سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی شخصاً اقتصاد را مدیریت می‌کند

بروز شده : ۴-٠۶-١٣٩٣, ١۴:١۵    نسخه چاپی    
بگوییم مردم انصراف دهید و از طرف دیگر بگوییم جریمه سه برابری روی میز است , ترکیب ناسازگاری را تشکیل می دهد.
مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور در گفت‌وگویی به ابهامات و شبهات درباره عملکرد ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ادامه پرداخت یارانه نقدی، چرایی عدم احیای سازمان مدیریت و عدم انصراف مردم از یارانه پاسخ داد.

به گزارش تسنیم، در اولین روز هفته دولت، مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور در گفت‌وگویی به بیان توضیحاتی درباره عملکرد ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، برنامه دولت برای ادامه پرداخت های نقدی، چرایی عدم احیای سازمان مدیریت، علت انتخاب کاهش تورم به جای کنترل رکود، چرایی عدم انصراف مردم از یارانه نقدی و .... پرداخت که در ادامه می آید.

مسعود نیلی هم اکنون مشاور رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی(ریاست جمهوری) و استاد دانشگاه صنعتی شریف است.

روحانی شخصاً اقتصاد را مدیریت و هدایت می کند
وی در ابتدای این گفتگو با اشاره به اینکه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت هم در سطح رویکردهایی که شخص رئیس جمهور یا معاون اول به مسائل دارند و هم در سطح لایه سه دستگاه اصلی سیاست گذار اقتصادی، نقش خیلی موثری در هماهنگی و جهت دادن ایفا کرده است، گفت: بنظر من این ستاد از ابتدای فعالیت تا کنون در جهت دادن به سیاست‌های اقتصادی دولت و همچنین هماهنگی تیم اقتصادی به خوبی عمل کرده است.

نیلی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور امور اقتصاد را به این ستاد واگذار نکرده است، گفت: این قطعاً درست نیست بخاطر اینکه این ستاد را شخص رئیس جمهور تشکیل داده اند. در این ستاد رأی گیری نمی شود که بگوییم تصمیم گیری درباره موضوعات اقتصادی را واگذار کرده اند

نقشی در انتخاب اعضای ستاد هماهنگی اقتصادی نداشته‌ام
مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: رئیس جمهور بعنوان اینکه هدایت اقتصاد کشور را برعهده دارند این ستاد را جایگزین هیچ یک از ارکان موجود تصمیم گیری کشور نکرده اند. بلکه بخاطر اینکه ایشان از همه اطلاعات در مراجع تصمیم گیری استفاده کنند این ستاد را تشکیل داده اند.

اینطور نیست که هیات دولت به ناچار مسیر تعریف شده ستاد هماهنگی را دنبال کند
وی با اعلام اینکه اعضای این ستاد به انتخاب شخص رئیس جمهور بوده‌اند و من نقشی را در انتخاب آنها نداشته‌ام، درباره اینکه آیا هیات دولت مجبور نیست که سیاست‌های تعیین شده در این ستاد را مصوب کند؟ گفت: اصلا اینطور نیست که هیات دولت هم به ناچار مسیر تعریف شده در این ستاد را دنبال کند.وی البته قبول کرد که ستاد هماهنگی اقتصادی مغز اقتصادی دولت است.

می‌دانم، اینکه نیلی حرف آخر را در اقتصاد می زند، مطرح است
نیلی در پاسخ به این سوال که تمام محافل خبری به این ختم می شود که آقای نیلی حرف آخر را در اقتصاد ایران می زند و بارها این سوال از وزرا پرسیده شده که آقای نیلی وزیر اقتصاد است یا آقای طیب نیا، نظرتان چیست؟ گفت: من واقعا نمی دانم منشا این برداشت ها چیست. بله می دانم این مسائل مطرح است. در حوزه موضوعات اقتصاد خرد که حوزه های بخشی است شاید نظرات متفاوت وجود داشته باشد اما در مسائل اقتصاد کلان با اطمینان می گویم که هم اکنون در تیم اقتصادی دولت اختلاف نظری وجود ندارد.اگر آقای طیب نیا هم اینجا پشت میز مصاحبه نشسته بود همین پاسخ‌ها را می داد.

قطعاً رکود عمیق‌تر نشده است
مشاور ارشد اقتصای رئیس جمهور در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این سوال که چرا کاهش تورم بر رکود ترجیح داده شد و آیا با این انتخاب، رکود عمیق تر نشده است، گفت: قطعاً نشده است. رشد اقتصادی در سال 91 منفی 6.8 درصد بود که این رقم به همراه تورم خیلی بالا بود ولی الان آمار بانک مرکزی برای سال قبل انتشار پیدا کرده و نشان می دهد با وجود رشد منفی در سال قبل شیب کاهش تولید ناخالص داخلی کم شده است. قطعاً رکود عمیق تر از سال 91 نشده است البته باید توجه داشته باشیم مادامی که رشد منفی است یعنی تولید ناخالص داخلی کم می شود اما نسبت به قبل، از این شیب کاسته شده و به تدریج از شرایط رکود خارج می شویم. البته هنوز امار رسمی از چند ماه اول سال جاری نداریم ولی امیدواریم با اقداماتی که انجام می شود اقتصاد به رشد مثبت برسد.

وی احتمال مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی تا پایان سال جاری را رد نکرد و در پاسخ به این سوال که چرا مردم و فعالان معتقدند که رکود بیشتر شده است، گفت: معمولاً در افکار عمومی تورم و رکود را بدون در نظر گرفتن شیوه محاسبات استدلال می کنند یعنی وقتی می گوییم تورم کم شده فکر می کنند باید ارزان شده باشد درحالی که رشد قیمت کم شده است. در واقع امسال هنوز نرخ رشد تولید ناخالص داخلی منفی است و برای همین هست که مردم احساس می کنند وضع بدتر شده است ولی شیب بدتر شدن رکود در حال کاهش است و مردم این کاهش شیب را نمی بینند.

نیلی در ادامه تصریح کرد که اقتصاد کشور هنوز زیر فشارهای بسیار سنگین تحریم قرار دارد و هنوز وسط این تحریم‌ها هستیم. نتایج مذاکرات هم این بوده که تحریم ها اضافه نشود نه اینکه بگوییم تحریم ها برداشته شده باشد.

از پولمان سخت می گذریم
مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور در بخش دیگری از این گفتگو به موضوع هدفمندی یارانه ها پرداخت و در باره اینکه چرا مردم انصراف ندادند،با تاکید بر اینکه ما از پولمان سخت می گذریم، گفت: اینکه بگوییم مردم انصراف دهید و از طرف دیگر بگوییم جریمه سه برابری روی میز است , ترکیب ناسازگاری را تشکیل می دهد.

وی تصریح کرد: موضوع یارنه نقدی و حذف یارانه‌ها خیلی پیچیده شده است. علی رغم پیچیده بودن موضوع , به شکل بسیار ساده تصور شد. در واقع پیچیدگی موضوع نه تنها بیان نشد که خیلی هم ساده جلوه داده شد . به همین دلیل این مسئله تبدیل شد به قانون و داستانی که هنوز خیلی جا دارد درست تر شناخته شود. بیش از اندازه به حل مساله یارانه های نقدی ساده نگاه شده است. کسانی که به این پیچیدگی ها توجه نمی کنند مدام ذهن خود را به این مسیر هدایت می کنند که برخی موارد پشت این ماجراست و می گویند شاید نمی خواهند عده ای را حذف کنند یا با ثروتمندها حشر و نشر دارند.در این حالت همه چیز را در نظر می گیرند الا مسائل کارشناسی را.

جمع بندی نهایی پرونده حذف یارانه‌ها خیلی طول نخواهد کشید
نیلی تصریح کرد: خیلی طول نخواهد کشید که جمع بندی نهایی صورت بگیرد تا پرونده حذف و شناسایی دهک ها تعیین تکلیف شود. با یک نگاه صرفاً کارشناسی بناست در این زمینه عمل شود. هر کسی هم هر ایده ای در این زمینه دارد حتما آنرا مطرح کند.

مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور همچنین تصریح کرد که دولت در حال حاضر در خصوص پرداخت یارانه کسری بودجه ندارد و برداشت های غیرقانونی هم برای پرداخت یارانه صورت نمی گیرد.

نیلی در پاسخ به این سوال که چرا سازمان مدیریت احیا نشد؟ گفت: باید دید ایا منظور این است که کاغذی جدید بگذاریم بالای همین ساختمانی که هر چند وقت یکبار نامش تغییر می کند یا نه باید کمی عمیق تر درباره نقش سازمان برنامه و بودجه نگاه کنیم و اینکه چه شد به اینجا رسیدیم؟ تغییر نام کاری ندارد.

وی زمان یک سال گذشته را با توجه به اینکه دولت اقدامات مهمتری به واسطه مشکلات عدیده اقتصادی هم داشت، برای احیای سازمان مدیریت کافی ندانست.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۶-١٣٩٣, ١۴:١۵

   

پر مبحث ترین ها