سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیا احمدزی و عبدالله به توافق رسیدند؟

بر مبنای این توافق، رئیس‌جمهوری و رئیس شورای اجرای در پست‌های کلیدی امنیتی، سیاسی و اقتصادی به صورت مساوی سهم دارند.
رسانه‌های داخلی افغانستان از نهایی شدن متن توافقنامه سیاسی میان عبدالله و احمدزی خبر داده و مدعی شده‌اند که این توافقنامه در یکی دو روز آینده و در حضور نماینده ملل متحد در کابل و رئیس‌جمهور افغانستان امضا می‌شود.

به گزارش تسنیم، گفته می‌شود شب گذشته متن توافقنامه توسط عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی با حضور فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، تکمیل شده است. قرار است به زودی عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی با حضور «یان کوبیش» نماینده ویژه ملل متحد در افغانستان و کرزی این توافقنامه را رسما امضا کنند.

براساس این توافقنامه، رئیس‌جمهور با ۲ معاون خود سیاست‌های کلی را تبیین کرده و و رئیس شورای اجرای نیز با معاونان خود کابینه را رهبری می‌کنند. بر مبنای این توافق، رئیس‌جمهوری و رئیس شورای اجرای در پست‌های کلیدی امنیتی، سیاسی و اقتصادی به صورت مساوی سهم دارند.

با این حال، رئیس شورای اجرایی و دو معاون وی عضو شورای امنیت ملی نیز هستند. رئیس‌جمهور مکلف است که در فرمانی در جریان ۲ سال و با نظر لویه جرگه زمینه را برای تبدیل پست ریاست شورای اجرای به نخست‌وزیری مساعد سازد. هنوز هیچ یک از ستادهای انتخاباتی افغانستان این خبر را تأیید نکرده‌اند و احتمال رد و یا تکذیب آن نیز وجود دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۶-١٣٩٣, ٠٠:١۶

   

پر مبحث ترین ها