سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جنگ‌های خاورمیانه امنیت غذایی جهان را تهدید می‌کند

کارشناسان از دانشگاه بیرمنگام در طرح جدید سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) که برای کمک به حفظ گونه های وحشی خویشاوندان در کشورهای دیگر به خصوص مناطق جنگ زده ارائه شده، شرکت کرده اند.
دانشمندان می گویند خاورمیانه بالاترین تراکم گیاهان وحشی لازم برای تولید گونه های جدید غذایی را دارد و جنگ ها و ناآرامی ها در این منطقه می تواند میلیون ها انسان را در آینده با مشکل قحطی مواجه کند.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از ایندیپندنت، جنگ های داخلی که از سوریه تا عراق کشیده شده منابع غذایی آینده را تهدید می کنند چراکه این منطقه به عنوان مرکز گیاهان وحشی همچنان برای ارتقاء کیفیت ژنیتیکی محصولات بومی اهمیت دارد.

این منطقه به عنوان بخشی از هلال حاصلخیز (نام بخش تاریخی از خاورمیانه که امروزه کشورهای مصر، اسرائیل، لبنان و نیز کرانه باختری رود اردن و نوار غزه و بخش‌هایی از اردن، سوریه، عراق، جنوب شرقی ترکیه، غرب و جنوب غربی ایران را دربرمی‌گیرد) که دارای خاکی حاصلخیز است و رودخانه های مهمی از نیل گرفته تا دجله و فرات را در خود جای داده، بیشترین تنوع «گونه های وحشی خویشاوند» جهان را دارا است.

نیگل مکستد از دانشکده علوم زیستی دانشگاه بیرمنگام معتقد است حیات بسیاری از این گیاهان وحشی به دلیل جنگ و اختلالات داخلی به خطر افتاده اند.

دکتر مکستد می گوید: «خاورمیانه جایی است که اساس امنیت غذایی آتی ما در آن قرار گرفته... گندم یک گونه بومی بریتانیایی نیست بلکه قرن ها پیش از هلال حاصلخیز به اینجا آورده شده است.»

وی در ادامه اضافه می کند: «اگر تلاش می کنیم امنیت غذایی در اروپا را تامین کنیم، مسئله تنها گونه های حفاظتی که در حال حاضر در اروپا یافت می شوند، نیستند، بلکه گونه های حفاظتی که در هلال حاصلخیز رشد می کنند هستند. زیرا محصولاتی که ما هر روزه به طور عمومی مصرف می کنیم از این منطقه می آیند.»

کارشناسان از دانشگاه بیرمنگام در طرح جدید سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) که برای کمک به حفظ گونه های وحشی خویشاوندان در کشورهای دیگر به خصوص مناطق جنگ زده ارائه شده، شرکت کرده اند.

مکستد می گوید: «شما می توانید طیف وسیعی از بذرها را داشته باشید اما بهترین کار این است که آنها را دقیقا در همان جایی که یافته اید حفظ کنید، زیرا پس از آن می توانید دامنه تنوع ژنتیکی را بیشینه سازید. در نهایت اینکه برای سازمان ملل متحد ایده‌آل است که شبکه ای از مناطق حفاظت شده را ایجاد کند. لازم است که فائو پیشگام این مسئله باشد و برای نجات جهان به این کشورها کمک کند.»

در حال حاضر این تیم در حال مذاکره با دولت های حاضر در هلال حاصلخیز ست تا برنامه های حفاظتی را در نقاط مهم تنوع زیستی اجرایی کند. مکستد می گوید تقریبا از هز 10 گونه وحشی یک گونه در بانک بذرها حفاظت می شود. بزرگترین مجموعه بذرها در هلال حاصلخیز در سوریه بود که حال گفته می شود به دست نیروهای شورشی افتاده است.

وی در ادامه افزود: «پیش بینی می شود جمعیت زمین تا سال 2050 از هفت میلیارد و 260 میلیون نفر به 9 میلیارد و 600 میلیون نفر برسد و تامین غذای این انسان های جدید نیازمند پیشرفت بیشتر محصولات از طریق معرفی ژن ها از گیاهانی است که در مقابل خشکسالی، آفات و عواملی که تولید غذا را محدود می کنند، مقاوم باشند.»

مکستد تصریح کرد: «مسئله ما با محصولات این است که آنها به طور روز افزون به گونه ای تولید می شوند که بر بیماری ها و آفات غلبه کنند. اگر ما به استحکام در این گونه های وحشی دسترسی نداشته باشیم، نمی توانیم آنها را با محصولات ترکیب کنیم، در نتیجه محصولات ما بازده کمتری خواهند داشت و مردم بیشتری با قحطی روبرو خواهند شد.»

وی فهرستی از 173 محصول با یک هزار و 667 گونه از مهمترین گونه های وحشی خویشاوند را به همراه ویژگی هایشان تهیه کرده که بسیاری از آنها در مناطق جنگی در خاورمیانه هستند. دو منطقه ای دارای بیشترین تجمع گونه های وحشی خویشاوندی در جهان هستند، در مرزهای سوریه، لبنان، اردن و اسرائیل جای گرفته اند. تحقیقات نشان می دهد که به طور جهانی حدود 21 درصد از گونه های وحشی خویشاوند در معرض خطر انقراض قرار دارند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۶-١٣٩٣, ١١:۴۴

   

پر مبحث ترین ها