سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صالحی:

در صورت نیاز شیر 5 درصد را می بندیم و 20 درصد را باز می کنیم

بروز شده : ۵-٠۶-١٣٩٣, ١٠:١١    نسخه چاپی    
خرابکاری های هسته ای مرزی ندارد و این اتفاق بار دیگر ماهیت مدعیان حقوق بشر را نشان داد زیرا اگر در این خرابکاری هسته ای ما متوجه نمی شدیم و اتفاقی می افتاد، ممکن بود کشورهای همسایه ما هم از این فاجعه تاثیر بگیرند.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه خرابکاری های هسته ای مرزی ندارد، گفت: تعداد زیادی از خرابکاری ها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران برای ما مسجل شد که متاسفانه برخی کشورهای آسیای شرقی هم وارد این عرصه شده بودند.

«علی اکبر صالحی» روز چهارشنبه در گفت و گویی تلویزیونی درباره خرابکاری های هسته ای با اشاره به تاریخچه کشف ویروس استاکس نت اظهار داشت: ایران پیش از افشای این خرابکاری در رسانه های غربی از آن اطلاع داشت و راه مقابله با آن را هم فراگرفته بود.
وی گفت: اگر روزنامه های غربی خودشان درباره این خرابکاری نمی گفتند، نمی خواستیم آن را افشا کنیم زیرا هم افکار عمومی را با کشیدن موضوع به جامعه ناراحت می کرد و هم می خواستیم با آمادگی و بدون آگاهی غربی ها از این آمادگی پیش برویم.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: خرابکاری های هسته ای مرزی ندارد و این اتفاق بار دیگر ماهیت مدعیان حقوق بشر را نشان داد زیرا اگر در این خرابکاری هسته ای ما متوجه نمی شدیم و اتفاقی می افتاد، ممکن بود کشورهای همسایه ما هم از این فاجعه تاثیر بگیرند.

صالحی اظهار داشت: تعداد زیادی از خرابکاری ها برای ما مسجل شد. متاسفانه برخی کشورهای آسیای شرقی هم وارد این عرصه شده بودند و خود روزنامه های غربی که گفتند ما آن را مطرح کردیم؛ در غیر این صورت خودداری کرده بودیم که موضوع را به جامعه نکشانیم.
وی غربی های مدعی حقوق بشر را در این باره به چالش کشید و با تاکید بر اینکه خرابکاری های هسته ای مرزی ندارد و اگر اتفاقی می افتاد بقیه کشورهای همسایه متاثر می شدند، چه کسی پاسخگو بود؟ گفت: ما آمادگی کامل داشتیم و می دانستیم اما مدعیان حقوق بشر با این اقدام، ممکن بود فاجعه بسازند.

پیش از این، معاون حفاظت و امنیت هسته ای سازمان انرژی اتمی از دخالت کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس به سرکردگی آمریکا در فرآیند خرابکاری صنعتی ایران خبر داد و گفت: تمام خرابکاری های سخت افزاری و نرم افزاری هسته ای با همکاری وزارت اطلاعات شناسایی شد.

اصغر زارعان» روز دوشنبه در دومین روز از هفته دولت در آیین افتتاح نمایشگاه تخصصی مقابله با خرابکاری صنعتی افزود: با توجه به رویکرد بیگانگان برای کند کردن فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران و تحت الشعاع قراردادن زیرساخت های کشور با هدف توقف این فعالیت ها، دستگاه های جاسوسی بیگانگان اقداماتی را علیه ایران در دستور کار قرار داده اند که یکی از فعالیت های بیگانگان با توجه به نیاز صنعت هسته ای به تجهیزات و تامین آنها از خارج کشور، خرید هایی است که برای تامین تجهیزات انجام می دهیم که می خواستند روی زیرساخت های ایران اثر بگذارد.

معاون حفاظت و امنیت هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران به آزمایشگاهی در نیومکزیکو آمریکا اشاره کرد و گفت: در این آزمایشگاه فرآیند خرابکاری در صنعت هسته ای دنبال می شود که این فرآیند با همکاری بیگانگان میان یکدیگر است.

*** دستاوردهای جدید سازمان انرژی اتمی

صالحی همچنین از دستاوردهای جدید این سازمان با به کارگیری سانتریفیوژها در عرصه درمانی و قراردادهایی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و گفت: می توان گفت که امسال نسبت به سال گذشته جلوتر هستیم فقط اورانیوم 20 درصد را تعلیق کردیم با این هدف که مذاکرات پیش برود.
وی افزود: این موضوع مساله مهمی نیست. یک شیر 5 درصد داریم که هر وقت نظام اراده کند آن را باز می کنیم و در صورت نیاز شیر 5 درصد را می بندیم و 20 درصد را باز می کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: همچنین تعلیق کم دیگری در راکتور اراک داریم که به مفهوم تعلیق نیست بلکه تجهیزات اصلی را قرار شد نصب نکنیم و این به ما هم فرصت بازبینی تجهیزات را با توجه به سابقه خرابکاری صنعتی می دهد و هم فرصت بازبینی جدید در قلب راکتور اراک را می دهد.

وی تصریح کرد: در بقیه امور به شدت رو به جلو حرکت می کنیم. ما در اکتشاف و استخراج مواد اولیه خیلی به کار توسعه دادیم. در بعد ژئوفیزیک هوایی هم توسعه هایی صورت گرفت.
صالحی افزود: ما روی استاندارد سوخت هم کار کردیم زیرا سوخت هسته ای هم مانند بنزین استانداردهایی دارد.

وی اظهار داشت: با تاکید دکتر روحانی این فناوری را در عرصه های دیگر هم ارائه دادیم. دو سه ماه پس از توصیه رییس جمهوری برای این اقدام ورود کردیم و در عرصه بهداشت و درمان هم در فکر تاسیس بیمارستانی تخصصی هستیم که با پرتو کار کند.
رییس سازمان انرژی اتمی تولید داروهای هسته ای را یادآور شد و گفت: چاقوهای جراحی مجازی طراحی کرده ایم که با پرتو کار می کند و پروتون تراپی را نیز آغاز کرده ایم.

وی به عقد قراردادهایی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای استفاده از سانتریفیوژها در واکسن سازی اشاره کرد و گفت: 8 ماه پیش با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قراردادهایی بستیم که از یافته های هسته ای در حوزه سلامت استفاده کنیم.

صالحی گفت: سانتریفیوژهای (وزارت بهداشت) قدیمی و از کار افتاده بودند که به آنها سانتریفیوژ جدید نیز به علت تحریم ها نمی دادند؛ بنابراین وقتی متوجه این موضوع شدیم، اقدام به همکاری با وزارت بهداشت برای ساخت واکسن هایی کردیم که سالانه میلیاردها دلار پول صرف واردات آنها می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: اولین سانتریفیوژ را تحویل دادیم و دیگر سانتریفیوژها را هم بازسازی کردیم. یک قرارداد برای تحویل 10سانتریفیوژ 40 هزار دوری و 80 هزار دوری داریم که در بازارهای خارجی پیدا نمی شود و به دلیل تحریم ها به ما نمی دهند.
معاون رییس جمهوری تصریح کرد: در تلاش هستیم سانتریفیوژ 80 هزار دوری را برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بسازیم.

منبع: ایرنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۶-١٣٩٣, ١٠:١١

   

پر مبحث ترین ها