سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام غرویان: اختلافات پایداری در قم و تهران عمیق تر هم خواهد شد

زمانی که بنده در موسسه امام خمینی بودم هنوز جبهه پایداری مطرح نبود اما آنچه که من می دانم این است یک نوع انحصار گرایی و انحصار طلبی در حقانیت در حوزه سیاسی در این جریان وجود دارد که بنده تعبیر افراطیون را برای این ها به کار می برم.
عضو سابق موسسه امام خمینی(ره) با اشاره به اظهارات اخیر آیت الله مصباح یزدی رئیس این موسسه و حجت الاسلام آقاتهرانی رئیس فراکسیون پایداری مجلس درباره وحدت گفت: بنده از سالها قبل بروز اختلاف بین افراطیون را حس و پیش بینی می کردم و این اختلافات رد آینده عمیق تر هم خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان در گفتگو با عصرایران پیرامون مسئله وحدت که اخیرا مورد اظهار نظر آیت الله مصباح و حجت الاسلام آقاتهرانی قرار گرفته بیان کرد: بنده بنا ندارم درباره اظهارات دیگران صحبت کنم اما درباره وحدت معتقدم در خود قرآن ما دعوت به وحدت شده ایم و وقتی خداوند می فرماید وعتصمو به حبل الله جمیعا و لا تفرقوا این بدان معناست که متفرق نشوید.
وی خاطر نشان کرد: برخی متاسفانه همیشه تکلیف خود را در تفرقه می دانند بنده تکلیف خود را در وحدت می دانم درست است همه باید به تکلیف شرعی عمل کنیم اما آیا تکلیف همیشه در تفرقه و جدایی است؟ چرا تکلیف در وحدت نباشد؟

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد:عده ای تکلیف شرعی خود را واگرایی و جدایی می دانند و بنده و امثال بنده تکلیف را در همگرایی می دانیم نه واگرایی.
وی با اشاره به اختلافات اصولگرایان در انتخابات گفت: تجربه نشان داده اصولگرایان اگر میخواهند به نتیجه برسند باید از کثرت آرا دور شوند و وحدت کنند البته برای اصلاح طلبان هم همینطور است و قواعد همزیستی و حیات سیاسی اینگونه حکم می کند که باید این قواعد رعایت شود.

غرویان در عین حال با اشاره به اینکه اختلاف نظر طبیعی است و همیشه وجود دارد گفت:دیدگاه های مختلف می توانند جهت گیری مشترک داشته و محورهایی برای اتحاد داشته باشند و حول مشترکات وحدت امکان پذیر است و باید مشترکات را دنبال کرد و نگوییم هیچ مشترکی وجود ندارد.
عضو سابق موسسه امام خمینی (ره ) در خصوص شائبه اختلافات درونی جبهه پایداری در قم و تهران تاکید کرد: زمانی که بنده در موسسه امام خمینی بودم هنوز جبهه پایداری مطرح نبود اما آنچه که من می دانم این است یک نوع انحصار گرایی و انحصار طلبی در حقانیت در حوزه سیاسی در این جریان وجود دارد که بنده تعبیر افراطیون را برای این ها به کار می برم.

وی ادامه داد:افراطیون جبهه خاصی هستند که در جامعه شناخته شده اند و مردم با آن ها آشنایی دارند که خودشان را بر حق می دانند و دیگران را باطل ،خود را دین دار می دانند،بقیه را بی دین و این نگاه منجمد انحصارگرایانه نتیجه قطعی اش تفرقه است.
غرویان اضافه کرد: اینکه خود را بر حق بدانی و دیگران را منحرف و گمراه و بی دین و ضد انقلاب و غیر خودی و سایر القابی که داده می شود حاصلش بن بست در مسائل سیاسی و اجتماعی خواهد بود و نتیجه اش جزب حداقلی و دفع حداکثری است یعنی عکس آنچه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند.

وی در خصوص اظهارات مختلف درباره وحدت در شاخه تهران و قم این جبهه گفت: این نمونه ها را از سالها قبل حس و پیش بینی می کردم و می دیدم که به این جا می رسند و این اختلافات در آینده شدیدتر هم خواهد شد.
خاطر نشان می شود آیت الله مصباح یزدی رئیس موسسه امام خمینی قم چندی قبل در دیدار با حجت الاسلام تقوی موضوع وحدت را نشدنی و غیر عقلایی عنوان کرده بود در حالیکه حجت الاسلام آقاتهرانی نماینده تهران و رئیس فراکسیون پایداری مجلس اخیرا از شروع رایزنی ها با جریانات اصولگرا برای رسیدن به وحدت خبر داده است.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠۶-١٣٩٣, ٠١:۵۶

   

پر مبحث ترین ها