سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا امریکا الآن به فکر حمله هوایی افتاد؟

تقسیم عراق با خنجر داعش و امضای اوباما

بروز شده : ٢-٠۶-١٣٩٣, ٢١:١٨    نسخه چاپی    
ناظران می گویند که غرب سه سال است در برابر جنایت های داعش سکوت اختیار کرده و تنها وقتی که می رفت مصالح امریکا در اربیل مورد تهدید قرار گیرد، به آن حمله کرد.
راجح الخوری، نویسنده و روزنامه نگار مشهور لبنانی است که یادداشت نویس ثابت روزنامه النهار لبنان محسوب می شود.


قبل از این که باراک اوباما حرفش را درباره آمادگی پیشمرگ ها برای بازپس گیری سد موصل به پایان برساند، "داعش" با ارسال فیلمی ویدئویی تصویری را منتشر کرد که در آن سر یک شهروند امریکایی سر بریده می شد و در پایان با تهدید امریکا به زبان انگلیسی می گفت: «همه شما را غرق در خون خواهیم کرد.»

این اظهارات بعد از کشتار گسترده ای که سراسر سوریه و عراق را در بر گرفت، بیان شد. همان کشتاری که امریکا و کشورهای غربی به آن بی اعتنا بودند و در برابر آن سکوت اختیار کردند. همان سکوتی که به نوعی غرق شدن استان های تحت کنترل داعش در حمام خون را ترغیب می کرد و مجوز کشتار در حق همه شهروندان را می داد. در سوریه دیدیم که چه خون ها ریخته شدند و در عراق چه حمام خونی به پا شد. و اکنون می بینیم که تروریست ها بر روی خون رژه می روند در حالی که احساسات مذهبی و کینه های دفن شده طایفه ای بیش از پیش غلیان می یابند.

قبل از فروپاشی کارتونی ارتش عراق، داعشی هایی که از زندان های سوریه و ابو غریب در عراق فرار کرده بودند، تهدید می کردند که گردن زدن ها و سر بریدن هایشان را دوباره تکرار می کنند. دقیقا همان کاری که قبل از دستگیری شان در سوریه و قبل از آن در عراق انجام می دادند. در مورد عراق همچنان این پرسش مطرح است:

چگونه می شود ارتشی که 120 میلیارد دلار صرف آن شده است در برابر چند هزار تروریست فرو می پاشد و به آنها اجازه می دهد که به بانک مرکزی موصل مسلط شوند و بر حدود یک صد هزار کیلومتر مربع از خاک عراق و سوریه استیلا یابند؟! مناطقی که در خود چاه های نفتی دارند و داعش در حال حاضر در حال فروش نفت از آنها و کسب درآمد است.

اوباما آن وقت کجا بود، چرا آن موقع به فکر نجات عراقی ها نیفتاد و از "اختیارات تصمیم گیری برای جنگ" خود استفاده نکرد و دستور به حمله هوایی به داعش که به اربیل نزدیک شده بود و می رفت تا بر سر موصل مستولی شود، نداد؟

ناظران می گویند که غرب سه سال است در برابر جنایت های داعش سکوت اختیار کرده و تنها وقتی که می رفت مصالح امریکا در اربیل مورد تهدید قرار گیرد، به آن حمله کرد. در حالی که می توانست همان موقع که حداقل داعش راه خود را به سوی کرکوک باز کرد، به آن حمله کند!

این فقط ایزدی ها نبودند که خون هایشان در کوه های سنجار ریخته شد، قبل از آنها افراد بسیاری در راه داعش به موصل کشته شدند، اما گویا اکنون اوباما از این می ترسد که آب سد موصل سفارت امریکا در بغداد را غرق کند. بر کسی پوشیده نیست که آبروی اخلاقی و سیاسی امریکا در انفجار سدهای خون که سه سال و نیم پیش منفجر شدند، رفت.

یکی از مسئولان عالی رتبه در اربیل می گوید اگر اوباما همان زمانی که کشتار الغوطه رخ داد یک حمله هوایی کوچک به مواضع داعش در سوریه انجام داده بود الآن این جا نبودیم!

بر کسی پوشیده نیست که در پشت پرده مواضع خجالت آور غرب، با توجه به شیون های امریکا و اروپا که اکنون به هوا رفته است و می گویند "پیشمرگ ها را مسلح کنید"، عوامل اخلاقی مطرح نیست بلکه تلاش برای تثبیت دولت کردی به روی زمین است، تا در مقابل کشوری برای سنی ها به وجود آید، دلیل این ادعا هم مسلح کردن عشایر و گروه های سنی در الانبار است در حالی که دولت شیعی تقریبا در جنوب پا گرفته است!

منبع: النهار / تحریریه دیپلماسی ایرانی/
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۶-١٣٩٣, ٢١:١٨

   

پر مبحث ترین ها