارش های مربوط به گروه تروریستی داعش، بدنبال رهبر گروه بریتانیایی عضو این گروه هستند که در آدم ربایی متخصص است.

به نوشته این روزنامه، در میان افراد انگلیسی عضو گروه داعش در ˈرقه ˈ سوریه که به دلیل ملیت شان به بیتلزها معروف شده اند، ˈجانˈ به عنوان فردی تحصیل کرده، باهوش اما بسیار متعهد به این گروه تروریستی شناخته می شود.

دیلی تلگراف اضافه کرد: متخصصان امر چهارشنبه شب هشدار دادند که افراطیون انگلیسی درعراق و سوریه در زمره ˈ خشن ترین و بی عاطفه ترین ˈ قاتلان داعش در منطقه شناخته می شوند.

این روزنامه نوشت: ˈشیراز ماهرˈ از مرکز بین المللی مطالعه افراط گرایی دانشگاه ˈکینگز ˈ لندن در این باره می گوید: بیش از 500 بریتانیایی به عراق و سوریه رفته اند و درماه های اخیر، آنها بیش از پیش ˈ بی پرواˈ و ˈسرکش ˈ شده اند.

دیلی تلگراف اضافه کرد: ماهر هشدار می دهد که این افراد ˈتشنه خونˈ اگر با این تفکر به انگلستان بازگردند، یک تهدید جدی برای بریتانیا به شمار خواهند رفت.

این روزنامه به اشاره به شناسایی اتباع انگلیسی که برای پیوستن به گروه های افراطی به سوریه و عراق رفته اند، از سوی دستگاه اطلاعاتی این کشور نوشت: ماهر می گوید ما شاهد حضور انگلیسی ها در عملیات بمب گذاری، انتحاری و اجرای اعدام بوده ایم و متاسفانه آنها در زمره شرورترین و پرسروصداترین افراد حاضر دراین گروه ها هستند .

دیلی تلگراف اضافه کرد: ماهر می گوید این برای اولین بار است که ما با اعدام ˈجیمز فولیˈ روزنامه نگار آمریکایی، شاهد حالت تهاجمی مستقیم گروه داعش بسوی جهان غرب هستیم و در صورت تشدید این قضیه ممکن است که این گروه ، اعضای انگلیسی اش را برای حمله به اینجا بفرستد که این یک تهدید واقعی است.

به دنبال انتشار تصاویر ویدئویی بریده شدن سر ˈجیمز فولیˈ خبرنگار آمریکایی توسط یک عضو گروه تروریستی داعش که به گفته دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس احتمال می رود تبعه این کشور باشد، این خبر درصدر خبرهای رسانه های گروهی بریتانیا قرار گرفته است.

روزنامه تایمز نیز در شماره روز پنجشنبه اش نوشت: شناسایی قاتل روزنامه نگار آمریکایی به بزرگترین هدف برای سرویس های امنیتی و اطلاعاتی تبدیل شده است.

به نوشته تایمز، این فرد، عضو گروه چهار نفری انگلیسی - پاکستانی گروه داعش است و گفته می شود از اعضای ارشد این گروه بوده و می تواند هوادارانش را به ویران کردن کشورش تحریک کند.

این روزنامه نوشت: قاتل که هم اکنون از سوی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ام 15، ام 16 و اسکاتلند یارد به صورت هدف اصلی درآمده، ممکن است بعد از این رسوایی ، دوباره اقدام به قتل دیگری بکند.

روزنامه های دیگر انگلیس چون دیلی میل و دیلی اکسپرس نیز صفحه های نخست روز پنجشنبه خود را به اخبار مرتبط به کشته شدن جیمز فولی اختصاص داده اند.
منبع: ایرنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۵-١٣٩٣, ١٠:١٢

   

پر مبحث ترین ها